• böyle rezil bir firma olamaz, premium ücreti almak için her şeyi yapıyorlar, evrakları bile sıraya koymuyorlar, sizi geri gönderip ücretli tarife uygulamaya çalışıyorlar, yeni randevu almayı denediğinizde sistem size izin vermiyor, gelin hep birlikte bu yaptıklarını cimere, tüketici hakem heyetine ve ispanya konsolosluğuna şikayet edelim, belki bir sonraki sene başka firma aracı olur, gözünü sevdiğim idata ve vfs
  • burayı okuyorsanız muhtemelen siz de vize almaya çalıaşıyorsunuz veya araştırıyorsunuz. öncelikle ispanya konsolosluğu ve bls hakkında genel bilgi verelim ve sonra neler yaşadığımı/yaşayabileceğinizi en ayrıntısına kadar yazayım….

kısa süreli yani 90 gün altındaki vize başvurularında konsolosluğa başvuru yapamıyorsunuz. yani randevularınız otomatik olarak bls üzerinden olmuş oluyor. 90 gün ve üstü randevularla da konsolosluk ilgileniyor. konsolosluk iş yükünü hafifletmek için böyle taşeron bir firmaya iş yaptırıyor aslında. hangi şirketler var böyle bilmiyorsanız (bkz: idata) (bkz: vfsglobal). bizim ispanyollarımız da bula bula (bkz: bls international) firmasını bulmuşlar….

ilk karın ağrınız randevu almaya çalışmakla başlıyor. eğer diyorsanız ki ben aracı kuruma para yediriyorum yetmiyor aracı kuruma aracı olan kuruma da para yedireyim derseniz danışmanlık firmaları var. bu firmaların yaptığı maksimum şey de size randevu bulmak. randevular ansızın açılıyor. belli bir algoritması yok. konsolosluk 7 günlük açalım diyor ve çat 30 dk da randevular bitiyor. benim genel keşfettiğim bir algoritma var. tamamen benim deneyimin her ayın 1 ne ve 30 una dikkat edin. o günler iş günü değilse önce veya sonraki iş gününe bakın. örneğin 30-31 ekim gibi kasımın randevuları açılabilir. ya da 15 kasımda aralık randevuları….

günün sonunda siz de benim gibi blsye ve kıytırık sitesine nefret dolacaksınız elbette sadece bls ye değil konsolosluğa da nefret dolun. böyle bir firmayı onlar seçmiş. hatta biraz daha sinirlenin ve çok sevdiğiniz ülkenize de kızın. tc pasaportunu bu kadar değersizleştirenleri eleştirin ve schengen bölgesine girebilmek için kaç takla atmak zorunda kaldığınızı düşünün.

randevunuzu kıytırık sitelerinden aldığınızı varsayıyorum. belge toplamak için checklist lerini kontrol ettiniz. epey uzun bir liste. eğer ilk kez başvuruyorsanız “bunlar ne" olabilirsiniz. ama ufak bir google araştırması ve youtube videoları ile 1 haftada danışmanlık firma görevlisi kadar öğrenebilirsiniz.

bu bls denen lanet firma ilk uyarısı şu ve aşırı saçma. zımba ataş olmayacak. her belge a4 boyutunda olmalı. . abi ne alaka şeffaf dosya istemiyoruz. ataş yasak. her anlamda aşırı saçma bir istek. bu sebeple istanbuldan başvuranlar buna dikkat etmeli.

schengen fotoğrafı denince çoğu fotoğrafçı doğrusunu çekiyordur. fotoğrafçıya para bayarsınız. enflasyona küfredersiniz ama checklistte yazan 3,5-4,5 cm uyarısı ile şüphe edersiniz ki evde mezura ararken kendinizi bulursunuz. iphonelardaki ölçüm cihazı yanlış ölçüyor boşuna panik olmayın bu konuda.

