• bodrum'da tanesi 3,25 ten satılan bira... önerdiler alalım dedik, markete ayıp olmasın diye yerine de koyamadım... bi deneyeyim yorum yaparım da tuborg %100 malt almak varken koydu şimdi.

edit: ağzıma ilk bi ritmix tadı geldi.. malttandır muhtemelen. içimi kolay ama bir miller kadar da sulu değil..ama kolay içimli bir biraya ihtiyaç duyuyorsanız ve biraz da birayı hissetmek istiyorsanız tuborg gold tercih etmelisiniz derim ben.ilk izlenimim bunlar.. aha bitmiş bile. evet içimi kolay...
  • efes mamulü olduğundan olsa gerek,içtiğim son dört şişedir fena halde sıçmış olan biradır.belki saklama koşullarından o hale gelmiş,ya da üretimde kalite düşüşünden.bir an önce götü başı toplamasını diliyoruz.
  • böyle keyifli bir şeydir.
  • ilk içtiğimde hasta olduğum, bayıldığım, "artık bunu içicem lan!" dediğim; fakat iki gün önce sadece iki tane içmiş olmama rağmen saatlerce midemdeki kokusunu ve ağzımdaki yok edilemez yapış yapışlığını sürdürüp canımı sıkan biradır. biraz daha zaman geçtikten sonra sanki 6 tane içmişim gibi inanılmaz su içme isteği ve baş zonklaması yaptı. beraber içtiğim şahsa sorduğumda -o da iki tane içmişti- aynı dertlerden muzdarip olduğumuzu anladık ve aldığımız yere bok attık "bayattı heralde" diye. yoksa imkanı yok 2 şişenin böyle sarsıcı etki yaratması. zaten ilk yudumdan itibaren o aklımda kalan bomonti olmadığı belliydi. daha ağır ve çiğ bir tat bırakmıştı ağzımda. bi kaç kişiden daha benzer yorumlar duyunca "acaba çabuk bayatlamak gibi bir dezavantajı mı var bu biranın." diye düşünmedim değil.
  • efes bira grubunda alınabilecek yegane biradır. tuborg special yanında eşantiyon olarak gider.
  • efes tombul şişeden daha iyi olan biradır ve daha keskin tada sahiptir, yokluğunda tuborg fıçıya mahkum ediyor beni. *
  • içindekiler; su, arpa maltı, co2, şerbetçiotu ve maya

sloganı; %100 malt içeriğinden gelen aromatik tat

en sevdiği renk; kahverengi

bu içeriğiyle bile efes'ten iyi olduğu bellidir. tuborg gold'un bu kadar aromatik tadı yok. tuborg gold'la karşılaştırılması tamamen damak keyfi bence.

efes öl.
  • bananazura ile karıştırılıyor, behzat ç'de içilen şey bu bira değildir.
  • an itibari ile türkiye'nin en iyi birasıdır. tadı açısından ele alındığı zaman, türkiye piyasasındaki en sağlam aromaya sahip bira olduğu yadsınamaz. her ne kadar fiyatını bariz şekilde yükseltseler dahi (kışın 2.25 gibi bir rakama içerken şimdi aynı biraya 3.00 tl civarı bir para ödemekteyim.) hala önceliğim bu biradır. 50'lik şişelerini bulmakta zorluk çeksem de ( izmir'de kipa'ya gitmek durumunda kalıyorum 50'lik bulmak için) canı sağolsun.

anadolu grubu'nun dandik şişman efes'ini her yerde bulabiliyorken, bu güzel birasını bulmakta zorluk çekiyor olmam pek yaman çelişkidir. dağıtımında ciddi sorunlar olduğundan dolayı, kimi zaman piyasadaki bir diğer güzel bira olan tuborg gold'u tercih etmek zorunda kalıyorum.

bunun yanında, aynı şeyi fark eden sözlük yazarları var mıdır bilmiyorum ama, sonradan çıkan tekel birası'na (efsanevi eski tekel birası'nı demiyorum, anadolu grubu satın aldıktan sonraki hali) oranla daha yoğun bir tada sahip gibi. bunun ayırdına varmak adına azmettim ve taa sivas ellerine gidip sokak arasındaki bir tekel bayii'de tekel birası buldum ve karşılaştırdım. rafta beklemesi nedeniyle tekel birası'nın aromasını kaybetmesinden mi, yoksa bomonti ile beraber daha aromatik bir tad yakalama çabasından mıdır bilmiyorum. bana öyle geldi.

son olarak, şu dönem itibari ile piyasada daha iyi bir bira olmadığını söylemeliyim. bulunduğu yerde alınmalı, gerekirse stok edilmelidir.
  • tartışmasız en iyi bira. beşincisini yağ gibi götürdükten sonra, tuborg gold'lara geçtim, ah diyorum nerde bomontiler ama tuborg'a da haksızlık etmemek lazım, ölüyü mezardan kaldırır.
hesabın var mı? giriş yap