• öğrenci arkadaşlar proje için ücretsiz host ararken somee'yi es gecmesinler.
    (bkz: #100777203)
  • şu (bkz: #100809934) entryde sayıları yuvarlamada kullanılan algoritmayı anlattım ilgilenenler okuyabilir.
  • entityframewok core 5'te en sevdiğim özellik filtered include many to many skipping.
    artık include ettiğimiz tablolarda where atabileceğiz. harika bir özellik olmuş gerçekten.
    many to many mapping ise bir önceki versiyonlarda olan ancak core'da olmayan özellik.
    filteredınclude hiç yoktu ama harika olmuş. burdan microsoft'un ef ekibindeki developer'ları tebrik ediyorum
  • yıllar önce ilk öğrenirken, basamak sayılarının faktöriyellerinin tekil olarak toplamı, sayının kendisini veren bir algoritma istemişti dingilin biri de, mantığını kurup yazacağım diye uğraşmıştım bir hiç uğruna.
  • pacman'in noktaları yerken beklenmeyen bir engelle karşılaşması.
  • .net kullandığı için sanılanın aksine microsoft dışı idelerde de çok zorlanmadan benzer söz dizim yapısı ile kod yazabileceğiniz bir dildir. windows için kodlayan çoğu (aslında herkes için ama abartı sananlar olabilir) geliştirici için yeterlidir. linux, android gibi platformlar için rad studio da kısmi çözümler olsa da core yapısı yetersizdir, tavsiye edilmez.
  • c# / dotnet core linux üzerinde yetersiz değildir. tavsiye edilir.
  • linux üzerinde yetersiz değilse de tam ve doğru şekilde port edilmemiştir; edilememiştir. örnek olması için son karşılaştığım basit uyumsuzluğu yazayım:

--- spoiler ---

this.datagridgroups.columns[0].resizable = datagridviewtristate.false;
    ...
    ...
    ...
    datagridviewrow row = new datagridviewrow();
    row.createcells(this.datagridgroups);
    ...
    row.resizable = datagridviewtristate.false;
    this.datagridgroups.rows.add(row);
    ...

--- spoiler ---

yukarıdaki kod ile datagridview nesnesini windows üzerinde satır ve sütunları sabit olacak şekilde ayarlayabiliyorum; ancak aynı kod linux üzerinde işe yaramıyor.
  • c ve c++ dilinin ilk bileşen yönelimli dili.

c# (si şarp diye okunur) nesne tabanlı ve aynı zaman type-safe(tip-güvenli) bir programlama dilidir.
    aynı zamanda c#, c++ dilinin güçlülüğünü ve visual basic'in ise kolaylığını sağlar.

çok süper bir programdır. hızlı çalışır. az yer kaplar. elektronik yazılımlar genelde bu programla yapılır. plc en büyük kullanım yeridir.
    bildiğim kadarıyla c# java vb ya da c++ değildir. c,c++ ve java nın güzel özelliklerini barındıran bir programlama dilidir.
    sonuç olarak c# ile kod yazmak hem daha avantajlı hem daha kolay hem de etkileyicidir.

bu arada tip güvenlidir derken (type-safe)
    bool tipinden integer tipine yada türetilen sınıftan taban sınıfa doğrudan tür dönüşümü gerçekleşmez. c'ler içerisinde en süperidir.
  • az buçuk c ve c++ bilen benim için çok uyuz bir dildir. c++ varken neden böyle birşey çıkarıp milleti taş devrine gönderirsiniz? c++ zormuş? çince de zor ama milyarın üsütünde çinli kullanıyor. ne var sanki bir programlama dili çıkarıp herşeyi onunla yapsalar. bir iş için c, diğeri için c++ diğeri için c#, diğeri için güya kolay olan phyton .... kırk tane dil mi öğreneceğiz? işim gereği bir programa eklenti yazma ve paslanmış olan programlama yeteneğimi parlatmak istedim ama nafile. bu dil gerçekten işi kolaylaştırıyor mu? bir de bilenlere bir sorum var. visual studio'da c++ ile yapabildiğimiz her şeyi embaracedero'da yapabiliyor muyuz?
hesabın var mı? giriş yap