tüm belgelerin fotokopilerini 3 er çıktı şeklinde yaparsınız aman eksik olmasın aman zarar görürse yedek koyarım vs derken randevu gününüz gelir ve sanayi mahallesi metro durağındaki böyle sapa bir yere gidersiniz.
    önce bir allah allah bura mı dersiniz çünkü kurumsallık 0. yeri bilmiyorsanız keşfe gidin bir gün. bir apartmanın giriş katı. camlarının dışında bls international yazan bir şerit var sadece. yazıya değil de sırasını bekleyen insanları gördüğünüz için rahatlarsınız. doğru yermiş dersiniz. ne yapacağınızı bilemeden zaten 15 dk önce içeri giremeyeceğiniz için dışarda beklersiniz.

içeri girişte zaten direkt çok kaba bir üslupla telefon elektronik cihazlar dışarda denir ve konuşmak dahi yasaklanmıştır. telefon yasak olduğu zaten checklist de de yazıyor ama sanırsın içerde belgeleri sizden teslim alan büro personeli ispanya istihbaratından veya kraliyet soyundanmışçasına gibi davranıyor. en ufak adamların tezgahını fark edip sorgulasan üste çıkmak için bu kozlarını kullanıp başvurunuzu iptal ederiz diyorlar.

sıra size gelir. kıytırık bir ekran ve numaranız yanar. zaten sıranız geçerse bir daha alınmayacaksınız denildiği için de diken üstünde; ekran ve anons takibi yaparsınız. tüm belgelerinizi 30 kez kontrol edip hatta bunlar sorun çıkartır belki diye düşünüp schengen vize başvuru formunu hem ing/isp hem de tur/isp doldurmuşsunuzdur. veya checklist lerinde yazan her ayrıntıya dikkat edip ona göre belgelerinizi dizmişsinizdir ama onlar her türlü sizin belgelerinizde bir kusur bulacaktır.

benim yanımdaki bir insan belgeleri şeffaf dosya ve klasördeydi diye kenarda düzeltin gelin başka kişi alacağım diyerek azarladı. başka bir başvuran kişiyi belgelerinin sırasının farklı olduğunu gördüğü gibi incelerken bunlar sıralı değil sıraya koyun gelin dedi.
    yani anlayacağınız bu adamlar bir iş yapmıyor. 18 usd nizi bu insanlar sadece sıralı ve düzgün olan başvurunuzda kusur bulmaya çalışmak ve siz bls'ye para yedirin diye duruyorlar. ya da belki blsye değil kendileri yiyor paraları...

bilemeyiz..

siz her şeyi mükemmel yapsanız dahi yok fotokopi ücreti yok premium saatler yok efendim lounge vs vs diyerek sizi silkelemeye çalışıyorlar.

benle beraber başvuran bir kişiye fotokopi, bir başkasına fotoğraf bir başkasına lounge premium hizmet…

bana da seyahat sağlık sigortası.

k i t l e n d i….

zaten yapmışım. mantıklı olan seyahat sağlık sigortasını ingilizce olmasıdır. ben (bkz: yapıkredi)den (bkz: allianz)seyahat sağlık sigortası geniş kapsam-35k euro- yaptırmıştım. -30.000 euro teminata dikkat edin.- her neyse ben şubeden ingilizcesini talep ettim ama nedense olmadığını ve zaten gerekmediğini söylediler.

ve ben checklist i defalarca kontrol etttim. ingilizce olması gerektiği ile ilgili bir emareye rastlamadım. sadece kendi checklistlerimi değil, tüm başvuruların checklistlerini okudum. öğrenci belgesi ingilizce veya ispanyolca olur diyor. ya da intent letterın ingilizce kabul ediyoruz diyor. sponsorunuz varsa o türkçe yazarsa siz ingilizceye çevirebilirsiniz diyor yeminli tercüman gerekmez diyor. ama işte şu belgede yeminli tercüman lazım diyor. yani her detay yazıyor ve yazmalı da zaten. yoksa bilemeyiz.

