• nedendir bilmem, görünce çetin tekindor'u anımsatan aktör.
  • theo angelopoulos'un ölümünün ardından neler hissettiğini merak ettiğim bir başka usta insan. ne de güzel yakışmıştır sonsuzluk ve bir gün filmine kendisi. harika bir performans çizmiştir. keşke onu daha fazla angelopoulos filminde izleyebilseydik... keşke.
  • (bkz: maurizio ganz)
  • meleği de şeytanı da en güzel şekilde oynar.
    yaşayan bi efsane o.
  • başka hiç bir filmini izlemedim (izlediysem de farkında değilim) ancak der untergang'daki performansı için direk büyük oyuncu tanımını yapıştırırım.

büyük oyuncu. hitler'i hitler'den iyi canlandıran adam.
  • muhteşem oyuncu. geç keşfettiğim için üzülüyorum ama izlenecek bir sürü filminin oluşu da tesellisi.

(bkz: das ende ist mein anfang)
  • der untergang filminde hitler'i oynamamış, adeta o olmuştur. almanya'daki türkler kendisini bu filmde görünce ister istemez; ''kaçın lan kaçın hitler geldi!'' demiştir. sağolsun öyle de inandırıcı oynamıştır yani.

''mit ihrem eigenen blut werden sie zahlen! in ihrem eginen blut!'' oyy oyy.

faşizim bir ruh hastalığıdır, der untergang filmi ve bruno ganz'ın oyunculuğu da bunun kanıtıdır.

in ihrem eginen blut!

yukarıdaki videonun sonunda; ''tun sie, was sie wollen'' (ne istiyorsanız yapın) deyişi ise bambaşka bir oyunculuk dersi tabii.
  • der untergang'ın en başında sekreter seçimi için kızların bulunduğu odaya girdiğinde gerçekten hitler'le karşılaşmışım gibi sırtımın ürperdiği tüylerimindiken diken olduğu heyecanlandığım bir performans gösteren büyük oyuncu. bu filmdeki hitler oyunculuğu kadar iyi bir oyunculuk halen seyretmiş değilim. bu kadar karikatürize olabilecek bir karakterde tıpkı gerçek hitler'in yarattığı tüm duyguları yaratabilmiştir.
  • zaman zaman hitler'in konuşmalarına yer veren apocalypse the second world war isimli belgeseli izlerken gözümün önüne gelen oyuncu.

belgeseli izlerken der untergang performansıyla hitler'i canlandırmadığını, hitler'in kendisi olduğu sonucuna vardım. ses tonu, vurguları ve konuşma tarzıyla resmen hitler'in kendisiydi der untergang'daki performansıyla.

şu başlığın altının neredeyse boş olması bile sözlüğün kültürel eksikliğinin göstergesidir.
hesabın var mı? giriş yap