şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1990 yılında tecmo tarafından famicom* için piyasa sürülmüş captain tsubasa oyunu. 90 ortalarında ülkemizde atari olarak büyük rağbet görmüş, famicom çakması home computerlar'ın da en rağbet gören oyunlarından biri olmuştur. o güne kadar sadece japonca ve resmi olmayan arapça versiyonları olduğundan oynayanlar ekranda yazan hiçbir şeyi anlamadan sadece tuş kombinasyonlarını ezberlemiş, ama bu bile oyun başında saatlerini geçirmelerine yetmiştir.

  gaz bir açılışı vardır:
  http://www.youtube.com/watch?v=gj1wfm-p0am
 • bunun sayesinde japoncayı söken arkadaşım vardı benim.
 • aşmış müzikleri vardır. oyunun bütün müzikleri kanımca 8-bit şaheseridir.

  crystal castles albümlerine 2000'lerin en yaratıcı işleri gözüyle bakan ana akım müzik medyası (nme, rolling stones, billboard vs) gözünü biraz 90'lar japonyasına çevirmeli.

  http://www.youtube.com/watch?v=xgjm4-lakj4
 • captain tsubasanın oyunlarından en çok tutulan ve en çok hatırlanan versiyonu. bundan sonra sega megadrive, sega saturn, nintendo gameboy, gameboy advance, nintendo ds, playstation, playstation 2 gibi birçok platformda 20 den fazla oyunu çıkmıştır. bir çoğunu da oynadım ama hiç biri bu oyunun tadını vermedi.
 • çocukluğumun bazı belirli yıllarını ele geçirmiş olan nes oyunu.

  o zamanlarda da sempati duyduğumuz tecmo firmasının oyunudur, aynı adlı anime serisini baz alır.

  oynanışı bir futbol oyunundan ziyade taktik ve rpg öğeleri bulunan sıra bazlı karma bir oyundur.

  nasıl oynandığını anlatmayacağım, 80'lerde doğan, atari çağını yaşayan herkesin oynaması lazım, oynamayan kendinden utansın, ne diyim.

  ben anılarımı anlatmayı tercih edeceğim.

  ortaokul yıllarımda oynuyordum bunu, o zamanlar daha türkçeyi yeni öğrendiğimiz için oyunu biz arapça sanıyorduk* niyeyse gerçi bu oyunun sanırım arapça versiyonları da piyasada bulunuyormuş. şifreleri almaya bilmediğimiz için 8. veya 9. takımda kaptanı demirdöküm diye tabir ettiğimiz kata kata kayan bir eleman olan takıma yenilince geriye gider tekrar denerdik. bir gün bu işten gına geldi ve adaptörü açık bırakalım valideye çaktırmadan dedik ve birkaç gün sonra da oyunu bitirmiştik. oturduğumuz bölgede artık bizi tanımayan yoktu, herkes bunlar tsubasa'yı bitiren kişiler diye bahsederdi. daha sonrasında şifre almayı öğrenmiştim ve bu şifreleri harita metod defterine geçirip etrafımdaki tanıdıklarıma kah para yoluyla kah başka değerli bir şey karşılığında takas ediyordum. özel bir şifre ile oyunun iki kişilik olduğunu söyleyen bir eleman az paramızı yememişti* ve verdiği şifre hiçbir işe yaramamıştı, bunun yerine oyuncuların güçlerini arttıran özel şifreleri ele geçirmiştik. 18. takımdan falan başlayıp herhangi bir topçunun vuruşunda ağlar deliniyordu.

  rahat 4 5 kere bitirmişimdir, nes'de ve pc'de emulatorle çok kez bitirdim. özellikle müziklerini asla unutamam, herbirisi birer şaheser niteliğinde, bir gün olur da müzik dünyasına atılırsam her çıkardığım albümde bunlardan bir tanesini bonus şarkı olarak çalarım. ayrıca müzik diyince aklıma geldi daha sonrasında bu oyuna benzer hatunların top oynadığı sanırım adı toho soccer olan bir oyun da çıkardılar, müzikleri bile aynıdır.

