• citizen kane ve dark karışımı bilim kurgu dizisi. yurttaş kane filmini izleyenler bilirler, charles foster kane çocukluğunda annesinden kopabilir ve hayatının geri kalanında bu trajik olayın ruhunda açtığı yarayı sarmaya çalışır. bu uğurda koskoca bir malikane inşa edip kendi ütopyasını kurar. bu dizide de elias mannix karakteri tıpkı kane gibi çok ufakken annesinden alınıp evlatlık verilir. işte bu karakter de zamanı manipüle ederek dünyayı kendi ütopyasına çevirmeye çalışır. elde ettikleri tüm güce rağmen iki karakter de eksikliğini hissettikleri sevgi yüzünden asla doymazlar, hep daha fazlasını isterler.
  • bu diziyi kendimce anlatabileceğim en güzel betimleme; daha önce adını duyduğunuz ama henüz tadına bakmadığınız meşhur bir yemeğin, başkalarının tarif ettiğinden daha farklı bir sunumu ve hazırlanması ile hiç ummadığınız bir yede karşılaşıp, bir nevi klasik ve beklenen tadından farklı, üstelik sizin başkalarından daha da çok seveceğiniz bir versiyonuna eriştiğiniz 2023 ekim ayı itibari netflix sayesinde izleyerek güzel zaman geçirdiğimiz dizidir.

şimdi gelelim önemli bir konuya.

değerli netflix; şirketlerdeki yarak gibi olmuş diyen adam eksiği günden güne artan bir istihdam eksiği olarak karşımıza çıkmakta. bazı yapımlarınızda, saçma sapan dizilerinizde, sakız gibi uzatarak, saçmaladığınız sezonlarda bunu görmekteyiz. aldığınız kararlarda da, bu bahsettiğim istihdam eksiğini görüyoruz.
    örneğin, mindhunter gibi bir efsane diziyi, daha da devamı çekilecek konu varken, üstelik devamı çekilecek konuyu dizinin ilk sezon ilk bölümünden beri inşa ederken, akıl dışı bir ikinci sezon sonu ile defteri kapattınız.

özel ricamdır. burayı okuyan türkiye netflix yetkilileri de var. aktarın bu mesajı global ekibe.
    gerçekten, bu dizide nitelikli bir iş çıkarmışsın. ciddi manada emek var. uğraşı var. bir iki kuralı hiç etmenin dışında bilimsel konuları iyi işlemiş ve bunu seyirciye doğru aktarmışsın.
    oturup elimde defter kitapla, "kim kimin oğlu idi ve kim hangi zamandan geliyordu ?" diye üniversitedeki ders notu aldırmak gibi bana saçmalıklar yaptırmışsın.

bu aşağıdaki yazılanları en az üç kez tekrar ederek okuyunuz.
    lütfen, bu diziye yeni sezon çekmek için kolları sıvıyor ve aynı kaliteyi yakalayabileceğinize inanıyorsanız devam edin.
    baktınız olmuyor. evet, böyle şeyler olabiliyor.
    vazgeçin.
    kalsın tek sezonda.
    bu konuyu sulandırarak 3 sezon dizi çıkarmaya çalışmayın.
    fight club 2 nasıl yoksa, bunun da olmasın.
    kaybetmezsiniz.
  • uzun zamandır her bölümünü heyecanla izlediğim bir dizi olmamıştı ,bu diziyi keşfettim.evet ufak tefek saçmalıkları var yok değil ama genel anlamda çok çok iyi.baya beğendik.

tavsiye ederiz efendiler.
  • ilk olarak temeli dc comics'in 8 ciltlik bir çizgi romanına dayanan bodies, ana metin olarak dark'tan daha eskidir ve dark'a benzememektedir.

