aynı isimde "bohemian rhapsody" başlığı da var
1135 entry daha
  • detaya girmeden, spoilersız özetliyorum kendi tecrübemi:

20th century fox açılışından, sondaki resim geçişlerine kadar tüylerim diken diken izledim her şarkıda. vaktimi (3 saate yakın bu arada) ayırdığıma pişman olmadığım bir film izlemeyeli çok olmuştu, çok iyi geldi. zaten film süresince müziğe nasıl doyduysam, kafamda hala çalıyor şarkılar; ama doyamayan varsa, soundtrack'i spotify'da var, eminim fizzy'de falan da vardır. artık ne kullanıyorsanız...

bu arada, iki erkek karakter bir anda öpüşmeye başlayınca, o sessizlikte gayet sesli bir şekilde "iğrenç" diyen insan, iğrenç sensin! salondan apar topar kaçmana da çok güldük arkandan. bil istedim.
  • 70 li yılları çok güzel bir şekilde yansıtmaya çalışılmış. kostümlerden, mekanlara dek.. ( hayır dostum o yılları yaşamadım ama izlediğim filmlerden ve tarih bilgimden dolayı bu konu hakkında az çok yorum yapma hakkını kendimde görüyorum. )

neyse..

freddie mercury gibi bir önemli insana hayat vermek çok riskli ayrıca zor bir görev ve bunu rami malek ( bence.. ) harika bir performans ile bu görevi çok iyi yerine getirmiş.

konser sahneleri harikaydı. hele de başlangıçta ki live aid konserine freddie mercury'nin yüzünü göstermeden sahneye yürümesi ardından da filmin son 15-20 dk lık aynı konsere bağlamaları harika bir senaryo işi.

live aid konseri bir harikaydı. bir sinema bileti parasına zamanda yolculuk yapıp, o konseri sahneden yaşadım. harikasınız..

freddie mercury'nin özel hayatına denk gelirsek. belli ki yönetmen, senarist ya da yapımcılar sanatçının lgbt odaklı cinsel hayatına ait seks görüntülerini pek çekmek istememişler .
    ha siz diyeceksiniz ki " zaten 2 erkeğin öpüştüğü sahneler 2-3 kere sahnelendi " diye..
    evet ben de gördüm. hatta o sahnelerin birinde sinema salonunda kızların kikir kikir gülmeleri erkeklerinde dalga geçerek ohooo diye uğuldamasının farkına vardım. lakin freddie mercury çok hareketli bir cinsel hayatı vardı.
    filmin bu yönden en azından eksik kaldığını söyleyebilirim. film heteroseksüel bireylere hitap etsin diye bazı şeyleri görmezden gelmeleri abes olmuş.

uzun lafın kısası şu :
    (bkz: sinemada izlenmesi gereken filmler)

puanım : 8.7
  • filmi 4 kasım tarihinde izledim. 3 saat süren ve bu kadar akıcı bir film zor bulunur şarkılar ve sahneler o kadar gerçekçiydi ki yaşım quenn grubuna yetmemiş olsa da rami malek in oyunculugu ile o zamanların atmosferini bir nebzede olsa hissettim.
    ve filmden cıktıgında şu zamanda yaşıyor olmak varken aleyna tilkinin zamanına düşmek ne büyük şans demekten kendini alamıyor insan. ( kinaye içerir.)
  • filmden acayip etkilendim, öyle böyle değil film sonrası eve dönüş yolunda live aid konserini izledim, tüm gece kafamda çaldı şarkılar. film bittikten sonra sinemada kimse yerinden kalkmadı. sanki konser devam ediyor gibiydi. bu filmi sinema da izlemek lazım kesinlikle ve kesinlikle.

tanım: 2018 yılının en iyi biyografi filmi.
  • klasik bir amerikan filmi boktanlığı.

tam film yapmalık hayatı sikip atmışlar.duyguya dair birşey yok önemsiz detaylara yer verilmiş. bazen gay mi yoksa zihinsel engelli mi belli değil.vurucu sahne yapmak için live aid konserini çok önemli gibi göstermişler freddy'nin çükünde olcak bir konser değil ,çok daha sağlam konserleri var. seyirciyi kandırması bu kadar kolay demek. bas müziği ,koy hayatının önemli anı imiş gibi bir profil, gelsin övgüler.
  • nihayet beyazperdede izleyebildiğim film. tüm şarkılarını ezbere bilen 20 yılı aşkın süredir queen daha doğrusu freddie hayranı olan biri için biraz geç oldu farkındayım ama ebeveynlique... çocuğu bırakacak bir anne bulana kadar sinemaya bile gidemiyorsunuz!

--- spoiler ---

filmle ilgili çok detaylı bir değerlendirme yapmayacağım, tüm detaylarıyla bildiğim bir hikayeyi görmek iyi hissettirdi... ama bu film bir "the show must go on" vedası hak ediyordu, beklentimi sadece bu açıdan karşılamadı diyebilirim. onun dışında hikayede zamanlama kaymaları olsa bile, bazı detaylarda değişiklikler yapılsa bile, gözümüz yaş dolsa bile, zaman geçmiş olsa bile, rüyalarda buluşuruz diyorum, tüm bunları hikaye anlatıcınının seyirciyi yakalamak için yaptığı değişiklikler olarak kabul ediyor ve hoş görüyorum... bugün hiç queen dinlememiş, hiç ilgilenmemiş biri bile filmi izleyip, beğenip, ilgi duyabilir, bu da filmin başarılı olduğunu gösterir bana göre...

--- spoiler ---

bugün rahat bir iş günü geçireceğim, bu sebeple her ayrıntıya vakıf olmama, herhangi bir spoiler yeme ihtimalim olmamasına rağmen, yine de seyir keyfimi bozmamak adına uzak durduğum bu başlığın tüm entrylerini okumayı hedefliyorum...

i can fly my friends...
  • bir defa gitmek yetmez.
  • şu yaşıma kadar sinemada iki kere izlediğim ilk ve tek film.
    görsel ve müzikal bir şölendi adeta.

normalde film biter bitmez ayaklanan, çıkmaya çalışan o insan gürûhu yoktu.
    aksine son saniyeye kadar bekleyen ve film sonunda ayakta alkışlayan izleyiciler vardı.

filme göre izleyici kalitesinin değiştiğini gözlerimle gördüm ya ölsem de gam yemem artık.

filmden sonra saatlerce queen dinlemeyen var mıdır ki?

o halde diyoruz ki the show must go ooonnn
  • başarılmış bir film.freddie mercury'i rami malek'ten başka kim oynayabilirdi,çok kafa yordum ama bulamadım.çok zor bir karakterin altından başarıyla kalkmış.filmdeki bütün detaylar başarılı,öykü uzatılmamış,müzik kariyeri başarılı ve hızlı bir şekilde kurgulanmış,dekor,tasarım ve şarkıların kullanımı gayet yerinde.rami malek'e yapılan saç ve diş birkaç yerde çok kötü sırıtmasına rağmen,inandırıcılığı zedeleyecek boyutta değil.özetle mükemmel ötesi değil ama mükemmele yakın,biyografik ve müzikal yönden çok iyi kotarılmış bir film.
615 entry daha
hesabın var mı? giriş yap