• ralli efsanesi olan kendisinin başlığına kestane oğlu zannedip yazan daha carlos sainz kimdir onu bile bilmeyen veletlerin doluştuğu yarış pilotu.
  • ferrari ile anlaşan kendisi değil oğludur. zaten kendisi formula 1 pilotu bile değildir, ralli efsanesidir.

karıştırılan oğlu için

(bkz: carlos sainz junior)
  • dünya ralli şampiyonası'nda 26 zaferi olan tek pilot... en önemli 10 birinciliği ise şöyle:
    1. 1990 finlandiya rallisi-toyota celica gt4
    çok iyi başlamadı. yarıştan önce kaza geçirerek ayağını sakatladı ve yarışa bir ayağında yarış ayakkabısı, bir ayağında da sor ayakkabı ile katıldı. ama bu sorunlar onu durdurmadı. sonunda, iskandinav pilotları kendi evlerinde mağlup ederek finlandiya rallisi’ni kazanan ilk iskandinav olmayan pilot ünvanının sahibi oldu.

2. 1990 akropol rallisi- toyota celica gt4
    carlos sainz’ın ilk dünya ralli şampiyonası zaferi…aynı zamanda toyota team europe’un da 15 yıldan bu yana avrupa’daki birincilik özlemini sona erdirmiş olan zafer. ama her şeyin ötesinde carlos sainz’a bir asfalt pilotu etiketi yapıştırmaya çalışanları da susturmuştur.

3. 1992 katalunya rallisi- toyota celica turbo 4wd
    kendisini seyretmek için parkur kenarını dolduran binlerce hayranının önünde ilk birinciliğini elde etti. sainz için çok zor bir yıl oldu. didier auriol ve lancia’sının hızı ve istikrarı kral carlos’u oldukça zorluyordu. yol kenarına dizilmiş binlerce yarışseveri mutlu ederek, görmek istediklerini onlara verdi.

4. 1992 safari rallisi- toyota celica turbo 4wd
    toyota celica turbo 4wd kazanan bir otomobil olduğunu o yıl kanıtlamıştı. ancak safari gibi zor bir yarışta elde edilebilecek bir zafer takımın güveninin daha da artmasını sağlayacaktı. nitekim yarıştan önce bir hafta test yapan carlos sainz, şampiyonanın en zor yarışını kazanarak önemli bir iş başardı.

5. 2000 güney kıbrıs rallisi- ford focus rs wrc
    takım arkadaşı colin mcrae ile ford focus wrc’nin sağlamlığını ispatlama yarışına girmişlerdi adeta. sainz yarışa büyük bir tutkuyla başladı. kimse onun hızına yetişemedi ve şampiyonaya yeni dahil olan güney kıbrıs rallisi’nde zafer matador’un oldu.

6. 2004 arjantin rallisi- citroen xsara wrc2004
    marcus gronholm ile muhteşem bir mücadeleye girdi. istikrarını korudu ve finli rakibi’ni hata yapmaya zorladı. carlos sainz ise el matador lakabını hak ettiğini ispatlarcasına yüksek bir tempo ile gitti ve 26. zaferini kazanarak dünya ralli şampiyonası’nda bir tarih yazdı.

7. 1990 rac rallisi- toyota celica gt4
    rac rallisi’nin açık yol notları ile yapıldığı ilk seneydi. san remo rallisi’nde şampiyonluğunu ilan eden carlos sainz 14 yıldan beri sürekli iskandinav’ların kazandığı rac rallisi’nde juha kankkunen ile çekişiyordu. carlos sainz sonunda rac’yi kazanarak bir devri kapattı.

8. 2003 türkiye rallisi- citroen xsara wrc2003
    matador, şampiyonanın yeni yarışlarında elde ettiği zaferlerle tanınıyordu. türkiye rallisi ise şampiyonaya o yıl dahil olmuştu. carlos sainz, wrc’ye birlikte başladığı yardımcı sürücüsü luis moya olmadan ilk zaferini türkiye’de elde etti. bu ayrıca citroen xsara wrc ile ilk zaferiydi ve bu otomobil ilk defa toprakta kazanıyordu.

9. 1994 akropol rallisi- subaru impreza 555

1993’te çok kötü bir sezon geçirmişti. 1992 senesinde şampiyon olduktan sonra toyota’yı, italyan takımı için bırakmış, ancak işler istediği gibi gitmemişti. bir yıl sonra yıldızı yeni parlayan subaru’ya transfer oldu ve bu takımdaki 4. yarışında akropol rallisi’ni kazanarak yeniden zirve için yarışmaya başladı.

