• öncelikle hiç fena değil, güzel iş, sürenin kısalığına bağlı olarak akıcılık ve heyecanın dozu güzel bir seviyede tutulmuş. dağ 2'de de gözlenen amerikan sarkazmı burada da cereyan etmiş. sorun değil. onun dışında sözlüğün büyük analistleri yapılacak sosyolojik tespitleri yapmışlar, onlara girmeyeceğim. (bkz: bana tespit bırakmamışsınız ibneler) sadece birkaç tahmin de ben yapıyım kaçacağım.
    --- spoiler ---

şimdi çömezin fetocu olabileceği söylenmiş. olabilir. ama kemal diyenler de olmuş. evet ilginç olurdu ama köstebeğin timin veteranlarından çıkacağını düşünmüyorum ben. sızamadıkları bir siz kaldınız demezdi yoksa başkan. belki istihbaratçı olabilir ama bence o da değil. fetocu daha yukardan, üç başkandan biri olan tem daire başkanı turgut çıkarsa beni hatırlayın. kıps
    --- spoiler ---
  • bir eksikle süper olmuş dizidir.

eksik ise acilen soz, savaşçı, kurtlar vadisi gibi (gerçi bu bitti gitti) yapımlarda kullanılan mermisi bitmeyen ve boş kovan atıp çevreyi kirletmeyen silahlardan lazım. koskoca otomatik tüfek yapiyosun 20 mermide şarjör değiştiriyorsun yazık valla hem o boş kovanlara falan(!)
  • diyalogları duymakta biraz sıkıntı yaşayan bir tek ben miyim? yani teknikten anlamam ama çoğu yerde yayını durdurup geri sardım. bir de insan sansürsüz izlemek istiyor gerçekten.
    onun dışında kimsenin yalayıcısı olmadıkları için ve mustafa kemal'i dolu dolu görebildiğimiz için ayri bir mutluyum.
    dizi süresi ise harika gerçekten. karakterlerin hikâyeleri de ayrı bir güzel.

aman diyim özgürlük ve demokrasi aşığı barış pıtırcıkları(!) izlemesin. çarpıntı yapar size mazallah...
  • artık dışkı kokan arabik toprağından
    sıyrılmış kafaların bu ülkenin gösterişsiz
    ama samimi gerçek sahipleri keşfedilmiştir.

bizim budist, maniheist, şamanist te olduğumuz
    zamanlar da oldu.
    türklüğümüz ne kadar baskılansa da unutulmadı..

sulu göz fetöş de, pekakalı kürtler de,
    kılıktan kılığa giren bağzı! ları da gayet iyi biliyor ki.....

aslolan türklüktür,islam olmaktan da
    önce ve öte önce uygar, aklı başında
    atatürk 'ün yolunda giden insanlarız, türk'üz.
    gerisi teferruattır.
  • tam olarak ilk bolumun vuruculugu yoktu. fakat dizinin bolum sayisini dusunursek 100 bolumluk diziler ile karistirmamak lazim. vakit kisitli bu nedenle anlatilmak istenen reyting kaygisi ile izleyicilige aktarilmaya calisiliyor. dizi yasanmis olaylardan kurgulanmis.

catisma sahnesinden sonra genel ergenekon surecinde her dizinin isledigi devletin icini bosaltma ve yargi yolu ile devleti ele gecirme manuple etme konusunu almis. catisma sahnesi efsaneydi. fakat yargi sahneleri biraz daha detayli ve carpici anlatilabilirdi. ufak bir hayal kirikligi olmadi degil. fakat ilk bolum. dizi acisindan son 100 metre kaldi diyebiliriz. acilirsa efsane acilamazsa son zamanlarin en iyi projesi en iyi kisa cop diziye donusecek.
  • ilk bölümü tv ekranlarında 2.7 milyon izleyici tarafından izlenmiş güzel yapım. aynı güne ait diğer izlenmeler aşağıdaki şekilde:

sen anlat karadeniz : 11 milyon kişi
    diriliş ertuğrul : 8,6 milyon kişi
    sen anlat karadeniz özet : 6,9 milyon kişi
    diriliş ertuğrul özet : 4,1 milyon kişi
    fatih portakal : 3,4 milyon kişi
  • görüntü üzeri yazılarında (bkz: lato) fontu kullanılmış dizi. bu bile bir özen, bir vizyon göstergesidir.
  • yayınlanma tarihi ile bile 10 üzerinden 10 almıştır, emeğinize yüreğinize sağlık....
  • bu ve bunun gibi yapımları (bkz: fatih yaşlı) yorumlamış.

trt'nin diriliş ve abdülhamid dizilerine özel kanalların "savaş" dizileri eşlik ediyor. yeni türk-islam sentezi ve yerli-milli cephe buralardan kuruluyor. araya atatürk göndermesi falan da konuluyor ki atatürkçülerin de rızaları alınsın, gönülleri olsun.

neticede yerli ve milli cepheye dahil olmayanların da hiç olmazsa sessiz rızasına ihtiyaç var. maksat savaş politikaları sorgulanmasın, maksat iç siyaseti savaşla dizayn projesine kimse sesini çıkaramasın. diziler de bunun araçlarından biri.
hesabın var mı? giriş yap