nereye kadar

  • azimli
  • mangal yürekli rişar (526)
  • 1933
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

3 şubat 2011 torba yasaya karşı protesto yürüyüşü

ziya gökalp caddesi adakale sokak girişinde polis barikatı ile karşı karşıya şu an emekçiler.

"daha dün başbakan r. tayyip erdoğan, meclis’teki grup toplantısında hüsnü mübarek’e çağrıda bulunarak; “halkın dileklerini dinlemek zorundasın. halkı memnun etmek için adımlar atmalısın”, “halkın çağrılarına ve fazlasıyla insani taleplerine kulak verin. halkın taleplerini şüpheye yer bırakmayacak şekilde karşılayın” diyordu. kendisi meclis’te bunları söylediği sırada valisi ise emekçilerin torba yasaya karşı başlattığı ankara yürüyüşü’nü engellemek için yazı hazırlamakla meşguldü! ankara valiliği “bu eyleme tevessül edilmesi halinde…” şeklinde tehdit içeren yazısını tüm illere göndererek yetkisini aşmada da bir sakınca görmedi.

iş güvencemizi elimizden almayı, sürgünleri yasallaştırmayı, 4/c uygulamasını yaygınlaştırmayı, esnek çalışmayı evlere kadar sokmayı, gençlerimizin üç kuruşunu ellerinden almayı içeren torba yasaya karşı tüm eleştirilerimizi duymazdan gelen hükümet şimdi de tepkimizi engellemek istiyor.

biz bu tehdit ve hukuk dışı uygulamalara yabancı değiliz! neredeyse tüm demokratik eylem ve etkinliklerimiz önce engellenmek isteniyor, kararlılığımız karşısında da soruşturma ve ceza konusu ediliyor. ancak hükümetin giderek yaygınlaştırmaya çalıştığı bu anti demokratik uygulamalarını kabul etmiyor ve kınıyoruz.

hükümet tunus’taki olayların işsiz kalan bir seyyar satıcının kendisini yakmasıyla başladığı gerçeğini görmezden geliyor. torba yasa da biz emekçileri işsiz bırakacak, kazanılmış haklarımızı gasp edecek, işsizlik fonunu işverenlere sunacak düzenlemeler öngörüyor. baştan itibaren tasarının bu haliyle meclis’e getirilmemesini söyledik, düzenlemeleri eleştirdik. ancak kendine demokrat akp, alakalı alakasız onlarca düzenlemeyi bir tasarıda birleştirerek tbmm genel kurul gündemine taşıdı. şimdi de en demokratik hakkımız olan eylem ve etkinliklerimizi yasaklayarak, tepkiler yükselmeden tasarıyı hızla yasallaştırmak istiyor. başbakan’a başkasına akıl vermeden önce bu uygulamanın adını doğru koyması tavsiyesinde bulunuyoruz. öncelikle emekçilerin sesine kulak vermeli, taleplerimizi şüpheye yer vermeyecek şekilde karşılamalıdır. yasanın geri çekilmesi adımını atmalıdır.

valilik yasal, meşru ve demokratik hakkımızı engelleme çabasına son vermelidir. emekçiler ne o torbaya girecek ne de haklarını koruma mücadelesinden vazgeçecektir."*

*http://www.kesk.org.tr/node/506

devamını okuyayım »