• daha önce yazdığım entry silinmiş ama ben tekrar daha makul bir tonda yazmak isterim ki tester adıyla sattıkları parfümler oijinal değil. en azından benim aldığım 3 şişenin üçü de kötü sayılabilecek, aşırı uçucu taklitlerdi.

nasıl bu kadar eminim diye sorarsanız, buradan aldığım 3 parfümün de daha önce yurt dışından alınmış orijinallerine sahibim de oradan biliyorum. belki normalde orijinal satıyorlar da benim 3 şişenin tümü böyle çıkmış olabilir diyeyim en azından. yine de zaten piyasada şişesi en az 500tlden başlayan fiyatlarla satılan bir parfümü 90-120 liraya alırken veya bu kadar çok parfümün tümünün tester halini bu kadar bol nereden buluyorlar diye düşünmeden hangi aklıma güvendim ben de bilemedim.
  • site hakkında bir bilgim yok. ama bahaneyle bana garip gelen bir konuyu açayım.

tester şişeyi ucuza satmak diye bir şey var mı gerçekten ? yani parfüm mağazaları tester şişeleri ayrı bir yerden ucuza mı alıyorlar da böyle bir piyasa oluştu ? adı üstünde, parfüm test etmek için kullanılan bir numune neden ikinci el yok parasına satılsın ki ?

bu konu beni neden o kadar gerdi bilmem, ama söyleyeceklerim bu kadar.
  • site hakkında sikayetvar.com'a yazılan şikayetlerden anladığım kadarıyla birkaç satış/kâr etme yöntemleri var.

1. ürünler gerçek (!) ancak kargo aşamasında (nedense) sürekli sorun çıkıyor ve satış gerçekleşmesine rağmen ürün kullanıcıya gönderilmiyor. bir kısım kullanıcı hakkını nasıl arayacağını bilemediğinden, parası yanıyor; üründen yüzde 100 kâr etmiş oluyorlar.

2. ürünler söyledikleri gibi tester değil, sahte. bu durumda 150 değil, 50tl'ye bile satabilirler. yine çok ciddi bir kâr söz konusu.

kaynak: https://www.sikayetvar.com/…mayan-parfum-satiyorlar

burada verilen yanıttan anladığımız kadarıyla aslında ürünleri sahte. söyledikleri gibi tester değil. hatta ellerinde hiç orijinal ürün yok. çünkü bu şikayet sonucu ürün gönderimi kendi sitelerinden değil, hepsiburada.com üzerinden yapılmış. diğer tüm şikayetler de aldıkları ürünün aradan günler geçmesine rağmen gönderilmediği üzerine...

neden bu sonuçlara ulaştık ve internet'ten parfüm alırken nelere dikkat etmek gerekir?

1. parfümün ml'ine, edp, edt veya edc olup olmadığına ve indirim oranına dikkat edin! (aynı markada, edp en pahalısı olur. en kalıcısı budur. edt, edp'ye göre daha hafiftir. ancak doğru ten + koku kombinasyonunda çok kalıcıdır. edc ise bildiğiniz kolonya kategorisindedir. hafif ve uçucudur.

2. bu sitede özellikle parfümde, luxury kategorisinde yer alan, normalde fiyatları ciddi anlamda yüksek ürünler (100 ml edp'de 850tl+) var. ancak bu ürünlerin bu fiyatlara satılması mümkün değil. çünkü en kral indirimde bile bu parfümler, örneğin acqua di parma, jo malone, chanel gibi markalar, 30ml ile bile 150tl'lerdeki fiyatlara satılamaz. (hoş, onların da 30'luğu yok zaten... neyse) bu durumda bu ürünler gerçek değil, en iyi ihtimalle dedikleri gibi tester... ancak...

2. tester ürünler mağazalara sayılı olarak gelir. üzerlerinde tester oldukları yazar. kimi zaman kapakları orijinal satıştaki gibi değil, daha sadedir. amaç tester şişenin satışının engellenmesidir. ancak bu sitede parfümlerin gerçek fotoğrafları değil, tanıtım fotoğrafları var. ben şahsen, site açabilecek kadar tester ürün bulursam, her ürünün gerçek fotoğrafını paylaşırdım. ürününe güvenen bunu yapar.

3. özellikle acqua di parma gibi üst segment parfümler sadece sephora, beymen ve harvey nichols gibi yerlerde veya direkt kendi mağazalarında (ja malone) satılıyorlar; parfümeri zincirlerinde yer almıyorlar. özetle, piyasada site açabilecek kadar çok tester ürün yok.

puanım sıfır. :)
hesabın var mı? giriş yap