• --- spoiler ---

içişleri bakanını sike sike koruyan bir bodyguard ın maceralarının anlatıldığı ingiliz yapımı dizi.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

onu bunu geçtim de david in üzerinde bomba varken ağlaması yüreğimi dağladı. yanında olsam da sarılsam ağlama bebişkom diye teselli edebilseydim diye içim gitti. daha fazla fanteziler kurabilirdim ama kendimi tutabildim... karısı da götlük etmeyi bırakıp david in yanında yer alması sevindirdi..

--- spoiler ---

bu arada final miydi yoksa devam edecek mi kafalar karışık...
  • bir şekilde altı bölümde uzun uzun heyecanlar tattırdı bize, diziyi sevdim.

devam eder etmez bir şey diyemem ama condor'dan ve jack ryan'dan sonra aksiyonum devam etti. biraz politik biraz polisiye biraz gerilim, bildiğiniz bodyguard'ları unutun bir de.
  • line of duty adlı müthiş dizinin yazarı jed mercurio'nun elinden çıkan bir başka kaliteli dizi. red herring ve plot twist'leriyle line of duty'deki gerilimi vermeyi başarmış kesinlikle.

öncelikle yapımla ilgili bilgi vereyim; türk dizi sektörüyle siz kıyaslayın. şu proje 2016'da sipariş edildi; line of duty'nin 4. sezon çekimleri bittikten sonra. * yani sadece 6 bölüm dizi için 2 yıllık bir çalışma süreci oldu. bodyguard; mini dizi olarak planlanıyordu ancak bölüm başına izleyici sayısı 10 milyonun altına düşmedi; bu da devamı için umut verici olabilir rahatlıkla.

--- spoiler ---

içişleri bakanının koruma polisiyle ilişkiye girmesi ingiltere kamuyounda tartışmalara ve tepkilere yol açtı. the guardian'dakiler her bölümden sonra salladılar diziye.

lakin şöyle ilginç bir detay var; daha önce içişleri bakanlığı görevinde bulunan alan johnson'ın eşi laura; kocasının koruma polisiyle gizli bir ilişki yaşamış; ilişkinin ortaya çıkmasıyla da bir skandal patlak vermiş. hikayenin esin kaynağı olan noktalardan biri de budur düşünüyorum hatta.

ayrıca bodyguard ve line of duty dizilerinde en ilgimi çeken prosedürler oluyor. bomba imha olayı olsun, polis sorguları olsun. hepsi için ciddi bir danışman kadrosu oluşturuluyor. üstüne bir de karakterlerin duygu durumlarının ustaca yansıtılması ve şüpheyi canlı tutan senaryolar yazılınca böyle şahane diziler ortaya çıkıyor işte.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

finaliyle david budd un jack bauer oldugu dizi
    --- spoiler ---
  • türk yapımı bir bodyguard'ın bırakın trt'de yayınlanmasını, youtube'da bile yayınlanabileceğine inanan var mı? instagram'da hikâye olarak yayınlasan izleyen herkes gözaltına alınır. ülkenin büyük çoğunluğu da iyi olmuş vatan hainlerine der. öyle bir ülkedeyiz işte.

--- spoiler ---

budd'ın yanında eşiyle birlikte polis kordonu içinde yürüdüğü sahne bir tek bana mı saçma geldi? polisler kimi zaman kendisine 5-10 metre kadar yaklaşmıştı. torpil patlatsam bile o kadar kısa mesafede etki eder. adamın üstünde koskoca bomba yeleği var, adamın 10 adım arkasından geliyorsunuz. ayrıca adamın geçtiği bütün mahallelerdeki bütün evler boşaltıldı mı? ara sokaklardan birinde patlatsa, evdeki insanların zarar görme ihtimali çok çok yüksek. bu kısım bana mantık hatası ve çok zorlama gibi geldi.

onun dışında bu dizi 6 değil, 7-8 bölümlük bir dizi olmalıymış. son bölümde bazı şeyler gereğinden fazla hızlı çözüldü. aceleye geldi. mesela ben hain çıkan polis kadının niye hemen suçunu itiraf ettiğini anlamadım. sonuna kadar inkâr edebilirdi. adamla konuşurken yakalanmaları dışında bir kanıt mı vardı? bu da ne kadar kanıt sayılır bilemem.

en son sahnede ise budd, eşi, çocuklar hep birlikte arabaya bindiğinde "lan şimdi arabayı çalıştırdığı gibi patlıyormuş" diye düşünüp korktum. uzun zamandır böyle mutlu sonla biten bir final görmemiştim.
    --- spoiler ---
  • izleyecek bir şey bulamadığında şöyle soğuk, gri filtreli bir ingiliz polisiyesi arayan bana ilaç gibi gelmiştir. dizi ile ilgili merak ettiğim şey arap şüpheli durumlarında arap fotoğraflarında hep ''asian'' dediler. ingiltere'de orta doğululara asyalı mı deniyor anlamadım olayı, bir sefer de olmadı yani 2-3 defa oldu ve çevrim hatası da yoktu. bilen varsa yeşil beklerim.

--- spoiler ---

sezon büyük bir twist ile final yaptı ve nadia olayından bahsetmiyorum orda delirdim zaten. savunma bakanlığının derdi falan harbiden ifşa belgeleriymiş. savunma bakanı, mike travis, longcross falan suçsuzmuş buraya çok şaşırdım luke aitkens'in olayı çıktı suikast sadece, ben onun da savunma bakanından falan emir aldığını düşünmüştüm. dizi işte denilen sahneler illa vardı bütün kabinenin dahil olduğu komplolu, suikastlı bir dizi sonuçta ama budd'un çocuklarının okulunu kimin bildiği gizemi çok saçmaydı. amk bürokrattan istihbarattan geçilmiyor dizi ki savunma bakanlığı şüpheliydi son on dakikaya kadar, bu adamlardan biri için ne kadar zor olabilir çavuşun çocuklarının okulunu bulmak?
    --- spoiler ---

edit: archin bilgilendirdi ingiltere'de aslında hintli ve pakistanlı kişilere asian deniyormuş ama onlar genelde esmer tenli olduğu için esmerlere de genel olarak asian denmeye başlanmış galiba, sonuç olarak suriyeli birine gayet asian diyebilirler.
  • 2018 yapımı mükemmel bbc dizisi. dizinin kadrosunda game of thrones un robb starkı richard madden, peaky blinders tan tanıdığımız sophie rundle, line of duty den tanıdığımız gina mckee yer alıyor. ingiltere içişleri bakanını korumakla görevlendirilen polisin (bodyguard) gerilim ve gizem dolu hikayesi anlatılıyor.

ingiliz polisi so15 i (counter-terroristm command special operations) yerlere göklere sığdıramayıp, ingiliz gizli servisi mi5 a gömen bir dizi olmuş. ben bu kadar silik ve işe yaramaz bir istihbarat başkanı görmedim. saat 5 te mesaisini bitirip evine giden memur gibi bir herif. *

şunu belirtmek gerekir ki, so15 başkanı rolünü oynayan gina mckee’in (anne sampson) güzelliği ve oyunculuğu muazzam. zaten dizide başka güzel denebilecek bir kadın oyuncu da yok.*

puanım: 8/10
  • çok kısa sürmesiyle tadı damakta bırakmış dizi
  • aman aman güzellemeler yapılmayacak bir bbc dizisi . 2-3. bölümdeki tempolar dışında ağır ilerleyen bir diziydi. 6 bölüümde bitti
hesabın var mı? giriş yap