• bazı yanlış bilinenleri düzeltmek için;

bist yabancı takas oranı %65 değil son haliyle %53.70 bu oran 2005 seviyelerindedir bu günlerde.

yabancı oranı ilgili görsel;
    görsel

bir diğer durum ise biste etki eden ağırlıklı ortalaması en yüksek olan şirket thy-garan-tüprs-asels değildir. %9.05 ile bimas’tır.
  • fon yatırımını öneren arkadaşlara kesinlikle katıldığım başlık.

değerli yatırımcı dostlarım, belli bir finansal bilgiye ulaşana kadar veya ulaştıktan sonra bile mutlaka portföyünüzde yatırım fonları bulundurun. ben 20 yaşındayken 6 haneli portföy yönetiyordum (bunu hava atmak için söylemiyorum, babamın durumu iyiydi onun desteğiyle) ve o dönem de yatırım fonlarında büyük oranda yatırımlarım vardı. hâlâ en büyük pozisyonlarım yatırım fonlarında bulunuyor. hali hazırda küçük çaplı bir yatırım şirketim var ve eğitmenlik yapıyorum.

size önerim, portföyünüzde mutlaka yurt dışı firmalarına yatırım yapan yatırım fonları bulunsun. hem döviz hem şirket sermaye kazancı hem de temettüden kazanırsınız. bunun haricinde türk şirketlerine yatırım yapan fonlar da bulunsun. evet bu noktada uzun vadede tl değer kaybından gol yiyebilirsiniz ancak türkiye gelişmekte olan bir ülke ve prim potansiyeli daha yüksektir, bundan mahrum kalmak istemezsiniz. elinizde nakit ve benzeri bir varlık olması için de belli bir oranda likit fonlar tutabilirsiniz ancak buradan büyük bir beklentiye girmemelisiniz.

diğer taraftan sermayenizin küçük bir bölümüyle kendi belirlediğiniz değer hisselerine yatırım yapıp öğrendiklerinizi uygulayabilirsiniz. ama unutmayın mutlaka uzun vade yatırımcı olun.

hisse harici soracağınız sorulara açığım, mesaj atmaktan çekinmeyin. bol kazançlar...
  • joseph p kennedy , yani rahmetli kennedy‘nin babası 1929 yılındaki büyük borsa çöküşünden günler önce tüm portföyünü satmıştır ve hatta ciddi miktarlarda açığa satış yapmıştır. yani borsanın çökeceğini günler öncesinden öngörmüştür. hisse sahibi herkes iflas ederken, kennedy servetini katlamıştır.

bu zamanlamayı nasıl tutturdu peki? çok basit. bir gün ayakkabısını cilalatırken, boyacı çocuk baba kennedy’ye hangi hisseleri alması gerektiğini söyler ve tavsiyelerde bulunur. burada kennedy’nin kafada ampüller patlar ve hemen ofisine giderek tüm portföyünü satışa çıkarır.

buradan çıkarılacak ders nedir? bi ayakkabı boyacı çocuktan hisse tavsiyesi almaya başladıysanız, balon patlamak üzeredir, dikkat edin.
  • aselsan ve tüpraş hisselerinin bist100'e göre hareketini, yani volatilitesini excel yardımıyla hesaplayan kısa bir çalışma örneğine linkten erişebilirsiniz.
    beta nedir nasıl hesaplanır?
  • sanırım benim borsada ki amacımı an itibariyle okuduğum, ali perşembenin yazdığı "paranın kuralı" kitabında buldum.

