*

• bugün açıklanacak yeni standard.
    4'ten 4 kat daha fazla kapsama alanı ve 2 kat daha fazla hıza sahip olacakmış..
    gaynak

açıklanmış; https://www.bluetooth.com/…dcasting-capacity-by-800
  • özellikle eşyaların birbiri arasında bağlantı kurması için menzili ve hızı yükseltilen bluetooth sürümü.

http://www.log.com.tr/…daha-genis-menzil-vadediyor/
  • nordic semiconductor da geliştirme kartları mevcuttur.
  • bu sürümler piyasaya tam olarak ürün cikarilmamis olmasinin sebebi 4.1 ve 4.2 ile halihazirda üretilmis ürünlerin stoklardan eritilmesini beklemekten baska bir sey degildir.

ciktigi anda mesafe sikintisi ciddi oranda asilacaga benziyor.
  • galaxy s8 ve s9 telefonlarda olan surumdur.. böylece iki bluetooth hoparlöre aynı anda baglanabiliyorsunuz.
  • apple tv 4k da bluetooth 5 versiyonuna sahiptir, mesela film izlemek isterseniz sevdiğinizde veya arkadaşınızla, kulaklıklarınız da bluetooth 5 olmalıdır. ki malesef kulak üstü böyle bir kulaklık piyasada yoktur.
    size şimdi 4 leri güzel güzel satacaklar, sonra 5 ler gelecek. birden fazla kulaklık ile bağlanmak istediğinizde bunları almak zorunda kalacaksınız.

mesela tvlerde bluetooth var. ve çoğu 4 versiyonu. bu da tvnize sadece 1 kulaklık bağlayabilirsiniz demek oluyor. tv nin mantığına aykırı.

birileri sizi gözgöre göre keriz yerine koyuyor .
    tek kulaklık bağlayacaksam o tv nin bluetooth’unu yerim.

ben bluetooth’lu tv almadım. alsam kendimi keriz hissederdim heralde.

ayıp bence bu yapılan, müşteriye geri zekalı demek ayrıca.
  • bluetooth dünyasında bağlantı kurabilen cihazları central ve peripheral olarak ikiye ayırabiliriz. central cihazlar genellikle peripheral cihazlara göre daha akıllı ve gelişmiş cihazlardır diye söylersek çok da hatalı bir ifade olmaz. örnek vermek gerekirse; philips hue ampülünüz ve akıllı cep telefonunuz olduğunu varsayalım. bu durumda philips hue ampülünüz peripheral ve cep telefonunuz central rolünü üstlenecektir.

şimdi konumuza gelecek olursak; central cihazın işlem gücü ve kapasite gibi özellikleri o cihaza kaç adet peripheral cihaz bağlanabileceğini konusunda bizlere fikir verebilir. bu nedenle bluetooth low energy 5 ile artık birden fazla cihaza bağlanabiliyor olmanız, bluetooth low energy 5 tarafından sağlanan bir özellik değildir.

bluetooth low energy 5'in bizlere getirmiş olduğunu özellikler; 2mbps high speed, le coded layer ve advertising extension dır.
  • yakın zamanda bluetooth sıg tarafından bluetooth 5.1’in özellikleri yayınlandı. bazı arkadaşlar bluetooth 5 daha yeni yayınlandı diye düşünebilir ama bence bluetooth 5.1 ile çok iyi özellikler eklendi ve bluetooth low energy teknolojisi daha da güçlendi.

öncelikle neler eklendi diye bir liste yapacak olursak; direction finding, gatt caching enchantment, periodic advertising sync özellikleri görebiliriz. türkçe metin içerisinde ingilizce kelime yazmayı pek sevmiyorum ama standardlar da böyle geçtiği için yazıyorum.

direction finding özelliği ile iç mekanda konumlandırmanın önü biraz daha açılmış oldu. önceden bluetooth ile rssı tabanlı konumlandırmalar yapılıyordu ama artık angle of arrival ve angle of departure bilgileriyle rssı tabanlı konunlandırma verileri zenginleştirilerek daha hassas konumlandırmanın önü açıldı.

bluetooth 5.1 gelmeden önce angle of arrival veya angle of departure kullanan yok muydu diye sorarsanız cevabım vardı olacaktır. ama artık bluetooth specificationlara dahil olduğu için bluetooth chip üreticileri yayınlamış oldukları sdklarda bu özelliği eklemeye yoluna gidecekler.

diğer bir özellik gatt message caching; iki bluetooth low energy teknolojisini kullanan cihaz birbirine bağlandıktan sonra, gatt client olan cihaz gatt server üzerinde bulunan service,profile,characteristic leri bulmaya çalışır ve bu süreç biraz zaman alır. bu işlem sonucunda hangi service hangi handle değeri ile erişebileceğinin bilgisini öğrenmiş olur. bu değerler genellikle cihazın ömrü boyunca değişmez. sürekli bağlandığınız ve bu değerlerin değişmediği cihaz neden her seferinde gatt discovery işlemi yapmak zorunda olasınızki hem güç tüketiminizi artırıyor hem de bağlantı kurulmasının uzun sürmesine sebep oluyor. bluetooth sıg de demişki madem böyle ben bu handle değerlerini saklayayım tekrar bağlandığımda bu değerleri kullanayım böylelikle zamandan ve güçten tasarruf edeyim.

periodic advertising sync olayını pek okumadım okuyunca burayı güncellerim.
  • ses aktarımı konusunda rezalettir berbat boğuk ve iğrenç üst frekanslar sunar.
  • 2 bluetooth kulaklık bağlayabilmek için, telefonun bluetooth 5 olması yeterli.
hesabın var mı? giriş yap