benim seyahat sağlık sigortası türkçe. zaten poliçe ilk sayfa tek yetiyormuş. diğer ayrıntılar hiç gerek yok. dikkat etmeniz gereken şey kaşeli imzalı vs vs. hepsine dikkat etmiştim. ama bls büro personeli beni (bkz: silkeleme)si lazımdı. kusur bulur onlar.

ingilizce olması lazımdı poliçenizin. konsolosluk çalışanı ingilizce bilir. türkçe bilmez kiii size 15 dk veriyorum. süreyi geçirmeyin. ingilizcesini bulup getirin diyor.

e devletten kaç tane belge türkçeydi. onları okuyor da bunu mu okuyamıyor konsolosluk çalışanın temsilcisi bls çalışanı? ya da bordrom da türkçeydi.

sordum ben de.

--checklistte yazmıyor.

o eskidir sitedeki.

pardon!!!!

biz bu parayı size neden veriyoruz bir word dosyası bile hazırlamayacakanız ben ne anladım sizin yaptığınız bu işten.

ama (bkz: silkeleyecekler)!!!

ya da -yüzü bir anda gülerek- size arkadaşımız seyahat sağlık sigortası yapabilir.

sanki sigorta konsolosluk tarafından yapılıyormuş gibi hissettiriyorlar size. kullandıkları bilgisayar da blsnin bilgisayarı. ödemeyi onların kasasına yapıyorsunuz ama tezgahı tüm personeller planlamış. piyasa değeri 500-600 olan sigortayı size 1300 den 0 memnuniyetle size kitliyorlar.

korkunç yaptıkları iyilik gibi gösterdikleri 15 dk süre ile allianz ulaş mail gelsin onu çıkar vs derken bir ikilemde kalıyor ve çaresizce teslim oluyorsunuz .

üzerinizde nakit yok koşarak atm arama macerası ve para bulma….

hani bir hizmet aldınız memnuniyet de olmalı sonuçta.

soruyorsunuz:
    —hangi sigorta şirketi?
    yanıt yok.
    —ispanyol şirket mi?
    yok türkiye.
    —ne kadar.
    onu sormamız gerek.
    — ne zamandan ne zamana yapacaksınız
    sadece 1 ay 3 ay 6 ay var. size 3 aylık.

sizden pasaportunuzun sadece ön yüzü isteniyor.
    —iletişim bilgilerini alacak mısınız
    hiç gerek yok.

abicim siz hizmet sağlıyorsunuz bana 1300 tl kitlediniz ayak üstü (bkz: demir sigorta). ne kapsamını seçtim ne de bir hizmet alabildim. bir de öyle bir tezgah kurmuşlar ki evlere şenlik. sanki konsosluk onaylı bir iş yapıyorlar. halbuki sonra kendimi paralayarak elde ettiğim poliçe detayında taksimdeki bir sigortacılık kurumu adına yapılmış. para veriyorsunuz ama silik bir slip veriyorlar. ben bu sigortaya para verdim ama 1320 lirayı hangi hizmet için verdiğime dair tek bir kanıtım yok.

0 hizmet, 0 saygı ve bolca para silkelenen bir deneyim oldu. kurye ve sms hizmeti ben başvurduğumda sitede opsiyonelken bana zorunlu tutuldu. 180 lira ptt ye 30 lira da sms e bayıyorsunuz. halbuki vizem çıktığını gördüğüm ilk anda pasaportumu almak varken nedense ptt 3 gün içinde dolandıra dolandıra pasaportumu getirdi. evet vizem olumlu geldi ama aldığım hizmet o kadar kötüydü ki.

en başından en sonuna kadar rezalet bir firma. çalışanları herhangi bir kurumda bu tavrı görse tekme tokat dalacak tiplerken…

sırf konsolosluk bunlara başvuruyu kabul etmeyebilirsiniz gücü vermiş diye direkt kötüye kullanıyorlar.

