• senin nasıl biri olduğunu kendine göstermen için fırsat yaratır. hırsız mısın, dürüst müsün şıp diye anlarsın.
  • alacaklının ölmesi borcu ortadan kaldırmaz.

borç yasal olarak kayıt altında değilse, varisler tarafından tahsil edilemiyorsa, hesabı diğer tarafa kalır.

inanıp inanmamanız bir şey değiştirmez. alacaklının inanıp inanmaması da bir şey değiştirmez.

(bkz: günah alıp sevap vererek borç ödemek)
  • şerefsizlik artık moda olmuş. adam soruyor birde . güleriz ağlanacak halimize.
  • borçtan kurtulmamışsın, borcun sen onu ödeyene kadar devam edecektir. parayı ailesine teslim etmen gerekiyor.

ölmeden önce borcu niye ödemedim diye üzüleceğine, kurtuldum diye seviniyor. peki geceleri nasıl rahat uyuyacaksın?

bu arada adamla ilgili en ufak bir bilgin yok ama borç para almışsın.
  • başıma geldi. bir ay vadeyle ödemem gerekiyordu ama başka ödemelere öncelik verip beklettim. ikinci ayın sonuna gelirken adam öldü. bir kere bile arayıp istememişti. abisini aradım. annesine yollamamı istedi. ölmeseydi muhtemelen bir süre daha bekletecektim.
    yollamama rağmen zamanında yollamadığım için suçlu hissettim. sonra da ödeme sırasını bozmadım hiç. değişik bir öğrenme şekli.
  • borçtan nasıl kurtuluyorsunuz?. adam öldü ailesi var.
    böyle konuşan veya buna benzer iş yapan insanlara bu memlekette ne dediklerini iyi bilmelisin.

belkide ölümünde parmağın vardır.
    he olamaz mı?
  • borcun varlığını ortadan kaldırmaz, yasal vârislerine ödenmesi gerekir.

bu olay özelinde alacaklı denizde boğulmuş. mevsim sonbahar, eğlence amaçlı denize girilecek hava değil. belki de alacaklarını toplayamayıp kendi borçlarını ödeyemediği için intihar etmiş bile olabilir.

parasını geçtim insan vicdanen ödeyemez böyle bir sorumlulukta pay sahibi olmayı.
  • "borçtan kurtulduğum için sevindim" cümlesi her şeyi açıklıyor.
    var böyle insanlar. borcu olup da ödemeyen dolandırıcıların ölmesi daha güzel olurdu.
  • adamı boğdum demiyor da..
  • --- spoiler ---

borctan kurtuldugum icin sevindim herife üzüldüm karışık duygular içerisindeyim
    --- spoiler ---

hiç merak etme. o para bir şekilde senden çıkar, ama senden ama çocuklarından...
hesabın var mı? giriş yap