zifir

  • 2529
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 ay önce

vivek chibber

"locked-in place: state-building and late industrialization in india" (hindistan neden sıçtı?) adında akıllara zarar bir kitap yazmış olan akademik şahsiyet.

devlet kuramlarının kalkınma kuramlarıyla buluştuğu noktada (bkz: kultur vasitasiyla ulasmak ve cesitliligi kutlamak)
izlek bağımlılıklarından (path dependency) tutun, 'öyle olmasaydı nasıl olurdu'lara (counterfactual oluyor bu da,, anasını sattığımın sözcüğünün bir türkçe karşılığı yok maalesef, o yüzden böyle saçma sapan uzun uzun yazmak zorunda kalıyorum kusura bakmayın) varan türlü hüneri sergilediği bu kitapta chibber amca kore (güney olanı) ilen hindistan'ı karşılaştırır ve iki ülkenin uyguladığı farklı kalkınma modellerinin iki ülkenin geleceğini nasıl kökten etkilemiş olduğunu gösterir. temel savı şudur: hindistan, uyguladığı ithal ikameci kalkınma modeli yüzünden sermaye sınıfının eşşoğleşşekliğine maruz kalmışken kore ihracat yönelimli kalkınma modeli sayesinde "beni daha fazla denetle, disipline et beni, köpeğin et" diyen sermaye sınıfının desteğini alabildiği'çün kore olabilmiştir, kalkınmacı devlet olabilmiştir, parlak çocuk olabilmiştir. bir de japon etkisi var tabi.

kitap kalkınmacıların ve devlet kuramlarıyla ilgilenen devletçi'lerin (étatist) kore ve hindistan hakkındaki önkabullerine ciddi darbeler vuruyor. devlet özerkliği, devlet-sermaye ilişkileri, yapısal-olumsal ikiliği gibi alanlarda yeni yeni laflar ediliyor. kitapta herkes ussal (rational) ama. bir de en büyük ihracat başka büyük yok. ne anladım ben böyle liberalizm karşıtlığından demeden edemiyor insan tabi haliyle. öyle işte..

entarimizi yamalayalım,, yanlış anlaşılmak istemeyiz:

kitap, harikulade bir karşılaştırmalı çalışma örneği olduğu için "akıllara zarar"dır. yani kitabı methetmek maksadıyla öyle diyorum..

devamını okuyayım »
08.01.2007 00:29