• pek ciddiye alınmayan ikinci after credit sahnesinin, tesseract'in mcu'daki zaman çizelgesinde nereye oturduğunu merak edenler olmuş. hatta avengers: endgame spoiler'ı olduğunu düşünenler de var. ben de bilgilerimi tazelemek ve merak edenlere yardımcı olmak için biraz araştırdım.

öncelikle tesseract, marvel sinematik evreni içinde bolca gördüğümüz bir nesne. kendisi sonsuzluk taşlarından (infinity stone) uzay taşı (space stone) aslında. filmlerde biz onu bir küpün içinde (cosmic cube) gördük. onu kullanan kişiye uzayın her yerine istediği gibi yolculuk edebilme imkanı sağlıyor, esas gücü bu. daha sonradan thanos'un sonsuzluk eldiveni (infinity gauntlet) için toplayacağı taşlardan biri. hatırlarsanız thanos, loki'den uzay taşını aldıktan sonra istediği gezegene gemi olmadan gidebilmeye başlıyordu avengers*'da.

captain marvel'da tesseract'in 1980'lerin sonunda, pegasus projesi kapsamında usaf/nasa işbirliğinde kullanıldığını görüyoruz (usaf: united states air force). amaç yüksek teknolojili hava araçları üretmek. bu çalışmalar kree bilim insanı mar-vell'in bir şekilde ilgisini çekiyor. kendisi filmde açıklandığı üzere ırkı ve savaş yanlısı fikirleri konusunda hakikati bilmeden büyümüş birisi. mar-vell skrull ırkını kree zulmünden kurtarmak için bir yol bulmak istiyor ve en kolay seçeneğin pegasus projesi olduğuna kanaat getiriyor. tesseract'in ışıktan hızlı bir motora güç kaynağı olabileceğini ve böylece skrull'ların kree ırkından uzaklara kaçabileceğini düşünüyor. filmde bunları gördük.

mcu'da ise biz onu daha önce de çok kereler görmüştük. captain america ve thor, daha sonra da the avengers filmlerinde. son olarak da captain marvel'da önemli bir nesne olarak tekrar karşımıza çıktı. teker teker açıklayalım: tesseract'in marvel sinematik evrenindeki zaman çizelgesi.

1) tesseract, asgard kralı, thor'un babası odin'in ganimetlerinden biri. ilk thor filminde odin'in kendisini daha önceden cömertçe kullandığına dair bir eskiz de görüyoruz.

2) 1409'da odin bunu dünyaya saklamaya karar veriyor. seçtiği yer tønsberg, norveç. zaten thor: ragnarok'ta da thor ve loki, buranın odin için neden önemli bir yer olduğunu görüyor.

3) tesseract mart 1942'ye, yggdrasil kitabını kendine rehber edinerek onu keşfeden red skull'a kadar saklı kalıyor.

(book of yggdrasil: asgardlılar tarafından uzun zaman önce yazılan antik bir kara büyü kitabı. yggdrasil ise iskandinav mitolojisinde dokuz katmanın yer aldığı mitolojik bir ağaç.)

hydra tesseract'in gücünden nasıl istifade edileceğini buluyor ve bunu gelişmiş hydra silah ve araçları yapmak üzere kullanıyorlar. neyse ki kaptan amerika ve ssr bunların ipliğini pazara çıkarmakta gecikmiyor. (ssr: strategic scientific reserve, 1940'ta nazilerle savaşmak üzere kurulan savaş bürosu)

4) captain america: the first avenger'ın finalinde hatırlayacaksınız ki tesseract atlantik okyanusu'nun derinliklerinde kayboluyor. kısa süre sonra tony stark'ın babası howard stark tarafından bulunup çıkartılıyor.

5) zaman akışı burada biraz bulanıklaşıyor. ama iron man 2'de anlıyoruz ki howard stark zamanında project pegasus'ta çalışmış. büyük olasılıkla howard bey da tesseract araştırma grubunun içinde bulunuyordu, iron man 2'de tony stark'ın elinde gördüğümüz notlar da bu dönemden kalma.

6) kree bilim insanı mar-vell pegasus'a sızıyor ve 1989 itibarıyla da tesseract projesinin başına geçiyor. howard stark'ın mar-vell'in gerçek kimliği ve amacını biliyor olması hatta bunu kendi gemisine götürmesine de bilerek göz yumması olası.

7) 1995'te ise captain marvel'ın finalinde gördüğümüz üzere, kedi goose (flerken) tesseract'i nick fury'nin masasına kusuyor.

8) nick fury tesseract'i pegasus çalışmasına geri gönderiyor. shield direktörü olduğunda ise daha önceden usaf/nasa işbirliğinde yürütülen araştırmayı soruşturuyor.

9) 2011'de thor dünyaya iniyor. after credit sahnesinde ise nick fury'nin erik selvig'i pegasus projesi kapsamında tesseract araştırmalarının başına geçmesi için tekrar işe aldığını görüyoruz.

