• --- manga spoiler ---

urahara başlığına yazmıştım ama burada daha detaylı ele almak istiyorum. şimdi en başından almak gerekirse urahara ve zanbaktousu (bkz: benihime) arasında çok sıkı bir ilişki vardır. çünkü genellikle katanalarıyla çok iyi ilişki içinde olan ve katana/sahip birbirlerini çok iyi anladıklarında zanbaktou'nun da potansiyeli yükselir, daha fazla güç kazanır. zanbaktoularıyla bu tarz ilişkiye sahip shinigamilerin genellikle hem shikai hem de bankai modda daha fazla saldırıları olur. (bkz: kuchiki byakuya) yamamoto tayço

şimdi gelelim urahara'nın benihime ile sadece shikai modundayken sahip olduğu saldırı çeşitlerine,

nake benihime
    kamisori benihime
    kirisaki benihime (bleach movie 3 te görmüştük)
    tsuppane benihime (yammi ile dövüşürken kullanmıştı)
    shibari benihime( aizen'le dövüşürken)
    hiasobi benihime jusutzunagi (yine aizen'le dövüşürken)

adamın 6 saldırı çeşidi var sadece shikai modda ey vatandaş! saldırdığı zaman havai fişek sesine benzer bir ses çıkaran ve saldırı rengi kırmızı olan, adının anlamı da " kırmızı prenses " olan benihime'nin uzun yıllardır " kan temelli " bir zanbaktou olabileceği yönünde teoriler üretildi. bankaisinin de rakiplerinin kanlarını kontrol edebilecek derecede güçlü olabileceği düşünüldü. ama son sayıda bankainin tam adı söylendikten sonra teoriler çeşitlendi.

uraha'nın bankaisinin adı “kannon biraki benihime atarame”

forumlarda ve bloglarda geçen en çok dillendirilen teori aynen şu şekilde,

bankai’ın ismiyle alakalı budist öğretilerinden mahayana ile ilişkili olduğunu söyleniyor. bu öğretide yer alan bodhisattva, acı çeken veya karanlıkta kalmış birini gördüğü zaman nirvanaya ulaşmasına ramak kalsa bile bunu bir kenara bırakıp tüm merhametiyle o kişiye yardıma giden tüm budalar için kullanılan bir ifadeymiş. bu bodhisattva, uzakdoğu kültürlerinde karşımıza farklı şekillerde ve cinsiyette çıkabiliyor. çin budizm’inde ise avalokitesvara, diğer deyişleriyle guan yin/kuan yin veya japonca ismiyle " kannon " olarak, dişi bir varlık şeklinde karşımıza çıkıyor.

merhamet bodhisattvası olarak adlandırılan guan yin, dünyadaki sesleri dinleyerek nerede acı çeken biri varsa ona yardıma giden tanrıçavari bir varlık. birçok doğaüstü güce sahip olan bu kadın neredeyse her derde deva olabiliyor. hatta dünya üzerinde zor durumda kalıp da yardım bekleyen herkese ulaşabilmesi adına bazı kültürlerde bu kadının on bir başlı ve bin kollu veya 9 kollu vs. tasvir edildiği de oluyormuş. mangaka mayuri'nin bankaisinden sonra bir kez daha urahara'nın bankaisi için budizm kaynaklı bir olayla bizleri karşı karşıya getiriyor.

guan yin’in tedavi etme yeteneğinden yola çıkarak urahara’nın bankai’sinin de böyle bir yeteneği olduğunu varsayarak ilk başta askin’in zehrini bertaraf edip urahara ve yoruichi’nin tekrar güçlenmelerini sağlayarak bariyerin gücünü etkisiz kılabilir. bunun dışında guan yin’in sahip olduğu doğaüstü güçlerden yola çıkarak, bu bankai’ın da böylesi güçlere sahip olduğunu hatta tıpkı urahara gibi her derde deva olduğunu, her soruna bir çözüm bulabildiğini, yardıma ihtiyacı olanlara kritik anlarda yardım edebildiğini düşünürsek bu bankai’ın gerçekten güçlü ve urahara ile de gayet uyumlu bir bankai olduğu sonucuna varabiliriz.

bir diğer teori benihime'nin " boyutları " kontrol edebilen tanrısal bir güce sahip olduğu ve bu yüzden " birilerini eğitmeye uygun olmadığı " yönünde. benihime'nin sahip olduğu bu gücü urahara neden aizen üzerinde kullanmadı diye soranlar için, aizen'i başka bir boyuta kapatmış dahi olsaydı heuco mundo'da olduğu gibi aizen güçlenmeye devam edecekti ve eninde sonunda boyuttan çıkmayı başaracak, geri döndüğünde de durdurulamaz olacaktı. ayrıca urahara'nın şu anda bankaisini kullanmasının nedeni askin'in çevrelerine ördüğü bariyer olabilir. aynı yumichika gibi başkalarının şahit olamayacağı bir yerde bankai açması şaşılacak bir durum olmazdı.

eğer ki bu bankai urahara'nın geleceğin çeşitli alternatiflerine gidip bakmasına olanak veren bir gücü varsa onun bütün çarpışmalara en son gelmesinin, her duruma ve her türlü sürprize son derece hazırlıklı olmasının nedenini açıklamış olur. urahara'nın aizen'i yakalamak için müthiş güçlü bir kido icat etmesi gerektiğini öngörecek kadar zeki olduğuna şüphemiz olmasa da aizen karşısındaki bütün alternatiflere göz attıktan sonra adımlarını planlamış olması şaşılacak bir durum olmazdı. ayrıca unutmamak gerekir ki aizen neden ruh kralına karşı çıkmadığını sorduğunda urahara sanki geleceği görmüşçesine ruh kralının varlığının önemli olduğunu ve eğer o olmazsa her şeyin dağılacağı cevabını vermişti.

