• bel agrisini kucumsemeyin, bel agrisi yeniden tas olustugunun gostergesi olabilir seklinde orneklerle donatilabilecek faydali eserin alternatif adlarindan biri.
 • sertab erener'in rüya isimli şarkısını, taş kendini her hissettirdiğinde söyleyin. bu fayda etmiyorsa taşa ana avrat küfredin ama bunu kahvaltı masasında anne ve babanızla otururken zırlayarak yapmayın!!
 • -acı yok adrian!
 • bol sıvı, ağrı kesici ve buscopan. her şeyden önemlisi sabır.
 • -öncelikle bir üroloji uzmanına gidin ve tavsiyelerine uyun.

  -bazı insanlar bira için der. biranın daha çok idrar üretmenize neden olduğu doğrudur ancak taş üretraya düşmüş ise hele hele orada sıkışmışsa bu böbrek içi basıncının artmasına takiben sancıların korkunç hale gelmesine neden olabilir. taş üretradan geçebilecek kadar küçük ise mantıklı bir çözüm olabilir. büyük mü küçükmü onu ultrason çektirdikten sonra anlarsınız ki buda bizi ilk maddeye götürüyor; doktora gidin!

  (bkz: kendimden biliyorum)
  (bkz: çekmeyen anlayamaz)
 • on sekiz yıl boyunca mücadele ettiğim ve şükürler olsun ki en nihayetinde kurtulduğum ağrılar sonrasında, bu hastalıktan muzdarip olanlara vermek istediğim tavsiyedir. öğrenciyken bir gece apandisitimin patladığını sandığım şiddetli bir ağrıyla başlamıştı her şey. meğer ağrının sebebi böbrek taşıymış. sağ ve solda toplam 8 taş var demişti doktor. o günden sonra başladı maraton. düşebilecek boyutta olanların tamamını düşürdüm. bünyemin ve beslenme alışkanlıklarımın taş oluşumuna sebep olduğu söylendi, perhizler uyguladım. taşlarımı analize gönderdim, kalsiyum oksalat taşı olduğunu öğrendim. maydanozdan iğdeye, gilaburudan eşkinaya, ayva yaprağından kedi otuna kadar denemediğim bitki suyu, gitmediğim şifalı su kaynağı kalmadı neredeyse. haftada bir kaç kez halı sahaya, bir kaç kez hamama gidiyor, sürekli yürüyüş yapıyordum. gecenin bir saatinde dayanılmaz ağrılarla uyanıyor, termofora sarılıyor, sessizce hastaneye gidip iğne yaptırıyor, serumla sabahlıyordum. son dönemlerde ağrılarımı dindirmek için narkotik madde bile vermeye başlamışlardı. kaç kez taş kırdırma seansına gittim, düşmesi mümkün olmayan iki taş için de mecburen ameliyat oldum. bugüne kadar en azından yüz elli taş düşürmüşümdür ki bir çoğunu hala saklarım. böbrek taşları ve ağrılarını hayatımın bir gerçeği olarak kabullenip, birlikte yaşamaya alışmışken bir gün her şeyi değiştiren bir telefon numarası geçti elime. alternatif tıp ile uğraşan birisiymiş. mersin'in silifke ilçesindeymiş. telefonda konuştum. uzun uzun sordu, ben de anlattım tüm yaşadıklarımı. daha önce arasaydın ne ameliyata gerek kalırdı ne de bu kadar acı çekerdin dedi. yeni bir ultrason çektir ve gel dedi. ultrasonda düşebilecek boyutlarda toplam 9 taş görünüyordu. üç gün sonrasına randevu aldım ve yanına gittim. bana toz, damla ve şurup olmak üzere üç farklı ilaç verdi. böbreklerimin gümüş eksikliğinden dolayı taş yaptığını söyledi. bir hafta içerisinde bu taşların tamamını düşüreceksin, sonra bir ilaç daha vereceğim ve artık taş oluşumu da olmayacak dedi. pek inanmasam da, dediği gibi kullandım ilaçları. gerçekten de 1 hafta bile olmadan o dokuz taşı da ağrısız sızısız düşürdüm. tekrar ultrasona girdim ve hiç taş yoktu. yaklaşık bir yıl kadar oldu ve ben artık böbrek ağrısı nedir bilmiyorum. onca yıldan sonra hala inanamıyorum. bu ağrıların acısını ancak yaşayan bilir. çaresini bulamayan ve ağrılarından kurtulmak isteyen arkadaşlara da yardımcı olabilirim.
 • çok sık böbrek taşı şikayetiniz oluşuyorsa ya da ailenizde de böbrek taşı hikayeniz varsa parathormon ve kalsiyum düzeylerinize de baktırmanız yararlı olabilir.
 • *bobrek tasinin kronik bir hastalik oldugunu ve cok buyuk ihtimalle tekrarlayacagini bilin. diyet miyet hikaye, yani hikaye degil de dramatik bir etkisi de yok, yanlis diyet sadece tas olusumunu hizlandirabiliyor o kadar.
 • (bkz: eswl)
 • ıçtiğiniz her bardak suya az limon sıkın. yıllar içinde böbrek taşı tarihe karışacak sizin için.
hesabın var mı? giriş yap