• nefret ettiğim ender şeylerden biri
  • brüt maaşa hakim bu konuyu bilen abilerimize/ablalarımıza sormak istediğim bir soru var. yardımcı olurlarsa çok sevinirim.

maaş bordrosunda devletin kesintilerini gördüğümüz elimize bir türlü gelmeyen maaş.
  • bürütten nete mi netten bürüte mi hesap yapalım sana
  • şirketin, patronların isteğiyle, ocak 2020 itibariyle geçeceği maaş türüymüş. gerekli çalışmalar yapılıyormuş. hem bizi hem de kendilerini üzmeyecek şekilde olacakmış.
    bunu duyduğumdan beri sağa sola soruyorum. nasıl bir sistem? hiç kesilmeden bize maaşı verecekler de biz mi gidip sağa sola para yatıracağız diye. o kadar cahilim ki bu konuda. senelerdir net maaşla çalıştığım için.
    geceleri uykularım bile kaçmaya başladı. sağdan soldan kötü şeyler duydukça iyice umutsuz olmaya başladım.
  • net maaştan pek farkı yoktur, hesaplarken yıllık ortalama net maaşınıza denk gelecek brütü baz alın. 1 yıl sonunda brüt olarak da net olarak da kazandığınız aynı para olacaktır.

hatta net veren şirketlerin cogu agi'yi işin içine katmaz, hesaba yatan paraya yedirirler ceplerinden vermiş gibi brüt'te bunu yapamazlar.
  • net maaşın üstüne gelir vergisi, sigorta ve işsizlik primi vs. diğer ihtiyari kesintiler eklenerek ulaşılan maaştır.
    maaşın brüt olarak yatması imkansızdır. nitekim devlet gerek sigorta primi olsun gerek vergi olsun bu miktardan vazgeçebilecek durumda değildir. hatta devletin bu paralara en ihtiyaç duyduğu zamanlarda bulunmaktayız.
    he olur da maaşlar brüt olarak yatarsa vatandaş ödediği verginin sigorta primlerinin farkına varır bu da devletin yaptığı hizmetin kendisine bir lütuf olarak verilmediğini aksine devleti kendisinin fonladığını anlaması sonucunu doğurur. sonuç olarak da vatandaşlık bilinci artar, vatandaş verdiği paranın peşine düşer/takip eder.
  • iş verene giren çıkanın sabit olduğu; kesintiymiş, vergiymiş, gelir dilimiymiş, bunların tümünün çalışana yansıdığı maaştır.

misal, geçen senelerde vergi oranları değiştirildi. yüzde bilmem kaçlık dilime girme tutarı düşürüldü. ben net maaş alan kişi olarak aynı parayı almaya devam ettim fakat brüt alan arkadaşlarımın maaşları düştü.
  • net maaşa çevirirken ailebutcemiz.com adresini kullandığım tutar. zira tam tutuyor.
  • gelir gider dengenizi, borçlanmanızı çok iyi yönetmeniz gereken maaş türü. ocak ayı ile aralık ayı arasındaki maaş farkını düşündüğünüzde yeni yıla borçla girmeniz kaçınılmaz oluyor.
  • inanılmaz bir kandırmaca haline gelmiş şirketler için. brüt maaş alan biri olarak şirketimden artık net maaş almak istiyorum, aksi halde ayrılacağım dedim(tabi zam da istedim). bir kaç firma ile görüşme halindeyim çoğu brüt 10k-11k diyor. insan duyar duymaz heyecanlanıyor ama brütten nette diye aratıp o web sayfasında gerçeği görünce insan dumura uğruyor. 11k brüt maaş aldığın zaman cebine neredeyse 7k girmiyor. maaşın yarısı direkt devlette gidiyor yani. o kadar yıl oku, aç kal, didin, kendinden kıs ama gel gör ki brüt maaş cambazlığı ile seni bi güzel siksinler. aklı olan net üzerinden anlaşır. yoksa o firmada sadece bu brüt olayından dolayı iki yıldan fazla çalışamazsınız yani mümkün değil.

tanım: firmaların ayak üstü çalışan siktiği bir maaş türü.
hesabın var mı? giriş yap