• tanışıklığımın ilkokul zamanlarıma denk geldiği makina. sanmıyorum ki hiç kimse bu muhteşem makina ile ilkokul sıralarında tanışsın.
    şöyle ki;
    sene 1995 özenilen kuzen odtü elektrik elektronik mühendisliğini kazanmış ve 1. sınıfta okumaktadır. ben ise ilkokul 4'üm. o kuzenle üniversite sınavına çalışırken sürekli beraber gezildiği için yaptığı her harakete o zamanlar özenilmekte ve taklit edilmeye çalışılmaktadır.

baba ise her memur ya da öğretmen gibi vergi iade zarfı doldurmakta. fakat fişlerin tutarını topladığı emektar casio makina kabak tadı vermektedir. tuşları basmamakta ekranı içine göçmektedir. baba kafaya koyar yeni bir makina almayı. ailenin mühendislik okumakta olan bireyine danışılır ne de olsa zeki çocuktur üniversite sınavında derece yapmıştır ve odtü'de okumaktadır.

kuzen hemen söyler casio fx-5500. kendisinin de bu sene bundan aldığını çok iyi bir makina olduğunu gelecekte ise right click'in üniversiteye gittiği zaman çok rahat kullanabileceğini söyler. memur çocukları bilir, bir eşya alındığı zaman asla anlık yada kısa zamana göre düşünülmez. alınan o mal mutlaka en az 2-3 sene mal sahibini, ardından iyi ihtimalle en az 1-2 sene de ailenin küçük ferdini, ve ardından mümkünse aile bireyinin(dede, baba, anne) herhangi birini 1 sene idare etmelidir.

right click o zaman ilkokul öğrencisidir ve 7-8 sene sonrasında üniversitede kullanılabileceği makine düşünülmektedir. kullanabileceği makine diyorum çünkü belki rc dil okul okuyacaktır. belki sözelci olacak felsefeci olup kpss sınavlarında sürünecektir. yada tıbbıye eğitimi alacaktır. herşeye rağmen babanın casio firmasına olan güveni ile beraber, gidip bit pazarından(amerikan pazarı gibi) uygun fiyata bir adet casio fx-5500 alınır.

baba fişleri toplamaya bu makina ile devam eder. bit pazarından alındığı için ne bir kullanma klavuzu ne de başka bir şey vardır. ortaokul fen bilgisi öğretmeni olan baba makinanın üzerindeki matematiksel ifadelerin bir anlama geldiğini tahmin eder ama yine de kullanamaz. zaten kullansa bile nerde kullanıcaktır suyun kaldırma kuvvetini integral alarak hesaplayacak değildir. rc ise hesap makinesini kullanmayı bırakın dört işlemi yeni yeni öğrenmiştir. bu enfes makina 8-9 sene vergi iade zarfına girecek fişlerin tutarını hesaplamak için kullanılır. sadece + ve -. bir ara hasbel kader son işlemi hafızasında tuttuğu keşfedilir. ve amerika keşfedilmiş gibi sevinilir çünkü baba bazen son olarak hangi fişi eklediğini unutur ve onlarca toplamayı baştan yapmak zorunda kalır. işte bunun önüne geçtiği için resmen bu özellik hayat kurtarır.

integral alıp matris çarpabilen bu makina bir memmurun fiş toplamasına yardım eder taa ki, rc üniversiteye girip mühendislik eğitimi alana kadar. o zaman kıymeti ortaya çıkar makinenin ve 10 yıl sonrası düşünen babanın düşüncesinin.
  • 5.5 senedir battery low yazan makinem.
  • dün itibariyle 3 senelik güzel birlikteliğimize odtu pentagram konserinde çaldırarak son verdiğim namı diğer bebek(bkz: acı kaybımız)
  • hafizasini (sanirim cap 1095 falan yazardi mem tusuna basinca, yaniliyor da olabilirim) kopya ile doldugunda -ki her daim boyledir bu- kilifina, arkasina, onune envai cesit tarafina kursun kalem ile kopya yazilabilir. bu kopyalar hafif isiga tutuldugunda parlar ve kolayca okunur. sayet asistan falan yaklasiyorsa kapagi makinenin altina katlanir ve gizlenir. asistan eger eline alip (bkz: eline almak) bakmaya kalkarsa da hafiften tehditvari bakislar atilir. o da yetmezse disarida hesaplasalim denir. bu noktada kopyalariniz hala masanizdadir. degilse siz de kahvede bir donem boyunca king e dort olarak takilabilirsiniz.

mezun olali yillar olmasina ragmen gecen gun rasgele hafizada neler varmis diye baktigimda hala daha benim kopyalarimi saklar buldum ve bir kez daha gozlerim doldu, bir kez daha sarildim bu emektara ve hafizasina bu defa kopya degil de seni seviyorum lan cin isi capon isi yazdim.
  • matematik ve istatistik bölümlerinde okuyan öğrencilerinin, içerisinde 5x5'e kadar matrisin tersini ve matris çarpımlarını yapabilmesi gibi barındırdığı özellikleriyle, sınavlarda hayatını kurtarabilmesi olası hesap makinası.
    (bkz: fx 5500)
  • low battery bug ı oldugunu dusundugum makinedir.5 yıldır low battery yazısı çıkmakta ama halen bir yamugunu gormedim.herseye ragmen kadim dosttur, onsuz sınavlara girmek sigarasiz icilen kahve gibi gelir insana; bi kere aliştinmi birakamazsin.
  • mühendislik öğrencisinin can dostu, sırdaşı, kader yoldaşı. o ki üstündeki çay kahve lekelerini savaş yarası gibi gururla taşıyabilen; üstündeki sigara yanıklarına hayıflanmayacağınız biricik elektronik eşya. sınav öncesi hesap makinelerini resetleyen asistan problem yaratıyorsa da sınav sorularını hafızasına atıp ileriki senelerde sınavlarda kullanılması mümkündür.

