221 entry daha
  • şu yazısıyla, astroloji camiasında olay yaratmış insan. takip ettiğim pek çok astrolog var. bazıları kırgın, bazıları epey kızgın...

bu yazı ve tartışma üzerinden değinmek istediğim bi şey var: bir insan hem bilimi kıymetli bulup, onun faydalı yanlarından istifade edip, hem de kadim bilgilere alan açabilir. ayrıca kanıtlanabilirlik, lab ortamında tekrarlanabilirlik bilimin tek ölçütü olsaydı, sosyoloji/psikoloji/felsefe komple patlamıştı.

astroloji, bir sistem/görme biçimi/anlamlandırma ve ilişki kurma pusulası. benim de burç yorumu üzerinden değil de kişisel ve kollektif bulgularıyla/mesajlarıyla ilgilendiğim bir alan.

bilmediğimiz bir yerden geldik
    bilmediğimiz bir yere gidiyoruz
    "iki kapılı bir han"da, ben kalbimizi ve zihnimizi her bilgiye ve deneyime açık tutmaktan yanayım.
    eleştirel bakış açısını bilime de yöneltebiliyor muyuz mesela? yoksa o bir mutlak mı? carl sagan dediyse doğrudur, ansiklopedide yazıyorsa kanundur mu diyoruz?

hayır çünkü eskiden tüberküloz, amansız/ince hastalıktı. şimdi çok da fifi haline geldi.

tıp, ennnn yüce ilim, o zaman başka konuşuyordu, şimdi başka.

neden? bilmediğimizi bilemeyiz.
    elimizdekilerle, en iyi değerlendirmemizi yaparız.

eski insanlar, sırrına vakıf olamadıkları şeylerden korkup, onları tanrılaştırdı ve onlara tapmaya başladı.

o anki algı ve durum bunu gerektirdi.

sonraki keşifler, başka kapılar açtı.

"yav saçmalama o kadar uzaktaki gezegen buraya n'apsın yea?!" derken, med-ceziri de bi düşünmek lazım.

kim bundan yıllar önce, denizle ay'ı bağlayabilirdi birbirine. kim ağaçtan düşen elmayla çekim yasasını düşünürdü?

birileri çözene dek her şey sır bu evrende.

şu an bilmediğimizi bilmediğimiz şeylerle yaşıyoruz. pandemi kelimesini bi iki sene öncesine kadar hangimiz duydu, hangimiz her gününü maskeyle geçirebileceğini düşünürdü?

uzay... uzaylılar... koca bi bilinmez. bildiklerimiz, bilmediklerimizin yanında kum tanesi.

bilime katiyen sırtımı dönmem. lütfen yanlış anlaşılmasın. bilakis, aldığım eğitim vesilesiyle, bilim insanı sayılırım.

sadece her şeyin mutlak olmadığını biliyor, her konuda ama her konuda bir minicik soru işareti bırakmayı şiar ediniyorum.
762 entry daha
hesabın var mı? giriş yap