zifir

  • 2522
  • 0
  • 0
  • 0
  • 8 ay önce

halkın sağlığı tehlikede diyen profesöre hapis

"prof. dr. onur hamzaoğlu geçtiğimiz günlerde yürütücüsü olduğu yeni bir çalışmanın sonuçlarını basın aracılığı ile kamuoyuna sundu.

soruşturma ve yargılama talepleri de bu açıklamadan sonra başladı.

kocaeli üniversitesi’nde halk sağlığı, çocuk sağlığı ve hastalıkları ile tıbbi genetik anabilim dallarından akademisyenler ile birlikte yürüttüğü, üniversitenin bilimsel araştırma fonu tarafından desteklenen araştırmada annelerin ilk sütünde ve bebeklerin ilk kakalarında bazı ağır metaller ve eser elementler saptandı.

sorumluluk sahibi bir bilim insanı olarak prof. dr. onur hamzaoğlu bu bilgiyi kamuoyuna açıkladı.

bu açıklamadan kısa bir süre sonra “kan ve dışkıları bırakın, doğum yapıp çocuk emziren annelerin sütünde bile çinko, demir, alüminyum, kurşun, kadmiyum tespit ettik, tehlike büyük” dediği, basın yoluyla bu bilgileri açıkladığı ve bu vesileyle ‘haberin geniş halk kitlelerine ulaşmasını sağladığı, araştırma sonuçlarını halk arasında panik yaratmak amacıyla kullandığı” iddiasıyla yargılanması için büyükşehir belediye başkanı ve dilovası belediye başkanı kocaeli cumhuriyet savcılığı’na şikayet dilekçesi verdi. savcılık hazırladığı dosyayı, söz konusu fiilin incelenmesi amacıyla kocaeli üniversitesi rektörlüğü’ne gönderdi.

üniversite izin verdiği takdirde prof. dr. onur hamzaoğlu, tck’nin 213. maddesi uyarınca 2 ila 4 yıl arasında hapis istemiyle yargılanacak..."
http://www.onurumuzusavunuyoruz.org/

devamını okuyayım »
17.05.2011 20:07