urahara'nın ruh kralının yöntemlerinden hoşnut olmasa da ichigo'ya söylendiği gibi neden ruh kralının sarayına defalarca gittiği de muamma mesela değil mi? iyileştirme kaplıcasının benzerini yapabilmek için saraya defalarca gelip oradaki orijinal havuzu incelediği söylenmedi mi? urahara kim ki baş tayço dahil kaptan seviyesindeki pek çok shinigaminin yüzyıllar boyunca görmedikleri sıfırıncı takımla bu kadar çok takılıyor ve takım onun bazı özelliklerini kopyalamasına izin veriyor? sarayda başka neler yaptı? ruh kralıyla başka ne gibi planlar kurdu?

teorileri derlemeye çalıştım ama bakalım mangakamız bizlerin beyinlerini yakan bu teorilerin üstüne çıkabilecek mi?

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

uraharanın bankaisine unohana kaçmış

--- spoiler ---
  • en iyi animedir değildir diye hülölö yapmayacağım lakin soundtracki en efsane olan animelerden diyebiliriz.

şu şekilde:

neber meant to belong :
    https://www.youtube.com/watch?v=4frawzji_co

soundscape to ordor:
    https://www.youtube.com/watch?v=qyypma2vqwe

clavar la espada:
    https://www.youtube.com/watch?v=suwfjmixauu

invasion:
    https://www.youtube.com/watch?v=fs1lka2gnf0

torn apart:
    https://www.youtube.com/watch?v=gghzny918sq

senna:
    https://www.youtube.com/watch?v=o9cxw3km-nw

treachery
    https://www.youtube.com/watch?v=gpkkpd-xalu

nube negra:
    https://www.youtube.com/watch?v=sij-grwtubo

aklıma geldikçe ekleyeceğim.
  • 666. sayısı çevrilmiş ve internette bulunabilen manga.
  • --- manga 666 spoiler ---

zaraki kenpachi reyizin sahalara geri döndüğü manga.

tite kubo'nun reyizi piç etmemesini ve yıllarca beklenen bankaisini görmeyi diliyorum.

--- manga 666 spoiler ---

urahara'nın bankaisi hakkındaki teorilerin tutmuş olmasına aslında sevindim. çünkü gerçekten de beklenildiği kadar büyük ancak etki sınırı gibi eksiklikleri olan, her savaşta kullanılamayacak bir bankai olduğu açıklanmış oldu. zaten urahara genel olarak kılıcının güçlerinden çok kido bilgisi ve zekasıyla öne çıkan bir karakterdi ki bu bölümde geleceğe dair binlerce olasılığı düşünerek hareket ettiğini ve işte bu yüzden her duruma hazırlıklı olduğunu söyledi. bankaisi ile ne kadar da uyumlu bir shinigami değil mi? *yirim* animesi yeniden başlasa da gevrek sesiyle konuşmasını bir kere daha duyabilsek. sırf bu yüzden bazen eski bölümleri açıp açıp izliyorum.

askin gibi en tehlikeli düşmanlardan birini yendikten sonra çok güçlü düşman sayısı oldukça azaldı. devasa quincynin karşısında hitsugaya, byakuya ve zaraki var. bu karşılaşmada byakuya'nın yeni şekil almış ve daha güçlenmiş olduğu söylenen bankaisini görebilecek miyiz bakalım. ayrıca daha yeni shikaisine kavuşmuş zaraki'nin henüz bankaiye ulaşmasına daha var diye düşünüyorum. sadece geçen sefer shikasini saldığında göz bağı var mıydı onu hatırlayamadım. varsa bu shikasinin gücüne veya şekline etki ediyor mudur onu da merak ediyorum.

--- spoiler ---

gerard valkyre'ın karşısında zaraki kenpachi, kuchiki byakuya, hirako shinji ve hitsugaya toushiro var. shinji'yi bu sayıda göremedik ama o da var. ve de kaptan sınıfından sayılan kuchiki rukia ve abarai renji de var. yanisi devasa bir dövüş izleyeceğiz. aizen vs gotei 13'ün bu sefer başarıya ulaşan halini görebiliriz. ancak şöyle bir şey var ki, saydığım tüm shinigamiler de ya gelecek vaat eden ya da deha karakterler. seri için önemli yani. herhangi birinin harcanacağını sanmıyorum. şanlı bölümler bizi bekliyor. ama beni üzen bir taraf var ki o da şu, teke karşı x kadar kişi dövüştüğünde o tek kişi yüceltirilir ya, bu gavat için bunu istemiyorum. ısınamadım o salak quincy'ye. tek kişi dalsın amk. ben shinji halletsin isterdim, şöyle dalga geçe geçe ahahah.

bu arada byakuya ile toushiro'nun arasındaki espri muhabbeti güzeldi. byakuya'yı hiç öyle görmedik cidden :d

urahara... bankai'sini her ne kadar tamamen anlayamasak da oldukça çetin. ve güzel de :d

espadaların dahil oluşuna çok seviniyorum ya. keşke sen de olsaydın eyy starrk

--- manga 666 spoiler ---
  • chad ve inoue karakterlerinin aşırı işe yaramaz olduğu anime ve manga serisi.
  • sonunda zarakiyi de gördük
  • bundan 4 yıl önce animesi yayından kaldırılan manga. en az bi yüz manga daha yayınlacak ve sanki ondan sonra bitecek gibi görünüyor. belki manga bittikten sonra anime yeniden başlar, kim bilir?
hesabın var mı? giriş yap