şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: tikky dili)
 • turk dil kurumu, kultur ve turizm bakanligi ve ahmet yesevi universitesinin calismalariyla turk lehceleri sozlugu olusturulmustur. internette de mevcut olan sozluk icin link te verelim.
  http://www.tdk.org.tr/lehceler/default.aspx
 • edebiyat fakültesi'nin en fazla krediyle mezun veren, kısaca "çetele" olarak da bilinen özel bir bölümü.

  birinci sınıfta; kazak, azeri, özbek ve tatar türkçesi derslerinin yanında, osmanlı türkçesi, türkiye türkçesi, dersleri verilir. öyle bir verilir ki bu dersler bir süre kendine gelemez öğrenci, kazak türkçesi sınavında özbek türkçesiyle, tatar türkçesi sınavında azeri türkçesiyle cevaplar verilir. bir yandan da türk dili ve edebiyatı bölümüyle olan denklikten ötürü : türk dili tarihi, eski türk edebiyatı, halk edebiyatı, orhun türkçesi, türkçe kompozisyon...derken, dersler derya olur..

  ikinci sınıfta; lehçelere ayrılma vardır. öğrenciler, kazak-kırgız, tatar-başkurt, azeri-türkmen, özbek-uygur ana bilim dallarından birini seçerek, eğitim hayatına devam ederler.en zor olanı kazak-kırgız anabilim dalıdır. kolay gibi görüneni de azeri-türkmen anabilim dalıdır. kolay gibi görünmesinin sebebi ise türkiye türkçesine yakın olmasıdır.
  biraz çalışkan olduğuna inananlar; tabiri caizse "artistlik" yaparak, kazak-kırgız anabilim dalını seçerler. halbuki gerek de yoktur. çünkü; bu bölümde okuyanların hemen hepsi lehçeleri sallamamaktadır. tek amaç "edebiyat öğretmenliği" dir. bunun için ise çok çalışmak gerekmektedir.

  üçüncü ve dördüncü sınıfa geldiğinde, görmediğin lehçe, dil, ağız, şive kalmaz. verirler bilgiyi, grameri "ahey ahey" çabala dur.
  (hakas, yakut, saha, karaçay, karakalpak, nogay, kumuk, kazak, kırgız, azeri, kırım, özbek, harezm-kıpçak, tatar, çağatay, başkurt, gagavuz, özbek, uygur, karahanlı, orhun...)

  sonuç olarak : bu bölümden mezun olanlar "türkolog" unvanı alırlar.
 • yarı filoloji yarı dilbilim bölümüdür. ve okuması en zor bölümlerden biridir.
 • fatih üniversitesinde seneye kapatılacak olan bölüm.
 • mezunlarının türk dili ve edebiyatı öğretmeni olarak atandığı bölüm. türk dili ve edebiyatı okuyan biri 90 puanla atanamamış iken bu bölüm öğrencileri 79 puanla atanmıştır.
 • afyon kocatepe üniversitesinde hala okuyor olduğum bölüm. bölüm turgut özal tarafından türki devletler arasındaki ilişkiyi kuvvetlendirmek, onların dilini, edebiyatlarını öğrenen ve akademik anlamda çalışmalar yapacak bireyler yetiştirmek amacıyla açılmıştır fakat günümüzde bu bölümdeki öğrencilere edebiyat öğretmenliği için formasyon verilmesi neticesinde büyük bir çoğunluğun akademik hayatı sallamayıp kpss den 85 puan alıp edebiyat öğretmenliği veya polislik vs gibi tercihlere yöneldiğini görmekteyiz. bu bakımdan bölümün kuruluş amacından saptığı açıktır. aslında birinci ikinci sınıfta sınıfın çoğunluğu akademik hayat isterken dördüncü sınıfa gelindiğinde gelen bıkkınlık neticesinde akademik hayatın zorluğu, sürekli çalışmak, proje üretmek gerektiğinden dolayı insanlar korkar hale gelmiştir. kendi üniversitemden bahsedecek olursam bölümdeki en donanımlı hocanın murat özşahin olduğunu söylemek doğru olacaktır. kendisinin çoğu dersi oldukça zevkli ve faydalı geçmektedir. genelde öğrencileri sınavlarının zor olacağı ile ilgili epey korkutması fakat sınavlarının korkuttuğu kadar zor geçmemesi de doğrudur. sonuç olarak bu bölümde akademik olarak çalışmak, yükselmek gönül işidir, herkesin harcı değildir. eğer edebiyat öğretmeni olmak istiyorsanız edebiyat okuyun bu bölüme gelmeyin arkadaşlar. hem bölümün kuruluş amacına ters iş yapmayın hem de lisede talabelere öğreteceğiniz bilgilerden ziyade kafanızı çağatay türkçesi, genel dil bilim, başkurtca, rusça gibi lisede öğretmenlik yaparken işinize yaramayacak şeylerle doldurmayın.
 • internette hakkında çok fazla bilgi olmayan bölüm.

  bu nedenle aşağıda vereceğim formu doldurarak sorularınızı iletebilirsiniz. özellikle tercih dönemindeki arkadaşlar için faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

  https://forms.gle/ky6nzfpyxyw3czzt6