• bazen öldüren bazen güldürendir.
  • gauss'un öğrencilere armağanıdır. bildiğiniz gibi gauss geri zekalıydı; ders çalışmayı da sevmezdi. yıllar sonra bir formül bulup birçok öğrencinin dersten geçebilmesini sağladı. bu yüzden çokça hayır dua almıştır kendisi. ayrıca, evde veya yurtta batak oynayarak güzel vakit geçirme fikrini de ilk kendisi ortaya atmıştır.
  • final veya bütünlemeye girmeden ders geçmeye sağlayan mucize. tabi bazı okullarda bunu önlemek için finalde sınır not getirilir. herhangi bir sınır yoksa vize 95 final 0 ile cc alıp geçebilirsiniz.
  • sözel ağırlıklı bölümlerde pek işe yaramayan daha çok sayısal ağırlıklı bölümlerde işe yarayan sistem. sınıf ortalaması alınır, ona göre puan yani çan belirlenir daha sonra geçme kalma muhabbeti olur fakat bunların dışında dekanlık puanı olan üniversiteler vardı iş boka sarar.
  • 89 ortalamayla aa getirmeyen, sınıfın tüm ineklerine her gün selam çaktığım eğri.

edit: 89'a kurban olayım 96 ile ba geldi.
  • üst sınıftan bir abimiz söyler: "eğer çan yapacaksa hoca, çok çalışan, yüz alacak olan varsa o kötü olur. erkekse onunla konuşuruz biraz düşük alır. kızsa bir şey yapamam. naapim, döveyim mi kızı."
  • allah katında da geçerli ise şu halimle bile cennetin 7. katında yerim olacağına işaret eden sistem.
  • 19 mayıs üniversitesinde çok iyi oldu,60alınca çana bakmıyorlar direkt geçiyorsun bide,ohhh son yıl çok iyi oldu.
  • ben sınavlardan hep 50 aldığım için etkilenmediğim eğridir.
  • öğretim elemanlarının aşağıya doğru eğilimli puan verme alışkanlarını (eğer varsa) yok eden yöntemdir. bu açıdan çok faydalıdır. bir diğer ucundan kolaycılığı getirir. 40 ile aa almak gibi. bu noktada asıl sıkıntı çan eğrisini kullanmayan fakültelerden/yo/myo lardan mezun olanların bir adım geride kalabilmesidir. özellikle puanlarını ileride çeşitli amaçlar kullanmak isteyen öğrenciler için.
hesabın var mı? giriş yap