" warren gibi ben de büyük bir tutkuyla zengin olmak istiyordum, ama ferrariler istediğimden değil, bağımsızlık istediğimden."

charlie munger.
  • düşerken küçük yatırımcıya geçirirler, çıkarken yine geçirirler.

son 3 ayda iyice moda olmuş, adam borsanın b sini bilmiyor, aldığı hisse hergün %10 prim yapsın istiyor. adı sanı duyulmamış hisselere atlayan arkadaşlar, çok ağlarsınız.
  • 2.bilançoların gelmesiyle ve 2.dalga muhabbetleri çıkarsa bist için kötü bir sezon başlayacağını düşünüyorum. kışa doğru da hafiften toparlanır diyorum ama tabi ki ytd. şu aralar bir de erken seçim muhabbetleri dönmeye başladı. dikkatli olmakta fayda var
  • 2019'da yabanci payinda 1.lik koltugunda abd var iken, 2020 ocak ayi itibariyla katarlilar 1. siraya yukselmis.

katarlilar borsa istanbul'un yuzde 15'inin sahibi.

su anda 103.000 olan endeks, katarlilar'in olmadigi senaryoda 87.500 seviyelerinde seyredecekti. katar'in turkiye'ye para aktarmasinin tek sebebi komsulariyla olan kotu iliskisi. zorunluluktan dolayi turkiye'ye siginmis durumdalar ve bu zorunluluk bir gun kalkacaktir.

evden calisan beyaz yakali, isletmesini acamayan ya da sinek avlayan esnaf, ligler oynanmadigi icin bosluga dusen iddaacilar, kumar turizminden mahrum kalanlar, doviz-emtiadan terste olanlar borsaya baliklama dalmis durumda.

yatirim yaparken sirketlerin olasi 2020 karliliklarini ve potansiyellerini goz onunde bulundurmanin oncelik olmasi gerekirken, su anki karmasada sikca yasanan spekulatif hareketlerden yuzde 20-30 bir seyler koparma yarisina girilmis.

havayollari ilk ceyrekte ciddi zarar aciklamisken ve 2020'de de tunelin ucunda isik gozukmezken hala yuzde 40-50 buyume gorecegi hayaliyle yanip tutusanlar var.

petrol, celik sektorleri de ayni sekilde buyuk sorunlarla karsi karsiya fakat haziranda insanlar arac kullanmaya baslayinca bir anda yuzde 100 primlenecegine inaniyorlar.

cimentoda birlesme haberiyle herkes cimentolara kosuyor. tam insaat senesi zaten. buyuk ongoru.

yaz geldi diye turizme, klima ureticilerine hurra. gecen seneye gore yuzde 200 hisse artislari.

pandemi var diye saglik, ilac hisseleri ciddi artmis. millet korona disinda hastaneye gitmiyor diye hastaneler ve eczaneler ne kadar ciro kaybetti biliyorlar mi acaba.

ciftlik bank benzeri magduriyet yaratmis ve onumuzdeki gunlerde yaratmaya devam edecek 10 civari hissede bulunanlar ve hala ölüme savunanlar icin ise hic uzulmuyorum.

madencilik, perakende market, telekomunikasyon, ambalaj disinda 2020 zorlu gecer bence. ben borsada aktif degilim ama bu sektorlere ait bazi hisselerin hala alinabilir seviyede oldugunu dusunuyorum.

4. ceyrekte kotu bilancolar ayyuka cikmaya basladiginda bu sektorler pozitif ayrisabilir.

bana kalirsa doviz, emtia, mevduat faizleri en mantiklisi su an. borsadan para kazanan kucuk yatirimciyla uzun zamandir karsilasmadim.
  • %15 katarlı parası çıkarsa %15 değer kaybedeceğini sananların, reel olarak eksilerde gezen mevduat faizini mantıklı bulanların yorumlarına pek itibar edilmemesi gereken borsa.

adamlar hem borsayı ufak ufak yükseltirken hem de o %15’i ufak yatırımcıya öyle bir yedirip kaçarlar ki, kucağınızda hisselerle arkalarından bakakalırsınız.

emtia da mantıklıymış. hangi emtia? altın mı, petrol mü, kahve mi, hepsi aynı anda mı?
  • hazır tatil herkes evindeyken, youtube falan açıp, mabada tencere kapağı bağlama videosu falan izleyelim. malum çarşambaya hazırlık niyetine. geliyor gelmekte olan.
hesabın var mı? giriş yap