zifir

  • 2521
  • 1
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

hacivat karagöz neden öldürüldü

bu yazacaklarım oyunbozanlık mı değil mi,, bilmiyorum. ürken varsa okumasın.

birkaç şey dikkatimi çekti filmle ilgili,, eleştirim de bundan mürekkeptir zaten:

1- muhtemelen anadolu'da o zamanlarda kimse taburede kıçının üstünde oturmuyordu. benim bildiğim kadarıyla bütün bir asya kıtasında kıçının üzerinde oturanlar yalnız çin'in üst düzey resmi görevlileriydi. onlar da zaten yalnızca ecnebi misafirleri kendilerini ziyarete geldiğinde kıçlarının üzerine oturuyorlardı. onun dışında insanlar böyle yayvan yayvan,, kâh bağdaş kurmuş, kâh dizlerinin üzerinde kaykılmış,, daha rahat bir vaziyette eğleşiyordu.

2- en çok takıldığım mesele şu: acaba o devirde insanlar beğenilerini nasıl ifade ediyordu? alkışla mı? sanmıyorum. yani,, hacivat ile karagöz'ün temaşa'ının alkışlanmaları biraz eğreti gibi sanki.. muhtemelen insanlar laf atarak tepki veriyordu hacivat ile karagöz'ün, eğer yaşadılarsa,, söylediklerine..

tabi bunun tarihçiliği nasıl yapılır,, bilmiyorum. eskil yunan ve roma'da insanların tepkileri kayda geçirilmiş olduğundan onların nasıl tepki vermiş olduklarını iyice biliyoruz. fakat anadolu'da böyle bir durum söz konusu değil. bu da esaslı bir tartışma konusu ya.. geçiyorum.

3- cin tasvirinin bire bir mehmet siyah kalem'den alınmış olduğu kanısındayım. bu bir tesadüf olamaz.

4- masonluğa gönderme var filmde ( taş ustalarının gizli bilgileri).

5- tiyatroyla ilgilenen adamcağızın hacivat ile karagöz'ün temeşa'ından nasiplenmesi yönündeki temsilin "hacivat karagöz kimin?" sorunsalına "biz"den yana yontan bir yorumu pekleştirdiği aşikar.

numara vermekten sıkıldım. rastsal devam ediyorum.. kendini ezop nam takdim eden beyefendinin tarihi okuyuşunun benim tarihten anladığımla koşutluk sergilediğini söylemek zorundayım:

orhan gazi,, bir kanuni sultan süleyman değildi. belki bu denli zibidi de değildi ve fakat muhtemelen buna benzer bir adamdı işte. kendisi hakkında tafsilatlı malumata sahip olmadığımız'çün bu hususta ne desek boş. ama şu kesin ki,, orhan gazi'yi atının üzerinde mağrur ve naçar betimleyen her anlatı kusurlu olması bir yana,, kanuni'ye haksızlık etmiş olur. gözleri yalnız atının iki kulağının arasına sabitlenmiş padişahlar olmadı mı? oldu. fakat bu çok sonraki bir zamana tarihlenir.

ikinci olarak,, eğer "tarih"ten bahsediyorsanız,, "süreç"i ıskalayamazsınız. misal, "ahan da rüşvetin kökeni" deyü bu filmde anlatılanı kabul ederseniz bu, sizin tarih bilginizin kusurlu olduğuna delalet eder. bununla beraber,, sinema tekniklerini ve sürecin sinemada nasıl temsil edildiğini bilmiyor oluşum yüzünden yüzyılları kapsayan bir olgunun bir sinema filminde nasıl betimlenmesi gerektiğini bilmiyor ve bu kusuru es geçiyorum.

kadınlarla ilgili mevzuya gelecek olursak,, bence gene harika bir tefsir söz konusu "bacılar" hususunda. bununla beraber,, hatunların ellerini sinelerine götürerek "eyvallah" demelerinin eril bir ifade olduğunu düşündüğümü söylemem gerekiyor. şu kesin ki kadınların konumu o dönemde çok daha yüksekti. fakat bunun ifadesi "hişşş,, eyvallah" değildi gene muhtemelen.

son olarak şunu söyleyeyim.. çok sevdim filmi. oyunculukları eleştirmek haddim değil,, müzikler muazzam,, görsellik üst düzeyde nitelikli... belki hiçbir sahnesinde kahkaha atmadım ama filmi başından sonuna mütebessim seyreyledim,, emeği geçen herkesin gözlerinden öpüyorum.

hülasa,, bu film,, en halisinden bir masalı anlatıyor işte-- hemi gerçek hemi oyun.

devamını okuyayım »
11.03.2006 01:54