bir rivayete göre üretimi durdurulmuştur.
  • dışarıdan bakıldığında çok basit bir hesap makinesiymiş gibi gözüken,fakat tam bir formül canavarı olan hesap makinesi.2 sayfalık formül kağıdını hafızasına sığdırarak benim için korkulu rüya haline gelen yıllardır geçemediğim dersleri geçmemi sağlayan cep herkülü.yıllardır derslerden geçemememi sağlayan diğer makine için (bkz: casio fx-82ms)
  • 1997 yılından beri benimle olan canım hesap makinem. son bir yıldır açma/kapama tuşu çalışmıyor idi.

bu akşam o tuşu düzeltme hedefi ile söktüm makinayı. ekrana dolan tozları ve tuş takımını temizledim. on/off tuşunun elektronik devresinde ki bölümünü iletkenliğini arttırmak için kurşun kalem ile güzelce karaladım ve makinayı topladım. şu anda gayet güzel çalışıyor. o kadar mutlu oldum ki anlatamam.

bu onarım sonrasında kendisi iyi ancak dış kılıf malzemesi zamana yenilmiş yapış yapış bir durumda.

sadece lisans ve yüksek lisans yıllarıma değil tüm çalışma hayatıma şahitlik etmiş çok büyük anılar barındıran özel bir ekipman. dili olsa da konuşsa.
  • scientific library. ne desek az kalır. tüm özelliklerini kullanma imkanını bulan kişi az bulunur*. hesap makinası ile kopya çekmek gibi bir niyetiniz varsa en güzel makinalardan biri de budur. kanımca bu amaç için en güzel olanıdır*. bu makinayla bu işlere hiç girmemiş biri için bilgi verdiğimizi varsayarsak;
    bu makina* ile harfler, çeşitli simgeler de ifade edilebildiğinden türlü kopyalar döşenebilir. günümüzde teknolojik gelişmeler tam gaz gittiğinden sinav oncesi hesap makinelerini resetleyen asistanlara da rastlamamak da imkansız gibi birşeydir. haliyle bu makinayla kopya amaçlı sınava girilecekse sınavın başlangıcında resetletmek için kurban olarak kullanılacak başka bir hesap makinası da götürmek gerekir. fx 5500 kullanıcıları arasında buna eküri makina denir. mimlenmemiş bir öğrenci iseniz veyahut kalabalık bir sınava giriyorsanız görünüş itibariyle de gayet dikkat çekici olacak bu alet, başlangıçta makinaları kontrol etmiş bir asistan için sınav esnasında hedef olmaktan çıkacaktır. zira kopyaları bu makinaya döşemiş öğrenci, aynı zamanda o dersten geçme ümitlerini de makinaya döşemiş olur*. haliyle kontrolü ve kaptırılmaması çok önemli bir hal alır. böyle bir yolla kopya çekmeye yelteniliyorsa bunu başkalarıyla paylaşmamak gerekir. ne kadar kurnaz olduğunuzu falan* göstermenin lüzumu yoktur. çünkü her başarılı sınavınızdan sonra sonucun makinayla iliştirilmesi hoşunuza gitmeyecektir. ve yerin kulağı vardır.
    bazı simgeleri makinada çıkartamazsınız. haliyle onların yerine anlayabileceğiniz simgeler kullanmanız akıllıca olur. bunun için de döşediğiniz kopyalara göz aşinalığınızın olması gerekir(yoksa kesirli, bol parantezli formüller* yüzünden başınız ağrır).
    bu bağlamda; sadece makinaya güvenip sınava girmek de denyoluk olacaktır. safi makinaya yazılanlara güvenip sınava girmek pek de iyimser bir sonuca götürmez. fx 5500, bu konuda saygıyı hakeden bir icattır. bu noktada "herşeyi benden bekleme, hafıza dediğin de bi yere kadar" der. sınav öncesinde makinaya yazdığınız formülleri kağıt üzerinde tecrübe etmeniz, az çok bilmeniz gerekir. yoksa sınavın ortasında makinadaki replay tuşlarıyla(<- ->) oynar durur, yazdıklarınızdan bir anlam çıkartmaya çalışırsınız. yazık olur akıp giden zamana. yani döşenen kopyanın ilminin alınmış olması gerekmektedir.
    çoğu diğer hesap makinalarının aksine, fx 5500 ün reset tuşuna kalem sokulması resetlenmesi için yeterli değildir. resetine basınca ekranda yes - no seçenekleri çıkar. bunun es geçilme olasılığı da vardır. ama böyle bir risk asla alınmamalıdır. asistana reset için kurban edilecek makina götürmek şarttır.
    fx 5500 lerin ac tuşunun sağında-solunda makina kazara kapatılmasın diye koruma amaçlı bariyerler vardır.
    kopya amaçlı kullanılan fx 5500 lerde en çok replay, alpha, shift, del, f1, (-) ,( ,) tuşları kullanılır. en çabuk eskiyen* tuşları da dört işlem tuşlarıyla beraber bu tuşlardır. ama del tuşu, farklı renkte olmasından mıdır bilinmez; onlar kadar çabuk eskimez. hatta hiç eskimez.
    fx 5500 ün kitaptan bozma kullanma kılavuzu ise ayrı bir maceranın konusudur*.
hesabın var mı? giriş yap