10) the avengers'a geldik. loki tesseract'i pegasus projesinden başarıyla çalıyor ve chitauri'lerin uzaydan gelerek new york'u istila etmesini sağlıyor (neden bunun için uzay taşına ihtiyaç vardı? portal açabilmek için). istila durdurulduktan sonra ise thor, tesseract'i asgard'a geri götürüyor. daha önceden zarar görmüş olan bifrost (asgard'ın başka dünyalara açılan kapısı, yani yine bir geçit), bu sayede tamir edilebiliyor.

11) thor: ragnarok'a kadar odin'in mahzeninde gözlerden uzak kalan tesseract, tekrar loki tarafından gizlice ele geçiriliyor. infinity war'un ilk dakikalarında gördüğümüz üzere loki, çaldığı bu tesseract'i thanos'a sunuyor. küpü parçalayan thanos uzay taşını ortaya çıkarıyor ve sonsuzluk eldivenine -nihayet- takıyor.

gördüğünüz üzere captain marvel'ın ikinci ve son after credit sahnesi, herhangi bir avengers: endgame spoiler'ı vermediği gibi, mcu zaman akışını da bozar nitelikte değil şimdilik. avengers: endgame'in nasıl bir yol izleyeceğini bilmiyoruz, avengers'ın geçmişe giderek the snap'i engellemeye çalışacağı söylentiler arasında. yine de goose'un tesseract'i nick fury'nin masasına geri kusması hiçbir şeyi değiştirmiyor. zaten -büyük ihtimalle- 1995'te olup biten bir olaydı.

edit: usaf bilgisi eklendi.
    edit 2: kaynağı unutmuşum, onu ekledim.
  • son yıllarda izlediğim en kötü marvel fragmanına sahip filmdir. zerre heyecan uyandırmadı.

filmden ziyade tv dizisi gibi duruyor.
  • --- spoiler ---

teyzeyi yumrukladığı yer efsane olmuş. toplu taşımada yer vermeyince bön bön bakan teyzelere bazen ben de yapmak istiyorum ama yok ederler diye vazgeçiyorum.
    --- spoiler ---
  • 100 entryden 99'u brie larson'un yeterince güzel olmadığı için captain marvel olamayacağını yazmış. ne kadar orijinal bir yazarlar ordumuz var, şaşkınlıklar içerisindeyim.
    ıyi oyuncu her zaman başarı getirir. tom hiddlestone'dan nasıl efsanevi bir loki çıktıysa, dede denilen ıan mckellen'dan en başarılı magneto olduysa brie'den de olur. burdaki entryler de yavaaaşça silinmeye başlar.
  • yunan tanrılarının karması bi arkadaşmiş bu, herkül'ün gücü, merkür'ün hızı, solomon'un bilgeliği (bu beni aşti, akdenizi geçtik galiba) ve zeus'un taşakları captain marvel'in güçleridir...
  • marvel sinematik evreninin, ilk kadin karater basrollü filmidir. bu konuda cok yazilip cizildigi icin üzerinde ayrica bir sey yazmaya gerek yok.

fakat asagidaki yorum gözlerden kacmadi (9gag tabi fazla takilmamak lazim)

--- spoiler ---

batman, ailesi gözünün önünde öldürüldü...

iron man, ailesi öldürüldü, kendi ürettigi silahlarin insanliga nasil zarar verdigi gördü...

spider man, mahallenizin kahramani, ailesi yok, amcasinin ölümünü aslinda engelleyebilecegini gördü...

thor, annesi öldürüldü, kardesi en az 3-4 kere öldüm diye numara yapti, babasini sürgüne gönderip yerine gecti, sonra babasi öldü, ablasi geldi herkesi öldürdü, arada gözünü kaybetti, tam bi rahat edelim artik dedi, thanos geldi..

captain marvel, beyzbol topuna vuramadi...

--- spoiler ---
  • windows'a çakılan esprileri beğendiğim film.

- whats happening?

+ loading.
  • "burada thanos denen bir hıyar varmış!?"- carol danvers
    (bkz: çare captain marvel)
  • fragmanın ilk sahnelerinde carol'ın uzay mekiğinin dünya'ya düştüğünü görüyoruz. herkesin bildiği üzere bu 90'lı yılların dünyası. belli ki carol dünya'da geçirdiği dönemi hatırlamıyor. muhtemelen kree'lerin sebep olduğu bir hafıza kaybı durumu söz konusu. geçmişini bağlantılarını silerek kendileri için ideal askere dönüştürmüş olabilirler.

birçok kez bu filmin klasik bir orijin filmi olmayacağı söylenmişti. carol'ın hafıza kaybı hikayesi bunu destekler nitelikte. aslında baş karakterimizde filmde kendi orijininin peşinde koşacak. bu da mcu içerisinde farklı bir bakış açısı demek. benim bu fikir hoşuma gitti. bu süreci değerli kılacak olanda şüphesiz skrull'lar.

