• türkçe için görece yeni bir kavram denebilir.

ing. plant milk

kapitalist dünyada alpro markasının öncülük ettiği ama geleneksel kökeni asya insanları arasında binlerce yıl önceye dayanan içecek.

inek sütüne benzerliğinden (hem lezzet hem yarar hem görüntü hem de kullanım açısından) ötürü bunlara da süt denir. ab mevzuatları çerçevesinde bitkisel sütlere süt demek de yasak aslına bakarsanız. ab süt tanımını hayvansal ile sınırlandırmış. o yüzden kutularda ..içeceği yazıyor; insanlar yine de günlük dilde ..sütü der.

bir çırpıda saymak zor olsa da günümüzde en çok tercih edilen bitkisel süt çeşitleri şöyledir:

(bkz: soya sütü)
    (bkz: pirinç sütü)
    (bkz: badem sütü)
    (bkz: buğday sütü)
    (bkz: yulaf sütü)
    (bkz: hindistan cevizi sütü)
    (bkz: fındık sütü)
    (bkz: arpa sütü)
  • ucuza imal edip içilebilen, lezzetli, hayvan sömürüsünü minimum düzeyde içeren sütlerdir. kahvaltıda, vegan kek pasta vs yapımında, vegan yoğurt peynir yapımında kullanılırlar.

tarifler için: (bkz: kenevir sütü) (bkz: #44332881)
  • az önce fındık versiyonunu beş dakkada yaptığım süt.

çok basit anlatıyorum bak not almana bile gerek yok. bir bardak kabuksuz fındık geceden suya konur. ertesi sabah suyuyla beraber fındıklar, artı iki bardak daha su (yani toplamda bir fındık üç su) bir blender'a konur. karışıma isteğe bağlı olarak az şeker, vanilya, hindistan cevizi tozu vs atılabilir. karışım blender'da çekilir ve süt posadan bir minik delikli elek veya tülbentte sıkma yardımıyla ayrılır. alttaki kavanozda kalan dostum o çok fosforlu, çok demirli, e vitaminli, eh fena olmayan oranda proteinli ve gayet lezzetli bir bitkisel süttür.

üstte kalan posayı da tatlı yapmak için veya kahvaltıda ekmeğine sürmek için at dolaba. istedin bi göz, aldın iki göz.
  • son bir haftadır çeşitli türlerini deneye yanıla elde ettiğim içecektir. denemekte oldukça geç kaldığımı düşünüyorum.

vejetaryen besleniyorum, veganlığı, saygı duysam da, şimdilik kendime yakın görmüyorum ancak süt içtiğimde hep sindirim problemleri yaşıyorum, ayrıca kutulanmış-şişelenmiş ürün yerine evde kendi hazırladığım şeyleri tüketmeye çalışıyorum derken imdadıma koştu bu tür sütler.
    badem, fındık, kaju sütleri çiğden bir gece suda bekletilip şişirildikten sonra elde edilirken hindistan cevizi rendesinden ya da gerçeğinden, yulaftan ve susamdan elde edilenler hemen yapılabiliyor. internette pek çok tarif ve video mevcut. tek ihtiyaç sütü yapılacak bitki, biraz içme suyu, blender ve tel süzgeç/tülbent.

fındık sevmeyen biri için belirtmekte fayda var oldukça aromatik bir süt oluyor sonuçta. favorim şimdilik badem gibi.

sıfır atık/çöp olayı için de kalan posaları değerlendirmek için çeşitli tarifler var yine, en basiti düşük ısıda fırınlayıp toz/un kıvamına getirip muhafaza etmek sanırım. böylece tatlı tuzlu tariflerde un yerine de geçebiliyor.

paketli bitkisel sütler 20+ tl civarlarında satılırken kendi yaptığınız bu sütler oldukça ekonomik hem de katkısız.
  • uygun maliyetlisi: pirinç sütü, yulaf sütü, hindistan cevizi sütü...
    pahalı olanı: badem sütü, soya sütü,...

https://www.instagram.com/p/bzazuzuac07/
  • biseksüel süt olarak okuduğum süt. allah affetsin.
  • hashasin sütü olsa da icsek...
  • " çevremizi alarm verici bir hızla yok ediyoruz. ama yaptığımız bazı seçimlerle bu zararın önüne geçebiliriz.
    beslenme konusunda yapmış olduğumuz küçük seçimlerin büyük ekosistemleri etkilediğini göreceksiniz.
    inek sütüne alternatif olan bitkisel sütler olan pirinç sütü, badem sütü, soya sütü ve yulaf sütü...
    peki, bunlardan hangisi hem sizin hem de gezegenimiz için en iyi seçenek? "

el-cevap: dw türkçe - youtube link
  • markettekiler pahalı evde yaparken de robotu bozma ihtimali var. sonuç suyla tahin ya da fıstık ezmesini karıştır, bızz, oldu işte.
  • bunların kahvede bol köpüklüsünü isteyen alpro barista veya alpro hindistan cevizi badem karışımını kullanabilir.

diğerlerini 1 saat deneseniz köpürtmesi imkansız gibi.

yalnız hindistan cevizi badem biraz abartı köpürüyor. dikkat edin.
hesabın var mı? giriş yap