• üst edit: öncelikle özelden destek olan, fikir yürüten ve burada desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ederim. başta ekşi sözlük olmak üzere sosyal medyanın gücü sayesinde, en azından bir müşteri temsilcisi ile konuyla ilgilendiklerine dair kısa bir telefon görüşmemiz oldu. gelişmeleri yarın ve sonraki günlerde burada paylaşırım.

bununla birlikte belirtmek isterim ki sorun çözülse de çözülmese de, ben bu sorunu videoya kaydedip twitter'dan ilngilizce ve almanca metinlerle bmw'yi de etiketleyerek bütün dünyaya yaymak için uğraşacağım. bunun için 6 bin tl'lik de bir reklam bütçesi ayırdım. sanıyorum twitter'da bölgesel reklamlar da yapılabiliyor. bmw'nin en çok sattığı ülkelerde yayınlamayı düşünüyorum. kısa bir almanca metin için yardımcı olursanız da sevinirim. hepinize sonsuz teşekkürlerimi sunarım. çok sağolun.

bugün yaşadığım beni bmw'den soğutan, bir daha asla dedirten, herkesin de bilmesini istediğim bmw kronik sorununun rezaleti.

biliyorum rezalet eşiğimiz çok yüksek fakat haksızlık karşısında maddi ve manevi zararının büyüklüğünü gözetmeden aşırı sinirlenen biriyim. ortada bir yozlaşmışlık, güçlü olduğu için haklı gibi davranma durumu varsa gerçekten zararın büyüklüğünün hiçbir önemi yok. benim bir daha bmw'den herhangi bir ürün almamam bmw'yi zerre etkilemeyecek bunun da bilincindeyim fakat yaşadığım sinir bozucu olayı her daim her yerde anlatacağımdan kendilerinin şüphesi olmasın.

2017 yılında periyodik servis bakımları yetkili serviste yapılmış olarak satın aldığım 2016 model bmw 116d marka araç, aldığımdan beri kilma açıkken kayış sesi çıkarıyor. daha önce 1 kere krank kasnak ve v kayışı sonrasında 1 kere de yalnızca v kayışı garantiden değişti. yani bu kronik sorunlu parçayı bmw toplamda 2 kere değiştirdi. şimdiye kadar kesinlikle yetkili servis dışında bir yerde de herhangi bir tamir, bakım vs. yapılmadı.

maalesef aracımdaki sorun devam ediyor ve bmw ar-ge'nin önerisi; yaklaşık 13 bin tl tutan hatalı parça ücretinin 6 bin tl'sini benim ödemem. kalanını da bmw ar-ge karşılayacakmış. bmw ar-ge'ye önerim ar-ge'nizi iyi yapın ki insanlar böyle sorunlarla uğraşmasın. ben bu arabayı yaptırmayıp bu haliyle satacağım, vereceğim ilanda da aynen bu sorunları anlatacağım. insanlar ne aldığını bilsin. çünkü benim için dürüstlük paradan daha önemli. bir daha bmw'nin de yanından dahi geçmeyeceğim. teşekkürler bmw.

servis bakım dökümanı

2. servis bakım dökümanı

başlığı borusan otomotiv rezaleti diye açmadım çünkü kendileri bmw almanya ile yazışıp onlardan gelen çözümü sunduklarını iddia ettiler. bmw ar-ge böyle böyle yapalım demiş. ayrıca ar-ge'ye takılanlar olmuş, servisteki görevli ar-ge dediği için öyle yazmıştım ama yanlış duymuş olabilirim, çok önemli bi detay değil, ar-ge olmasın da ag olsun. sonuç olarak bmw'nin de bir ar-ge'si vardır.
  • bmw gibi bir markaya yakışmayan rezalet diyeceğim ama türkiye'ye gelen bütün markalar bir şekilde bizim zihniyetimiz neyse ona dönüşüyorlar.
    rezalet puanım 10/10.

bmw 1 serisinde bo sorun kronik maalesef ama genelde parçayı ücretsiz değiştirip sorunu gideriyorlardı. çok yakın bi tanıdığım yolda kalmıştı bu sorundan dolayı. sonrasında da 15-16 bin tl bi masraf çıktı diye hatırlıyorum. tavsiyem yetkili servis harici bir yerde ucuz yollu yaptırıp kullan.
  • yazar tam anlatmamış olabilir belki de gerekeni yapmıştır fakat v kayışı değiştikten bir süre sonra hafif gevşeme yapabilir. bunu da özellikle klima açıkken gelen kayış sesinden anlayabilirsiniz. kalıcı çözümü ise aracın lifte alınarak kasnağın biraz daha sıkılmasıdır.

işgüzar ve kazıkçı yetkili servisin işine gelmemesinden veya oradaki elemanların bilgisizliğinden kaynaklanan bambaşka bir mağduriyet olabilir ortada.

şöyle ki kumandadan kapıyı kilitleyince kapıdaki alarm ışığı yanmıyor diye aracı bırakmamızı ve kapının sökülmesi gerektiğini söyleyen doğuş oto çalışanı gördü bu gözler. oysa anahtardaki kilit düğmesine 1 sn basılı tutunca alarmın devreye girdiğini bilmiyordu (seat)

velhasıl ne çekiyorsak cehaletten çekiyoruz.
  • otomotiv'de almanların premium sıfatını günden güne kaybettiğinin başka bir delilidir. bmw ve mercedes günümüzde üretim maliyetlerini düşürmek adına üretim ve malzeme kalitesi, dayanıklılık ve tasarım konusunda yanlış stratejiler izliyorlar.

