şükela:  tümü | bugün
 • birinci dalga feminizm ve aslında feminizmin tamamı için önemli bir isim mary wollstonecraft. bu bağlamda en önemli metinlerden biri de 1790 yılında kaleme aldığı "kadın haklarının gerekçelendirilmesi" adlı eseridir.
 • arkasından geleceklere göre epey oturaklı ağır başlı bi dalgadır.
  kadın erkek 'eşitliği' fikri savunulmuş. ağırlıklı olarak eğitim ve oy hakkı konuları üzerinde durulmuştur.
  2. dalga gelip ne eşitliği eşitlik yetmez toplumun köklerine inelim ezberleri bozalım iliklere kadar işlemiş erkekliği toplumdan silelim demiştir.
 • susan anthony, elizabeth stanson ve betty friedan gibi isimler kadınların eşitliliğini politik alanda savunan 3 ana amerikan feminist olarak bilinmektedir. amerika'da birinci ve ikinci dalga feminizme bakıldığında, iki dalganın da benzer olarak politik alanda mücadele verdiğini görmekteyiz, lakin birinci dalga daha temel olan haklarla mücadele vermiştir örneğin oy verme gibi, diğer yandan ikinci dalgada sürecinde ilk dalgada kadınlar oy verme mücadelesini kazandıktan sonra artık amerikanın bir parçası olduğu kanısına vararak ikinci dalgada politik alanda meslek sahibi olmak, seçme ve seçilme hakkına karşı mücadele vermeye başlamışlardır ve politik alanda hakim sıfatına sahip olma gibi özelliklere erişmişlerdir.

  ayrıca 2.dünya savaşı ikinci dalga feminizmin yapı taşını oluşturduğu söylenebilir çünkü savaş süresinde amerika'da erkek kayıplarının olması iş gücünde açık bırakmıştır bu yüzden bu durumda abd hükümeti ve abd savunma bakanlığı
  kadınların iş alanında etkili olmasını sağlamak için çeşitli reklamlar yaparak kadınların iş hayatına teşvik etmiştir, bu durum kadınlara aslında erkeklerden bir farkının olmadığını, gerektiğinde kadınlarında çalışabileceğini kanıtlamıştır, kadınlara gerektiğinde çalışabileceğine dair bir mesaj veren 2. dünya savaşının iş gücü açığı, kadınların politik alanda da meslek sahibi olabilmelerini göstererek ikinci dalga feminizmi oluşturmuştur.
 • 1. dalga kadınların eğitim, mülkiyet ve oy haklarının alınmasıyla sonuçlanan hareketleri kapsıyor..
  avrupada aristokrat kadınların varolan mülkiyet hakları versus onların da oy hakkı olmaması ile halktan bir kadının ikisine de sahip olmaması gibi kıyaslamalarla, amerikada da kölelik karşıtı mücadele ile eşzamanlı dayanışmayla ilerliyor..
  ve çok önce, ilk feminist olarak bilinen mary wolstonecraft ilk kez yazdı..
  ‘kadınların süs bebekliğine ve ev işine mahkum edilmesi kadın doğasının gereği değildir dedi.
  wolstonecraft hala tüm feministlerin benimsediği şu sözleri de telaffuz etti: “artık kadınların yaşam şekillerinde bir devrim gerçekleştirilmesinin zamanı geldi. kadınlara yitirdikleri onurlarını yeniden vermek ve insan soyunun bir parçası olarak dünyanın dönüştürülmesine katkıda bulunmalarını sağlamak için geç bile kalındı. kadın ve erkek arasında, cinsel arzulama dışında hiçbir fark kalmayıncaya kadar mücadele!..” 1797 yılında evlilik dışı çocuğu mary shelly wolstonecraft’ı doğururken öldü. mary shelly wolstonecraft daha sonra ilk bilimkurgu roman sayılan “frankestein”ın yazarı..