dolphins were monkeys

  • 6996
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

12 eylül darbe değildir diyen evren'e katılıyoruz

"12 eylül bir darbe değildir diyen orgeneral kenan evren'e tamamıyla katılıyoruz" cümlesinin 50 karaktere indirgenmiş halidir.

nazlı ılıcak'ın 12 eylül askeri darbesi yapıldıktan hemen 6 gün sonra 18 eylül 1980 tarihli yazısından alıntıdır.

recep tayyip erdoğan'ın damadı berat albayrak'ın başında olduğu çalık holding'e, devlet bankalarından 700 milyon dolar kredi açılması, çalık holding'e adeta atv ve sabah'ın hediye edilmesinden sonra yandaş medya kervanına katılan bu iki medya organından yazılı olanı olan sabah gazetesi'nin yazarı nazlı ılıcak'ın bugün liberal demokrat kimliği, aslında taa eskilere dayanmaktadır.

bugün darbe karşıtlığı değil, ordu karşıtlığı yapan nazlı ılıcak'ın geçmişte neler yazıp çizdiğini iyi bilmek gerekiyor elbette.

işin bir başka ilginç tarafı geçmişte 12 mart ve 12 eylül darbecilerine övgüler düzen nazlı ılıcak'ın bugün nedense yandaş medya adı konmuş gazetelerden birinde yazıyor olmasıdır.

dikkat çekmek istediğim nokta şudur..

o zamanlar darbe şakşakçılığı yapan nazlı ılıcak, bugün ne olmuş da "demokrat" bir kimliğe bürünüp, iktidar yalakası gazetelerden birinde sürekli ordu karşıtı yazılar yazmaktadır?

acaba geçmişte yanlışlarını görüp mü 180 derece siyasi görüşlerini değiştirmiştir?

yoksa siyasi görüşleri ya da amacı hep aynıydı da yurtdışı bağlantılı bir takım gizli oluşumların ılımlı islama kaymalarından ötürü, onların kalemşörlüğünü yapmaya devam etmek adına mı böyle yazmaya başladı.

düşünmek serbest. kaldı ki nazlı ılıcak tek örnek değil.

12 eylül darbesinin türk islamcı bir çizgide olduğunu, türkiye'de sendikaları ve sivil toplum örgütlerini kapatarak solu ortadan kaldırdığını, tarikatları güçlendirdiğini ve imam hatip okullarını yaygınlaştırdığını ve dünya bankasında çalışmış liberal görüşlü turgut özal'a altın tabakta iktidarı sunduğunu da biliyoruz.

sonuç olarak gelmek istediğim nokta 12 eylül darbecileriyle (tsk değil 12 eylül darbecileri) bugünkü iktidarın bir çok ortak noktasının olması ve 12 eylül zihniyetinin bir nevi görece demokratikleştirildiğidir.

nazlı ılıcak da bunun medya ayağındaki rolünü aynen devam ettirmektedir.

devamını okuyayım »
25.12.2009 12:15