90'lı yılların bmw veya mercedes'leri ile günümüzün bmw'leri veya mercedes'leri modellerini kullanmış olanlar farkı çok daha net bir biçimde anlayacaklardır.
  • çare japon arabası...
  • "bmw 116d genel rezaleti ve kronik sorunu" adlı başlıkta, "aynı aracın dizel versiyonunu kullanıyorum." diye başlayan entry yazılmış. yani valla bravo. mallıkta yaratıcılık bu olsa gerek.
  • maalesef 1 kasaların bazılarında montaj hatası mevcut, ve bu sorunu çözemiyorlar, çünkü motorun montaj yuvaları kesinlikle hatalı tasarlanmış. kayış ve kasnak bir çok araçta birbirini hizalayamıyor, gergi tam sağlanamıyor. bu sebeple kayış çok kısa sürede ömrünü tamamlarayarak kasnakları tam öpme sağlayamadığından dolayı kuş sesi duyuyorsunuz. işin ilginç yanı v kayışı boşlukları klimanın, dinamonun, direksiyonun, devirdayim pompası gibi bilimum gücünü tahrik kayışından alan tüm komponentler gerektiği gibi çalışmayacaklar.

hadi bunu hissetmek çok zor, en kötü yanı bir gün hiç ummadığınızda kopabilir sizi yolda bırakabilir.

bir çok 1 kasa kullanıcısı aynı dertten muzdarip ve borusan maalesef bunu kabul etmiyor.

kardeşlerim !!!
    kaliteli yahni üreticilerinin, soya fasülyesi ile yaptıkları yahniyi dana eti fiyatına sizlere ;

" şöyle yanlıyor, böyle kalkıyor, tutuşu o biçim, duruşu bu biçim, gidişi bir başka, durması bambaşka, bunun ruhu var, şunun prestiji var. " gibi bahanelere kanmayın. avrupa motorlu taşıtlar komitesine göre segment segment dir.

dikkat edin bir çok cafcaflı otomobil üreticisi küçük modellerini hep bir başka cafcafsız otomobil üreticileri ile ortak üretir. çünkü bu üreticilerin işi küçük araba üretmek. cafcaflı üreticinin işi de büyük araba üretmek.

asgari ücret ile geçinen birine istanbul'un en kallavi dürümcüsünü sorsanız size gösterir.
    fakat etiler gibi cafcaflı semtlerde oturan birileri size dürümcü değil de aynı kaliteyi cafcaflı ambalaj ve cafcaflı mekanlarda size sunulan yerleri gösterir.
  • uplayalım da ilgililer görsün. ben pek anlamam arabadan :p
  • 3-5 söz hakkımın olduğunu düşündüğüm kronik sorun ve rezalettir. ben hala bmw'nin nasıl dünyanın en iyi markalardan biri olduğuna aldığım günden beri şaşıyorum.

2012 model bmw 1.16i marka aracımı alalı 2 ay oldu. aldığımdan beri cebimden toplam yediği para 8000 tl. 7 ay kullanıp sattığım polo marka aracımı sadece 2 defa sanayiye götürmüştüm o da 10 bin bakımı için bu araç ise sanayi den çıkmıyor maşallah.

şimdi benim bildiğim bir ustaya gider kaçak maçak ne varsa arabanı tamir ettirir rahatlarsın. bmw de böyle bir şey yok. bir vida sıkıyorsun, 3 vida sorun çıkarıyor. sağını yapıyorsun solu sorun veriyor. neden? yağ kaçağı diyorlar yapıyorsun, su kaçağı diyorlar. fiyat nedir? contalar değişmesi lazım 3000-4000 tl.

kullanılan malzemeye bakıyorsun 3-4 farklı sanayi de hep aynı fiyatlar. tüm malzemeler toplam 1000 tl ye geliyor. işçilik? tek başına 1000 tl. böyle bir şey var mı amk?

velhasıl bmw it gibi, at gibi pişmanlıktır. ya golf 7 ya bmw alacaktım ben. şu aracı alan aklımı seveyim. kapının önünde duruyor işte. öyle bir benzin tüketiyor ki siktir et toplu taşıma kullanırım diyorsun. su koyuyorsun arabaya birkaç hafta sonra suyu bitiyor. şuan misal kapımın önünde duran aracıma bindiğim gibi gidip benzin alıp su koymam gerek arabaya. salaklık bende yapacak bir şey yok. başkaları bu salaklığa düşmez umarım.
  • klima açıkken çalıştırılanca gelen bu kış cırıltısı vari ses benim aracımda da var ancak cok uzerinde durmamistim. keza dun periyodik bakim icin servise gittigimde adeta badminton oynadik borusan calisanlari ile. araba sadece motor yagi ve mikro filtre degisim bildirimi vermesine ragmen, yok balatalarin 5 bin kmsi kalmis degistirelim yok mazot filtresine az kalmis degistirelim vs vs birsuru iteleme cabalarina kahramanca direndim. en son bir ikaz isigi sondurmek icin 200 tl gibi ek ucret talebiyle geldiler. isigin ariza belirtisi olmadigini kontrol sebebi ile yandigini sondurulmesinin 200 tl oldugunu iddia ettiler. sondurmeyin ikazli gezmek istiyorum dedim ...

borusan su an aç insanlarla dolu. bu tutumdan ancak bu cikarilabilir. araci sadece markaya olan hayranligimizdan aldik ama pismanliklar mevcut...
hesabın var mı? giriş yap