konsolosluğun acilen bu firma ile ilişiğini kesmesi lazım. tüm aracı kurumlar kötüdür ama bls çok daha kötüdür. sitelerinde yazan 15 iş gününü daha sonra siteden 30 güne çevirdiler. pasaportum elime 31 gün sonra ulaştı. yurtdışı çıkışım da olduğu için yeni bir pasaport çıkarmak zorunda ve 6 bin de oradan yedik devletimiz bizi (bkz: silkelesin) diye.

her anında yorucu ve acaba gitmesem mi dediğiniz bir süreç oluyor. keşke durum böyle olmasa. zorunda kalmış olmak ve enayi yerine konulmak dünyanın en tatsız şeyi.

maalesef durum böyle…

edit: kelime hatası
  • soyguncu firma. evet. net soyguncu.

kimlik fotokopisi eksik diye başvurumu labul etmediler. peki dedim fotokopi çektirip geleyim hemen.

yok efendim olmuyormuş. nasıl oluyormuş? 400 tl verip randevumuzu aynı gün içinde ileri saate ertelememiz gerekiyormuş. veya başka bir güne yeniden randevu almak gerekiyormuş.

"yahu 5 dakika fotokopi çektirip geleyim hemen. niye erteleme yapıp 400 tl ödemek zorundayım" diye sormayın.

yüzünüze bile bakmayıp "tartışmayalım. siz yeni randevu alıp gelin" diyorlar.

valla çok ilginç..
  • güncel vize ücretini görüşmek için az önce telefonla görüştüm. 86 dolar + 5 tl fiyat verdiler. (5 tl ne diye sormadım, zaten firmada mantık olmadığını üstteki entry'lerden görmüşsünüzdür.) bu fiyata hizmet harcının dahil olduğunu söylediler. ayrıca izmir'den kargo ücreti 70 tl imiş.
    pazartesi randevuya gideceğim, değişiklik olursa edit gelir.
    şu kesin ki bir daha bu firmanın önünden geçmem.

beklenen edit: öncelikle biyometrik fotoğrafınız illa 3,5 x 4,5 ebatlarında olmalı, pasaport için çektirdiğiniz biraz daha büyük boyda olanı kabul etmiyorlar. ayrıca başvuru formuna fotoğrafınızı yapıştırmanızı da istemiyorlar.
    faaliyet belgesini kesinlikle orijinal yani ıslak imzalı ve kaşeli istiyorlar. ayrıca sağ üstte yazan tarih son bir ay içerisinde olmalı. çalıştığınız kurumdan ıslak imzalı alamazsanız bağlı olduğunuz ticaret odasından 15 tl karşılığında alabilirsiniz.
    e devletten aldığınız işe giriş belgesinde tam barkod olmasını istiyorlar karekod kabul edilmiyor.( tam barkodlu çıktı alamıyorsanız muhasebeye imzalatıp kaşe vurdurun.)
    yine e devletten alabileceğiniz tam hizmet dökümünüzün başvuruya gitmeden en fazla bir hafta içerisinde alınmış olması gerekiyor.( ilk başvurunuz kabul edilmez ise bunu tekrar çıktı almanız gerekebilir dikkat.)
    tek başınıza seyahat edecek olsanız bile vukuatlı nüfus kayıt örneğini tüm aile için almanız gerekli. ( e devletten tüm aile seçeneğini tıklayınız.)

pasaportun kargoya verilmesini de zorunlu kılmışlar, haliyle sms de zorunlu. şaka gibi. (buralar hep küfür)

son edit: başvurudan 12 (oniki) gün sonra elime ulaştı. 15 (onbeş) günlük vize vermişler. (buralar da hep küfür)
    bir daha edit: başvuru yeri izmir.
  • istanbul şubesi için konuşuyorum, dünyanın en suratsız en kaprisli en vasıfsız çalışanlarına sahip kurumdur. 3 kelime ingilizce bildiği için kafasına göre kurallar koyup kendini konsolosluk elemanı zanneden tiplerle uğraşacak sabrınız yoksa hele de turistik olarak avrupa'ya gitmeyi düşünüyorsanız lütfen başka ülkeden başvurun. burası çekilecek dert değil.

