• kayahan'ın adam gibi beste yaptıgı zamanlardan kalma, şimdilerde buram buram nostalji kokan bir şarkı. sözleri hatırlayabildiğim kadarıyla şüyle:

canım, bana bırak bu gece gözlerini
    aklımı alıp götürme bu gece
    gözlerimde yaş yerine, gözlerin olsun
    n'olursun dur, gitme

canım sıkılıyor canım
    gözlerinle olmayınca

hani koyup gidiyorsun ya beni
    canım, canım sıkılıyor geceleri
    odam buz gibi sensiz
    uyku tutmuyor gözlerimi
  • kayahan isminden mütevellit gözlerimde çakan şimşekleri bir nebze olsun azaltamayan kayahan nostaljik şeysi (şarkı dicem, ne dilim ne de elim varıyor demeye)..

bilindik kayahan cümleleri (yok, ısrarlıyım dize de demicem), bilindik ritmler, bilindik ezgisi, bilindik de bilindik bir şey işte.. hani gençtik o zamanlar, daha yeni pop patlıyordu, nostalji yaparız ne güzel şimcik, belki azıcık ısınırım diyorum, yok olmuyor.. olamıyor..

hani merak eden olursa; kaynakçası içün (bkz: kayahan gibi şarkı yazma rehberi)..
  • "ellerimde kadehler yerine
    ellerin olsun
    n'olursun dur gitme..." de diyen şarkı.

bir elde kadeh, bir elde yarin eli de makbuldur, o ayrı...
  • "hani koyup gidiyorsun ya beni" dizesiyle ergenlik donemimizdeki vahsi saka anlayisimiza materyal teskil ederdi bu sarki.

(bkz: koydu da gecti)
    (bkz: en son kim koydu)
    (bkz: sevgili terkedince gidip bi cay koymak)
  • koyup gitmek gerçekten koyar adama. koymayıp gitse mesela o kadar koymaz, unutursun. o seni mesela cebine koyuyor. paketlemiş seni. toparlamış, sınırlarını çizmiş kafasında. alacağı vereceği kalmamış.

sen ise ucun açılmış bi şekilde kalakalmışsındır. içinden akan şeylerin yolunu bulacağı kanalı da alıp götürmüştür. boşluğa akar içindeki. adama bu koyar. tatminsiz, huzursun, hedefsiz ve şaşkın kalakalırsın. öz sıvının dağılmaması için uğraşman gerekir.

bi kere koyması yetmiyormuş gibi, bir de uğraşman gerekir. sabah akşam, akşam sabah.

belki de hikayedir hepsi. onun cebine koyduğu şey, senin bi suretindir belki. bi an çıkardığında solmuş bi madde görecek orda, seni değil. sen ise sana koyan o şeyi sarmış ve kusursuz bir inciye dönüştürmüşsündür. leylayı ararken mevlayı bulmuşsundur, belanı bulmamışsan o arada.
  • piyano ve gitarın çok uyumlu olduğu, nilüfer'in sesiyle iç dağlayan şarkı.
  • ne bencilmişsin sen kayahan'ım, tek derdin eğlendirilmekmiş. 'canım sıkılıyor geceleri' diyor adam ya!
  • kayahan'nın 1981 yılında öncü plak'tan çıkan ilk albümüdür.
  • yeni türkü'nün deyimiyle yıllardan sonra, yollardan sonra karşınıza çıkabilen şarkıymış. beyninizin bir yerinden canım, sokaktan yahut da bir şarkıcıdan değil. üstelik tek biradan sonra
  • bugün olsa, sansürden hiçbir şey anlamayacağınız bir klibi olan şarkı:

kombo
hesabın var mı? giriş yap