skrull'lar istediği kişinin görüntüsünü ve sesini kusursuz şekilde kopyalayabilen bir ırk. bununda ötesinde kendilerini ifşa etme zamanı gelene kadar tamamen kopyaladıkları kişinin kişiliğine bürünüp, onun alabileceği kararları alabilecek kadar hedefi ile bütünleşebiliyorlar. kendi hafızasına bile güvenemeyecek bir baş karaktere böyle bir villan konsepti kusursuz bir sonuç çıkarabilir. fragmanda çok az yer kaplasa da skrull'ların liderinin talos olduğunu biliyoruz. insan sureti ise muhtemelen s.h.ı.e.l.d. yöneticilerinden biri olacak. carol'ın yumrukladığı yaşlı kadın yüksek ihtimal skrull çıkacaktır. filmin kree-skrull war hikayesinden ciddi şekilde esinleneceğini biliyoruz. kree ve skrull ırkları ezelden beri birbirlerine düşmanlar ve bu hikayede dünya'yı savaş alanı olarak kullanıyorlar. fragmanda ronan'ı dünya'ya bakarken gördük. talos ve adamları zaten dünya'da. kree'ler de geliyor. sonuç; mcu'da kree-skrull savaşı.

fragmanın başında gördüğümüz skrull otopsisi de gözlerden kaçmayan bir diğer unsur. hatırlanacağı üzere secret ınvasion'ı tetikleyen unsurlardan biri elektra'nın skrull çıkmasıydı. çizgi romanlarda skrull otopsisine reed richards, hank pym ve tony stark girmişti. bu filmdeki sahne ona güzel bir gönderme olmuş. seçebildiğim kadarıyla oda da doktor dışında nick fury ve coulson var.

nick fury ve coulson'un genç halleri son derece başarılı yapılmış. zaten daha önce marvel'ın gençleştirme işini hank pym, janet van dyne ve ego gibi karakterlerde harika yaptığını görmüştük. bu film nick fury içinde son derece önem taşımakta. fragmandan anladığımız kadarıyla bildiğimiz haline hem fiziksel (en son birine güvendiğinde göz kaybetmesi) hem de zihinsel olarak bu filmde gerçekleşecek. elindeki çağrı cihazı da hemen dikkat çekti. ama tabi malum çağrı cihazı değil bu.

filmde flashback sahneler önemli bir yer tutacak. üstelik carol'ın hem çocukluğuna, hem de güçlerini kazanmadan önceki haline gideceğiz. marvel şu anda the life of captain marvel serisi çıkartıyor. sanıyorum ki bu çizgi romanlardaki elementler filmde de kullanılacak. carol'ın askeriyedeki günlerinde çok önemli bir unsur var. o da maria rambeau. kendisini bu filmde baş kahramanımızın askeriye günlerinden arkadaşı olarak göreceğiz. lakin kilit nokta maria'nın bu filmde küçük olarak göreceğimiz kızı monica. monica, carol'ın çizgi romanlarda yakın arkadaşlarından biri. o da kozmik güçlere sahip. bir dönem captain marvel ismini de taşımıştı. şu an da spectrum ismiyle anılıyor. captain marvel'ın olası devam filmlerinin günümüzde geçeceğini düşünüyorum. devam filmlerinde monica'yı da göreceğimize eminim.

fragmanda az yer kaplasa da kree ana gezegeni hala'yı da görmek mümkün. hala dendiği zaman benim aklıma direktman supreme ıntelligence geliyor. filmde onu görürsek çok mutlu olurum. carol'ın parçası olduğu starforce ekibini çok az da olsa aksiyonda görüyoruz. bu ekibin liderini bilindiği üzere jude law oynuyor. beklenti mar-vell olduğu yönünde. ama ben her geçen gün bu fikirden uzaklaşıyorum. bana captain marvel'ın en büyük düşmanı olan yon-rogg olma ihtimali daha fazla geliyor. zaten henüz karakterin adı da açıklanmadı. karakter tarifleri de mar-vell'e uymuyor. aslında bu durumdan da biraz memnunum. içerisinde skrull'ların olduğu bir hikayenin ana temasının güven olması lazım. jude law'ın karakterinin de carol gözünden güveninin sorgulanması, hatta belki ihanete uğrama, karakterin carol'ın eğitmeniyken villain dönüşmesi filmin temasına çok uygun olabilir.

son olarak carol'ın maskesini ve mohawk saçını starforce görevi sırasında görüyoruz. aslına uygun şekilde yapılmış. fragmanın final anlarında ise carol'ın binary moduna geçtiğini görüyoruz. yalnız burada en fazla dikkatini çeken unsur carol'ın güç toplarken kullandığı enerjinin ant-man and the wasp'ta gördüğümüz quantum realm enerjisine benzemesi. daha önce quantum realm ile alakalı unsurların captain marvel filminde de yer alacağı söylenmişti. sanıyorum carol, quantum enerjisini kullanacak.

captain marvel ilk fragman itibariyle son derece güzel duruyor. ikinci fragmanıyla ilk fragmanından daha fazla kişiyi etkileyeceğine eminim. bu film mcu'yu baya derinleştirecek. özellikle skrull ırkının işin içine girmesi ile şu ana kadar ki izlediğimiz filmleri bile ciddi şekilde etkileyecek bir süreç başlamış olabilir. secret ınvasion'ın temelleri burada atılıyor olabilir.
hesabın var mı? giriş yap