randevu saati konusunda sürekli bir gerginlik yaşanıyor. randevu aralığınız 10-10.30 ise en geç 9.50'de orada olmanız gerekiyormuş. 9.55'te giderseniz kesinlikle almıyorlar. siz 9.50'de orada olduğunuz halde sizi kapıda bekletip form doldurup 10.15'e kadar orada bekletmeleri ise hiç problem olmuyor nedense. içeri girdikten sonra da aynı saçmalık devam ediyor. hayatım devlet dairelerinde geçti hiçbir yerde buradaki kadar kasıntı ortam görmedim. sanki vize başvurumuzu değil sorgu sıramızı bekliyoruz içeride.

master kabulümden sonra vizeye başvurduk. sitesindeki pdfte bulunan evrakları eksiksiz toplamamıza rağmen gişedeki görevli alttan başka bir a4 kağıdı çıkarıp bizden ekstra evraklar talep etti, hayır bizim eksiğimiz yok sitede yazan tüm evraklar burada dediğimizde ise sitedekine bakmayın orada yanlış yazıyor (?!?!) dedi. bu eksikler için ise 15 dakika süre tanıdı. bunun imkansız olduğunu bildiği için 1500 tl prime time ücreti ödeyerek akşam mesai bitimine doğru tekrar gelebilirsiniz dedi. kısacası 3000 lirayı o gün bizden koparmış oldu.

ispanya gibi bir ülkeye bu utanç verici kurumla çalışmak yakışmıyor. bir bu kadar daha yazardım ama değmez. iğrençsiniz, rezilsiniz.

edit: söylediklerim uzun süreli (6 ay ve üstü) vizeler için geçerlidir. turistik vizedeki durum farklı olabilir ancak muamele aynı.
  • hayatımda gördüğüm ve büyük ihtimalle görebileceğim en kötü, kaba, sorumsuz firmalar arasında şu an için en üst sıradaki firmadır.

bunlardan vize almaya çalışmak yerine tatilde çeşmede kazık yerim bin kat yeğdir.

bu kadar terbiyesiz, hadsiz, beceriksiz çalışanı nasıl bir araya topladıkları da hayret konusu.

araştırıyorum, becerebilirsem kendilerini mahkemeye de vereceğim.
  • biraz tuhaf çalışan şirket. 15 dk aralıklarla randevu veriliyor fakar o 15 dakika için onlarca kişiye randevu verilmesi nedeniyle mutlaka erkenden gitmek gerekiyor. zaten o aralık içerisinde de randevu verilen herkesin işi bitmiyor. erken gidince de güvenlik sizi daha saatiniz gelmedi diyerek içeri almayabilir sonrasında ise güvenliğin iyi tarafına denk gelirseniz randevunuz 3te de olsa 2.30da sıra numarası alıp beklemeye başlayıp 3.30da görüşmeye gidebilirsiniz.

yararlı olabilecek bilgiler;

sanayi mahallesi metro çıkışına çok yakın metro ile gidebilirsiniz rahatça.
    fotokopi ve çıktı 1 tl ama siz yine de çıktılarınızı hazır edip sıraya dizebilirsiniz. (bekleme alanında da kontrol listeleri bulunuyor, aynı şekilde websitelerinde de var.)
    çalışanlar aşırı sorgulayıcılar fakar normal karşıladım. (normal karşılamasam ne olacak türkiye burası.)
    ödemeler nakit oluyor. pasaportu gidip siz alacaksanız güncel ücret 283 tl, pasaportu kurye ile istiyorsanız +30 tl daha ödemeniz gerekiyor.
    ücreti ödedikten sonra parmak izi alınan bölüme geçiyorsunuz, burada fotografınız da çekiliyor. sonra vize beklemeye başlayabilirsiniz.
    pasaport teslimleri haftaiçi 14.00-16.00 arasında yapılıyor.

