• 2009 domuz gribi salgını sırasında cambridge üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, cerrahi maskeler 0.93-1.25 mikron boyutundaki bacillus atrophaeus bakterilerinin ve 0.023 mikron boyutundaki bacteriophage ms2 virüsünün filtrelenmesinde test grubu içinde en etkili performansı gösteren meteryal olmuş. elektrikli süpürge torbası, el havluları veya pamuk tişört, kağıt mendil gibi materyallerin de aşağıdaki yüzdelerde koruyucu olduğu görülmüş.

elektrikli süpürge torbası (toz torbası): 95%
    bulaşık kurulama havlusu: 83%
    pamuk karışımlı kumaş: 74%
    %100 pamuk kumaş: 69%
    antimikrobiyal yastık kılıfı: 65%
    atkı ve yastık kılıfları: 62%
    keten: 60%
    ipek: 58%

sars-cov-2 virüsü 0,08-0,09 mikron aralığında bir boyuta sahiptir ve yaygın olarak 5 mikron civarındaki damlacıklar vasıtası ile yayılır. dolayısı ile çalışmadaki veriler bu virüs için de geçerli oluyor. temas ile bulaş için tablo 1'in ikinci kısmına bakıyoruz ve koruyuculuklar düşüyor.

tablo 1 - tablo 2

en kolay bulunabilecek olanı elektrikli süpürge torbası (toz torbası) ve fiyatı da uygun. yok şekilli vs. olsun derseniz kuruluma bezi ile kendiniz de evde yapabilirsiniz. 83-95% koruyuculuk hiç fena bir oran değil üstelik bu maskelerden adetli olarak yaparsanız işiniz bitince yıkayıp tekrar kullanabilirsiniz.

şurada da pratik maske yapımı videosu bulabilirsiniz: youtube

ben iki kat kurulama bezi kullanıp maskemi hazırlamayı iç kısmına da 1 kat toz torbası koymayı planlıyorum. toz torbasından hazırladığım 2. filtereyi her kullanımda atarım çöpe. dış maskeyi de yıkadım mı tamamdır. zaten dışarıda dolanıp durmuyorum ihtiyaç anında markete gitmek harici evdeyim.

şşşşşt: çalışmaya (benden duymuş olmayın) sci-hub üzerinden https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24229526 şeklinde arama yaparak ulaşabilirsiniz. şa

büdüt: uyarılar üzerine. toz torbası ile nefes almanın biraz zor olduğu belirtilmiş. bence en uygunu kurulama bezidir. şu da @tafoo'nun yolladığı bir diğer link: buyursunlar
  • o 3m maske fiyatlarını gördükten sonra dünden beri yok mu bunun bir duityorselfi diye aranıyordum. helal olsun dedirten çalışma.
  • bilimsel kaynaklı, açıklamalı, diy (bkz: diy) linki verilmiş,neticede çalışılmış bir entry. yazar arkadaşa teşekkürler.
  • destekli sütyen takın.
  • piyasada satılan cerrahi maskelerden çok daha sağlıklı olan maskelerdir.
  • (bkz: krutt) maske ve toz torbasını kombinlemeyi düşünürken başlığı gördüm.

alternatif olarak aklıma polen filtresi, hepa filtre, denizde kullanılan yüz maskesi de geliyor. bunlar da en az cerrahi maske kadar etkili olacaktır.

youtube'da da evde maske yapımı ile ilgili bir çok video mevcut. merdiven altı üretimlere para vermektense, başlıkta geçen materyaller kullanılarak üretilen maskeler çok daha iyi koruma sağlayacaktır.
    t: mutlaka gündem olması gereken başlık.
  • yazının devamını okursanız nefes alınabilirlik ve geçirgenlikleri göz önünde bulundurulduğunda en ideal malzemenin çift kat olmak üzere yastık kılıfı ve yüzde yüz pamuk t-shirt olduğunu görürsünüz, yani boşu boşuna elektrikli süpürge gibi gezmeyin
  • benim yaptığım maske, değil virüs havayı zor alıyor, hem pamuklu kumaş hem de elektrik süpürge torbasıyla yaptım biraz sıkıntılı gerçekten. en güzeli çift kat t-shirtten yapmak.
  • geçen sene bu dönemlerde internette push-up hareketleri bakıyorum, şimdi nasıl maske yapabiliriz, ama gerçekten kullanışlı bunu yapacağım.
  • amerikan bezinden bu şekilde maske yaptırdık terzide içinde ki cep kısmına bez toz torbası koyup kullanıyoruz ben 10 tane maskeyi 80 liraya yaptırdım sabah 1 tanesini takıyorum içinde bez torbadan yaptığım filtreyle 1 tane maske ve filtreyi de yedek olarak yanıma alıyorum işten dönerken kullanmak için akşam geldiğimde filtreyi atıyorum maskeyi çamaşır suyuna basıp yıkıyorum.

görsel
    görsel
hesabın var mı? giriş yap