şükela:  tümü | bugün
  • ergenlik dönemlerinde sigara içmek, yetişkinlik dönemlerinde de araba sahibi olunca ya da babasının arabasıyla gezince kendini adam oldum sanan gerzek bir halka sahip bir ülkede gayet normal bir durum.
  • sebepleri şöyle olabilir,
    1.bisiklet aldıktan sonra merdivenler, yokuşlar aşarak ulaştığımız apartmanlarımızda, dairelerimizde onlara yer bulmanın, onları taşımanın zor olması.
    2.sürecek yol bulmanın, manyak sürücüleri olan arabalardan kaçmanın, dar yerlerden geçmenin dikkat ve efor istemesi. her yerde bisiklet yolu olmaması ve halkın bir kısmının bisiklet yolunun bisikletler için olduğunun farkında olmaması...
    3.bisikletinle çıktığında, arkadaşlarınla oturmak istediğinde ya da kapalı bir yere girmenin gerektiği durumlarda bisikletini bisiklet park yerine ya da herhangi bir yere bağladığında, çok oyalanmamış olsan bile, bisikletini döndüğünde bulamayacak olma ihtimalinin yüksekliği...
    (bisikletim kalabalık bir cuma akşamı alsancak kordon'daki bisiklet park yerinden çalındı. bisikleti garajından, apartmanından çalınan arkadaşlarım da var. yani bisiklet hırsızlığı da yaygınlaşmanın önünde engel olabilir.)
    4.veee bisiklet fiyatlarının coşa coşa yükselişi...
  • 1. yer şekilleri
    - gerçekten çok yokuş olan yerlerde yaşıyorsanız bu büyük sorun. çözümü elektrikli bisiklet ki ben buna yaklaştım biraz ama fiyatlar hemen uçuyor.

2. bisiklet yolu
    - yol yoksa olmuyor. dünya kadar otobüsün kenara durağa yanaşmaya çalıştığı yerde bisiklet kullanmaktan korkuyorum net.

3. park sorunu
    - bırakacağınız yer güvenli değilse geçmiş olsun. dünya kadar para verip hafif bisiklet alıyorsun ama çaldırmamak için bir dünya para verip kendine ağırlık alıyorsun çünkü çalarlar, üzülürsün.

4. insan tepkisi
    -bunu ben çok takmam normalde hatta ünide bisiklet kullanırken kask taktığım için bana gülen mallar bile vardı. düşün üniversiteye giden adam bile bu kafada. ha benim sikimde değil ama ister istemez etkilenir insan.
  • bu ülkede en fazla araba camına yapışırsınız.
  • yol yok. sahili olan şehirler bir nebze buna "göstermelik" önem veriyor ama yaşadığım şehirde ve birçok şehirde bisiklet yolu yok. gezmeye nispeten az araba geçen yerlere giderim arada güzel de oluyor ama şehir içinde sürmek ölüm. ayrı bisiklet yolu olmadığı için arabaların da saygısı olmadığı için sürmek imkansızlaşıyor. taşıt olarak kullanılmıyor ve bu yüzden yaygınlaşamıyor.
  • bi yerde okumuştum: kapitalizm bisiklet sevmezmiş. asıl sebep bu olsa gerek.
  • ülkemizde kaldırımlar ve yollar yetersiz oldugundan maalesef yaygın olması çok zor
  • türkiye'nin yaşanabilir ülke olduğunu, bir gün şehirlerde artan bisiklet hırsızlığından anlayacağız.
  • bisiklet yolu olmaması tek sebeptir.

bir de hırsızlardır. lan şu hayatta 2 kez zevkle böyle ürün aldım, biri paten diğeri bisiklet. iki özgürlüğümü de elimden aldılar, çaldı hırsız köpekler. onları kullanırken kolunuz bacağınız kırılsın inşallah.
  • *