umarım herkes sorunsuzca vizesini alır ve mutlu bir gezi geçirir. *
  • tam bir gerizekalilarin olusturdugu firma. koordinatoru cozum uretmeyen ama ispanyanin 2.buyukelcisi turkiyede.
    ispanya bunlarla nasil anlasmis sasilir. acil cagri: alin ellerinden!

efenim durumu izah eyleyeyim.
    randevulu dediler hemn randevu aldim. ilk giriste isim kontrolu sonrasi numaratore yonlendirdi guvenlik ( saka misin randevu ne alaka ozman) dedim randevu!! randevusuz numara vermiyoruz....
    efenim siram geldi dakikalar gecti neyse dedim gercekten randevulu islem yapiyorlar!!!!
    gorevli kizimiz evraklari aldi sirket yazisina takti olmaz diyor (sirketi begenmedi dedim zaar) tmm dedim yeniden gelcem nasil yapacaz.
    ---gorevli kizimiz: yine randevu dedi. ( saka dedim , yanlis duydum dedim.. cektim gittim)
    ikinci gun evraklarda herhangi bir degisiklik yapmadim cunku sirket hep ayni yazi ile vize alimlari yapiyor bunlara ozgu kilif uyduramam dedi. ulan ispanyadan biz vize aldik bunlar neden takti diye bana soylendi. neyse gittim numara vermiyorlar neden randevusuz ama!!!!! hemn akabinde vip hizmetimiz var diye soylendi (lan parayi verdirtmek icin). lan tamam hadi bakalim dedik. baska bir yerden vip offisciklerine giris yaptim ne gorem dunku uyuz kizimiz bu seferde burada. ikinci kontrol gerceklestiren kizimiz sadece faaliyet belgesine takildi bu sefer.
    peki dedim diger belgeler tamam mi
    ---gorevli kizimiz : evet
    ---haybin: yaaa dedim, peki dun niye tamam demedin dedim. illa 200 tl fazladan verip vip mi alacaz.
    veeeee gergin ortam koordinatoru cagirin!!!!
    velhasil benim belgeleri orda birde koordinator bozuntusu egosu tavan , birseyden anlamayip hicbir cozum yoluna dair gitmeyen yararsizda olmaz dedi mi.

ulan serefsizler sirketimde herkese ispanya vizesini verdiniz bir ben miyim numune... bunuda kabul etmiyorlar..resmen cildirmamak elde degil. sirket ben varim, naylon degilim diye bagiriyor ama bunlar nafile.
    sanki buyukelci anasini satayim havalarini.....

sonuc olarak hala kosturmacadayim.
    yarin konsolosluga gidecem, bakalim 15 hazirana vize yetisirmi gorcez.

bu salaklar konsoloslugada yonlendirmiyor tam bir suzme gerizekali...
  • 28 martta yaptığım başvurum sonucu 30 martta pasaportumu bana teslim eden firmadır.
    ilk etapta burada okuduklarımdan dolayı çok tedirgindim ancak 2 gün içinde başvurumu sonuçlandırmaları nedeniyle kendilerine teşekkür ederim.
  • mesai saatleri arasında ne zaman arasam telefonları açmayan, acil olarak bilgi almam gereken konular için ulaşmaya çalıştığımda telefona 2. günde 50. aramamda ancak cevap veren, cevap verince de konu hakkında bir sik bilmeyen çalışanlarla konuşturan rezil şirket.
    2 hafta önce kendilerine ulaşmam 2 günümü aldı, bugün acil ulaşmam gerekirken yine telefonlar açılmıyor.
    vize randevumdan önce umarım kendilerine erişmeyi başarabilirim.
hesabın var mı? giriş yap