  bu tarz bir karma* oyun bir daha gelmemiştir, dolayısıyla böyle bir ganimet varken herkes yararlanmalı, herkes tsubasa oynamalıdır. tsubasa oynamadan ölmeyin.
 • liseye giderken hafta sonları oynadığım efsane oyun.o zamanlar sadece trt de 1.sezon yayınlandığı için ve o bölümlerde özel şut olmadığı için vede carlos santana'nın aynı benjamin animesinde ki eric'e benzediği için ilk bu oyuna benjamin'in oyunu derdik meğer benjaminin oyunu değilmiş.bu arada benjamininde nes için çıkmış oyunu vardır.oyun kısaca seçilerek oynanan rpg özellikleri olan oyundur.çakma nes konsolu olan game star vede home computer adlarında piyasada satılan aterilerde oynamıştım.arapça versiyonunu.
  bu arada ben sadece 2 oyunu var sanıyordum meğer 13 adet daha oyunu varmış.
  captain tsubasa 1 nes
  captain tsubasa 2 nes
  captain tsubasa 3 snes
  captain tsubasa 4 snes
  captain tsubasa 5 snes
  captain tsubasa sega cd
  captain tsubasa game boy
  captain tsubasa psx
  captain tsubasa 2002 psx
  captain tsubasa game cube
  captain tsubasa ps2
  captain tsubasa j snes
  aklıma gelen oyunlar bunlar
 • çocukken bi türlü finalde brazilya'yı yenemediğim için bitiremedim ben bunu, büyüyünce pc'de ellerine verdim o ayrı.

  arkadaşım, sen bu oyunu oynamaya kararlıysan, milli takıma geldiğinde,

  1) kaleye wakabayashi'yi al. wakashimazu denen dallamanın bi tek o özel hareketi var o da genelde bi işe yaramaz. hem bu oyunda oyuncular genellikle oynadıkça gelişir, ilerde daş gibin kalecin olur demedi deme.

  2) yedeklerde misugi var. şu kalp hastası olan, oyunda pembe saçlı yapmışlar. al onu. hayvan gibi teknik var o çocukta, takımındaki tüm oyunculara nal toplatır. kalecinin şutla zor gol yediği ama kolay çalım yediği maçlar olacaktır. o maçlarda 11 numara oynat. diğer maçlarda koy orta sahaya, topu oyuna sürsün, pas yapsın, rakibin paslarını kessin anasını ağlatsın.

  3) misugi'nin enerjisi diğerlerine nazaran çabuk biter. aman sıfırlatma, diğer maç oynayamaz. hatta hiçbir oyuncunu sıfırlatma, o maçta gelişemezler yoksa. evet.

  4) sık sık save et.
 • müziklerine şaheser demek pek bir yerinde olurum sanırım. biri de çıkıp şunları adam gibi coverlamadı ya, odur içime oturan. ayrıca bug mıdır bilemedim ama cyclone shot'ı kaçırdığım olmuştur. en beğendiklerimden bir tanesi olan departure/sayonara'nın şu cover'ı ise gerçekten çok hoş olmuştur:

  http://tinyurl.com/6h2nskn

  diğer favorilerimin listesi için ise:

  http://tinyurl.com/695rfur
  http://tinyurl.com/6chbotk
  http://tinyurl.com/5sanc45
  http://tinyurl.com/5wg6zuc
  http://tinyurl.com/658kr4h
 • internet aleminde dolaşan türkçe versiyonuyla, yapanlarına tekrar teşekkür ettiriyor. hem de gecenin 5'inde. bu kadar saat fifa, pes, fm oynasan bir yerden sonra bıktırır ama bu oyun bıktırmaz.

  ayrıca bir de bunun farklı bir versiyonu vardı. tsubasa yoktu, isim olarak başka elemanlar vardı. ingilizdi galiba onlar da.

  edit: crazy iso mesaj yolu ile uyardı. o ingilizce oyunun adı tecmo cup soccer imiş.
 • çocukluğumda arkadaşlarımla bir eve kapanıp sabahtan akşama yarı yarı oynayıp, 2. yarıda oynayanın genelde hep 'tsubasa'nın gücünü bitirmişsin yae.' diye tepkiler verdiği olağan üstü güzel atari(nes) oyunu.

  nostalji için tekrardan oynarken şunları farkettim; nankatsu ile oynarken kalede morisaki'nin olması ile olmaması arasında hiçbir fark yok. bence hiç olmasın hatta, en azından topu tutucak diye umutlanmazsınız. 7 kere misuginin takımıyla aynı maçı yapmak zorunda kaldım bu morisaki yüzünden. birde tsubasalı takım ile japonya milli takımına karşı olan maç nasıl bir maçtır? matsuyama'ya sevgilerimle.