• açık açık "sağda olanımız da var, solda olanımız davar" diyor lan bu reklam?
  • (bkz: takiye)
  • greve katılan işçilerin iş akitlerini avutkatlar aracılığıyla kovulan işçilere bildirmiş olan sabah gazetesinin bi ton para döküp yaptırdığı, klasik ve çok genel sloganları kullanıp insanları kandırdığı reklam. içindeki bir çok slogan aslında grev kararı almış çalışanlarının ortak söylemiyken, bunu reklama taşıyıp, pratikte bu cümleleri söyleyen grevdeki işçilerinin işlereine son vermişlerdir. işte bu iki yüzlülüğün kanıtıdır. hiçbi medya kuruluşunun gazetesinde de denk gelmedim grev kararına. ya da 29 yıl sonra basında ilk defa yapılan grev için ekşi sözlük yazarlarından çok fazla yazı göremedim ben. oysa ki iktidarlar için, muhalefetler için güzellemeler yapan aykırı yazarlar bu greve nedense güzelleme yapma gereği duymamışlar. neyse. durmak yok yola devam. ha bi işçi eksi ha bi işçi fazla.
  • hemen hemen her gün insanları "darbeci, cuntacı" diye yaftalayan zaman gazetesi'nin "yaftalamayın" reklamını çağrıştıran, 2. zaman olmaya aday gazeteye yakışan reklam.
  • "yaftalama temalı zaman gazetesi reklamı'nda anlatılan gazete ne kadar zaman'sa,
    bu ülke hepimizin temalı sabah gazetesi reklamı'nda anlatılan gazete de o kadar sabah'tır."

[haşmet vahap / "gelin birbirimizi kandıralım", sf. 116]
  • ne şiş yansın ne kebap anlayışında son derece fırsatçı ve baştan savma bir reklam olduğunu düşünüyorum ben bunun...
    birlik beraberliği vurgulamaya çalışırken, normalde insanın aklına bile gelmeyen farklılıkları arayıp bulmak ve bu kadar göze sokmak reklamda post modern ironik yaklaşım anlayışı olsa gerek... bir de sanki cumhuriyet kurulurken bu ülkede sadece 2 müslüman mezhebi vardı, musevisi hıristiyanı yoktu.. sanki kürtlerle, çerkezlerden başka etnik grup yok vs. vs... mesela bir amerikan gazetesi düşünemiyorum ki birlik beraberlik mesajı vermeye çalışırken 70 milletten, binlerce dinin zibilyon mezhebinden falan bahsetsin...
    bir de son söz, bozacı ayarındaki alaylı adam ile insanca yaşamak için repliğini söyleyen müsamere kılıklı kadına ayrıca tahammül edemiyorum.. ortada sabah görsem yırtarım o derece...
  • son zamanlardaki populer gazete reklami teması..

ne hikmetse genelde klişe şeylere tü kaka demek fakat eleştirdiği şeyin ta kendisi olmak en belirgin özelliğidir bu reklamın.. türk milletinin gazla çalıştığını bilen dusuk zeka ürünü reklam. medyayı insanların gözünü bu kadar kolay boyaya bilecek bir konuma sokan emperyalist rejimin bok yemesi..
  • (bkz: korporatizm)
  • "hepimiz bir olmasak da, hepimiz bir olduk" diyerek tüylerimi diken diken etmiştir.

gerçekten çok güzel bir reklam. ama sabah gazetesinin reklamı olduğunu farkedince bütün etkisini kaybediyor. çünkü biliyorsunuz ki söylediklerinde samimi değiller.
hesabın var mı? giriş yap