şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: step)
 • hayatin simüle edildiği, göçlerin savaşların, katliamların yanısıra aşk ve şehvet ve ihtiraslı ilişkilerinde yaşanabildiği, 1600 lerde çakmaklı tüfenk icat olana kadar göçebe kavimlere ait olup, son savaşçısının adının sibirya hanı kuçumhan olan, sibiryadan sarı nehre uzanan bölge... okudukça örendikçe içiniz sızlar ama hayatı daha iyi anladığınızı farkeder, bir yandan bi takım kıpırtılar hissedersiniz.boskır hakkında güzel kaynaklar rene grouset ve barthold'un tarih kitaplarıdır.
 • konyanın bir ilçesi..
 • (bkz: senin asena bana hallendi bozkurt abi) diyaloğunun da geçtiği yermiş.
 • türklerin islamiyet öncesinde yaşadıkları kültür.
 • konyanın güneyinde, akdeniz bölgesinde, toroslarin kuzey yamaçlarına kurulu küçük bir ilçedir. isminin tam tersi olarak çevresindeki kurak arazinin tam ortasında yeşillikler içinde kurulmuştur. dağlardan gelen soğuk suları ve içinden geçen bir deresi vardır. sosyal hayat diye bir kavramı bulunmamaktadir. kurtuluş savaşı sırasında gerçekleşen konya ayaklanmasının başladığı yerdir.

  çok güzel dağ köyleri vardır. bunlardan biri olan dere, arasından sadece bir yolun geçebileceği kadar dik bir vadide kurulmuş, her evin damının bir yukarıdakinin ön bahçesi olduğu ilginç bir yerleşimdir. babamın doğduğu köydür. çocukken çevredeki tepelere uzun solulu geziler düzenler, eve dönüp babaannemin yaptığı patates kavurmasını yerdik. dedemle bozkır pazarına çıkar ayakkabı stardık. rahmetli sırf ben kendimi işe yarıyorum hissedeyim diye ayakkabı numaralarını bana okuturdu, gözlerim bozuk göremiyorum bahanesiyle.

  gidemedikçe özlediğim, özledikçe gidemediğim bir şehirdir. artık orada yaşayanım da kalmadığına göre uzun süre özlemeye devam edeceğim sanırım.
 • bozkir uzun sure evimize gonderilmis olan bozkir gundem isimli muayyen yayinin da yardimiyla icigini cicigini ogrenme sansi buldugum bir cografyadir. gercekten de konya bozkir cevresindeki boza ve kira ragmen bir avuc yesillik, bir tutam agac uzatabilmesi ile dort tarafini ceviren bedbaht topraklardan biraz daha kayirilmis bir konumdadir. uzerinde biten topraklardan bir adet gerici isyan bir adet mahmut toptas bir adet de otisagabeyi yetistirmis konya bozkirinin asil buyuk ihracati yine "maneviyat" tabanina oturtulmus, soyut kavramlarla izah edilir olmustur.

  isbu entryi okuyan kimsenin hayati boyunca mucbir sebep olmadan gitmemesini salik verecegim bu dunyanin kosesine buradan selam etmekten ote bir sey yapamiyorum.
 • (bkz: bozkırkurdu)