ancak diziyi dc comics'in çizgi romanından uyarlarken değiştirdikleri noktalar ile dizi dark'a benzemeyi başarmış* dizide tek eleştirdiğim nokta da bu zaten. ana metni uyarlarken yaptığın değişikliklerle neden konuyu daha önce çekilmiş bir diziye benzetirsin ki?

yine de son zamanlarda netflix'de zevk alarak izlediğim nadir dizilerden olmayı başardı, tadında bırakmayı ve sezon üstüne sezon çekmemeyi de başarırlar umarım.
  • ilk bölümden bildiriyorum. peter ackroyd'un hawksmoor'una inanılmaz benzer bir senaryo ve kurgusu var. dünanın en iyi kurgu romanlarından biri olduğundan, onun hatrına sjw ögeleri görmezden gelip devamını izleyeceğim
  • cok afedersiniz ama darka zekasi yetmeyenler onu begenmemis dayanamamista bu daha akiciymis. kimse de dememis ki bu kadar para harcanan bir uk dizisinde hic mi mavi gozlu insan yok. o cocuga o mavi lensleri noye taktiniz. hadi taktiniz illa bu cocuk birinin birseyi dizide oynayacak elle cizilen dogal lensler var artik. rezillikti resmen bizimkiler yapsa guleriz.
  • yönetmen için çekmesi, izleyen için de anlaması zor dizi. yönetmen kendine düşeni yapmış lakin ben kendim adıma aynı başarıyı gösteremedim sanırım. izleyip hakkıyla anlayan birisiyle üzerinde konuşmaya ihtiyacım var.

tüm muğlaklıklar bir kenara net olarak kafama yatmayan bir konu var lakin çok ağır spoilerdir, izlemeyen burda bıraksın;

--- spoiler ---

hassanın 2023 e geri dönüşünde elias elindeki kağıda yazılı numarayı yırtınca gelecek komple değiştiğine göre hasan'ın 2023 e geri dönmesi gibi bir durum olmayacağına göre hasan'ın yaşlı versiyonunun yok olması gerekmiyor muydu? hoş yok oldu ama 30-40 saniye sürdü, hatlarda mı bir problem vardı acaba? ayrıca kanımca elias'ın tam tersine yok olmaması da gerekiyordu. ki yok olması demek geçmişe de gitmemiş olması demek. e öyleyse nasıl kendine mesaj bıraktı?

--- spoiler ---
  • heyecanlı güzel dizi ancak aşağıdaki mantıksızlıktan sonra koptum

--- spoiler ---

harker silah zoruyla profesöre zaman makinasını 1890 yılına ayarlattı. lan dalyarak profesör 1890 yılına ayarladım diye ışınlasana adamı dinozor çağına arog gibi takılsın a.q yavşağı nereden bilecek makinada ne ekran var ne bi sikim var.

--- spoiler ---
  • cinayet ve zaman yolculuğu kavramı içeren sürükleyici bir mini dizi. konusu güzel ve izlettiriyor kendisini.
    birkaç konuda diğer yazarlar gibi bende de takılan sorular var bundan sonrası spoiler içerir , lütfen dikkat.
    --- spoiler ---

dizi içeriği
    --- spoiler ---
    bu zaman yolculuğu döngüsü ilk ne zaman başladı? zaman makinası icadıyla olduğuna göre diziye göre 2020 lerden sonra olması gerek. şahsi fikrim asıl zaman 2053 ve elias geçmişe dönüp bişeyleri kendisine göre değiştirmek istedi.
    ama burda iki soru var: profesör neden her zaman diliminde ceset olarak sokağa düştü? sanırım her seferinde elias’ı yakalamak için ama başarısız olunca iris’ten yardım istediler.
    peki madem elias’ın faciaları önlendi, o zaman neden 2023’te kyal binası ve takside iris var?
    bilen yeşillendirsin rica ederim.
  • ana fikrinin sevgi gostermeyecekseniz cocuk yapmayin olan neflix yapimi dizi.
hesabın var mı? giriş yap