10. 1992 rac rallisi- toyota celica turbo4wd
    sainz şampiyonluk iddiasını sürdürebilmek için bir önceki yarış olan ispanya’yı kazanmak zorundaydı ki kazandı da. son yarış olan rac rallisi büyük önem taşıyordu. didier auriol ve lancia’sına karşı mücadele veren carlos sainz, rakibinin elektrik arızasına yenilerek yarış dışı kalması üzerine bu ralliyi de kazanarak 2. şampiyonluğuna ulaştı.

(kaynak: kendim)
  • sonunda dakar'ı da kazanmıştır.f1'e girip şampiyon olsa şaşırmayacağım.
  • motorsporları tarihinde adı sayılacak ilk 10 isimden biri olmuş, ancak halen tarih olmamış 2024 dakar rallisi galibi.
  • 1989 da trt1 de pazar günleri ekrana gelen castrol gtx* isimli programda yeni yeni filizlenen motorsporları aşkımın beni bu adama götürebileceğini hiç ama hiç düşünemezdim.
    asıl amaç televizyona eblek eblek bakarken, "yahu ben niye bir favori pilot seçmiyorum kendime?" olmuştur. derhal çalışmalara başlanmıştır ve ekrandan kayarak giden bütün araçlar teker teker çocuksu bir filitrasyon yöntemiyle elenmektedir :

- ı..ıhh..bu güzel dönmedi..
    - bu da çok hızlı gidiyo be!...
    - ba..ba..ba..seyircileri eziyodu az kalsın eşek. bu da değil.
    - aaa....ne güzel gidiyo bu adam yahu??? aaa...süper döndü köşeyi....tamam ya benim adamım bu artık..!

gerçeklerden habersiz sırf bir idol yaratmaktan ibaret bu çocuksu mücadele sonunda kendi adıma yılların fanatizmini yaratıcağımı nerden bilebilirdim ki? adamımı belirlemiştim ancak arabasının* renginden başka hiçbir bilgim yoktu. nelerden sonra gazetede yeniden onu ve o kaputunda altı tane spot bulunduran dehşet arabasını görünce adamımın kimliğini benliğime kazımıştım :

"carlos sainz üç podyum gördüğü şampiyonayı sekizinci bitirdi. toyota ona güveniyor"

bu cümleler yaklaşık 16-17 yıldır, hayatımda gördüğüm en başarılı, en istikrarlı pilotu anlatan cümlelerdi. o gün başladı hayranlığım ve hala da sönmedi, ralliyi bırakmış olsa bile artık ralli dünyasının değişmez kültlerinden biri olduğunu kanıtlamış baba adamdır kendisi.

"go matadore go!!!"
  • çocukluğumuzun kahramanlarından, tommi makinen colin mcraemarcus grönholm familyasından kendisi. oğlu da an itibariyle f1'de yarış kazandı eminim uçuyordur babası finlandiya rallisinin atlamalı etapları gibi.
  • oğlunu da yarışçı yapmış efsane matador. ancak oğluna "bak evladım. kariyerim boyunca bozuk yollarda, taş toprak üzerinde, bozkırlarda yarıştım. yetmedi çöllere indim zafer kazandım. ama sen benim yaptığımı yapma, paşa paşa pistlerde yarış." demiş olmalı ki oğlu open wheel racing'i tercih etmiş. =) gelecekte babası yerine oğlu şampiyon olabilir formula 1'de nede olsa aynı adı-soyadı taşıyorlar, farketmez.

(bkz: carlos sainz junior)
  • benim için en efsane pilotlardan biridir. çocukluk yıllarımda wrc ve türkiye rallilerini trt de haftada bir yayınlan ve bazende aldığım dergilerden takip ederdim. kimi zaman da şimdi bakırköy adliyesinin olduğu bölgede yarışlar yapılırdı ve mutlaka seyretmeye giderdim.
    o yıllarda aklımda kalan türk ünlü pilotlar iskender atakan, serdar bostancı, cem hakko, emre yerlici, renç koçibey ve daha birçokları
  • dakar rallisini 2010 ve 2018'den sonra 3. defa kazanmış efsane ralli pilotu. umarım aynı ismi taşıyan oğlu carlos sainz jr formula 1'de daha başarılı olur ve baba oğul olarak motorsporları tarihine isimlerini beraber yazarlar.
hesabın var mı? giriş yap