• en iyisi the body shop'ta satılan ürün. bu ürüne yalnızca cilt iyileştirici muamelesi yapıyorum, mevcut entry de tamamen bu yönde.

aktar tarifiyle olanı (çay ağacı yağı+badem/susam yağı) denedim ve cildi çok yağlı bırakıyor. ayrıca çok bir işe yaramadı bende.

gün itibariyle çay ağacı özlü yüz temizleyici, çay ağacı özlü tonik ve çay ağacı yağı üçlüsünü the body shop'tan aldım ve kullanmaya başlayacağım.

ürün hakkında tavsiyeyi, bu markanın ürünlerini sürekli kullanan arkadaşımdan aldım. yorumlar genel anlamda olumlu. gözlemlediğim değişimleri yazacağım. hatta size bu arkadaşımın aldığı farklı ürünlerin sonuçlarını da korsan bir şekilde yazacağım.

edit: bkz.

geç gelen edit :
    ürünleri her akşam düzenli olmak üzere; önce yüz yıkama jeli, ardından pamuk yardımıyla tonik, son olarak da tamponlama yoluyla yağı kullandım. mesaj yoluyla soranlar oldu, onlara yazdığım cevapları kamusallaştırarak buraya aktarayım:

ürünlerin çok hoş bir kokusu var. temiz ciltte kalıcı oluyor kokusu. yüz parfümü gibi.
    benim yüzüm çok yağlıydı. ürünleri kullanmaya başladığımdan beri yağ oranı %30 gibi bir oran da azaldı.
    ürünler konsantre kullanıldığı için baya uzun süre idare ediyor. 27 günde yüz yıkama jelinin kutusu %5 oranında azalmış gibi duruyor.
    ürünleri kullanmaya başladığım dönem regl dönemime denk geldiği için sivilce ve lekeler üzerindeki etkisini gözlemleyemedim. art süreçte lekelerin içindeki iltihap kendini dışarı atıyor, iki ila üç güne yüzü terk ediyor.

öncelikle ürünleri kullanmadan önce yüzünüzü yıkama jeliyle temizliyorsunuz. masajla uyguluyorsunuz. sonra tonik yağ falan derken yarım saat süren bir işlem oluyor. benim gibi üşengeç insanlar için bu bir dezavantaj.
    ürünler birazcık cildinizi yakıyor. bu ne kadar dezavantaj bilemedim.

özetle;
    yüzümde kesinlikle bir yan etki falan gözlemlemedim. ürünler bitkisel zaten. şimdilik yüzümü hafiflemiş hissediyorum. çevremden aldığım tepkiler olumlu yönde. cildin çok güzel falan diyorlar. harita gibiydi benim cildim.

arkadaşımın memnuniyeti de maksimum oranda. şikayet eden kimseyi görmedim henüz.

bir edit daha: entry yi kontrol ederken bişeyi fark ettim. şikayet eden kimseyi görmediğimi söylemişim. sözlükte bir arkadaş vardı. cildinin bu ürünlerden sonra kötü etkilendiğini, doktora gidip esas sebebini öğreneceğini söylemişti. siz gene iyisi mi birşey olursa kontrole gidin. öyle 'bu ürün sıkıntılı değilmiş.' falan diye ihmal etmeyin. herkesin cilt dayanıklılığı farklıdır nihayetinde.
  • egzamanın amansız düşmanı yağ. kuruyan, çatlayan ve akabinde kaşınan bir cilde sahipseniz benim uydurduğum şu tarife uyabilirsiniz:
    1. bir adet hindistan cevizi satın alıyoruz.
    2. hindistan cevizinin içini çıkarıp blenderdan geçiriyoruz.
    3. üzerine bir bardak kaynar su koyup soğumasını bekliyor ve buzdolabında 2 gün bekletiyoruz.
    4. üste çıkan yağı alıyor ve bir o kadar bephantol ve yarım şişe çay ağacı yağı (aşağı yukarı 5ml) ile karıştırıyoruz.

bu karışımı el kremi olarak da kullanabilirsiniz.
    egzama, ayak mantarı, hemoroid başlangıcı gibi kaşıntılı, sinir bozucu rahatsızlıklarda iyi geliyor.
    ilaç değildir, tıbbi tavsiye değildir, sorumluluk bana ait hiç değildir.
  • bu yağın satıldığı bir firmada çalışmaya başlamıştım seneler evvel. o zamanlar hiç inancım yok doğal ürünlere falan, "ilacı var karşim" kafasındayım.
    bu çay ağacı hakkında sürekli konuşuluyor ofiste, "mucize" deniyor. ve sayılıyor faydaları; yanıklara, yaralara, yara izlerine, sivilcelere, kuru ciltlere, egzamaya, vajinal mantara, pişiklere, uçuklara vs. içimden sürekli "yea bırak, nasıl her şeye iyi gelebilir bir yağ" diyorum.
    sonra bir gün ofiste elime kaynar su dökülüyor ve patronum elime direkt bu yağdan boca ediyor. akıl tutulması yaşadığımdan engel olamıyorum. sürüldüğü anda rahatlatıyor, dakikalar içerisinde tüm acıyı alıyor ve hatta hiç iz kalmadan yanığın geçmesini sağlıyor.
    sonra patronun çocuğu doğuyor, pişik kremi yerine bu yağı kullanıyor. lan harbiden işe yarıyor, çocuk mutlu. doğum yapan bir arkadaşıma götürüyorum, o da çok memnun kalıyor.
    velhasıl kelam, aradan geçen 7-8 sene içerisinde benim evimden bu yağ eksik olmadı. yukarıda yazdıklarımdan çok daha fazlası için kullandım, kullanıyorum. evet bir yağ her şeye iyi gelebilirmiş. kesin bilgi.
  • uçuklara iyi geldiği söylense de , uçuk virüsünün (herpes simpleks) tehlikeli ve bulaşıcı olduğu göz önüne alınmalıdır. sıklıkla görülen uçuklar için bir çözüm olarak görülmemelidir...
  • bir uyku yapıyor ki sormayın gitsin. sırf denemek için burun deliklerime sürdüm yarım saat sonra uyku bastırdı ve yattım. ben hayatımda bu kadar ağır bu kadar kaliteli uyku uyumadım. ertesi gece emin olmak için tekrar denedim afedersin malak gibi uyudum sabah zınk kalktım. uyku sorunu olanların denemesi tavsiye edilir.
  • rossman'dan bittikçe satın aldığım*, her şeye iyi gelen ve her şeyde kullanılan mucizevi yağ. ama öyle çok dökmemek lazım çünkü 1-2 damla yeterli geliyor. kokusunu herkes seviyor gibi görünüyor ben hariç.
  • ayak ve ter kokusunun bilinen en doğal bitkisel çözümüdür. ayak kokusunun da genelde sebebi terlemektir. ter, aslında kokusuz ve renksiz bir sıvıdır. teri kokulu hale getiren, o ayakların insanın başını döndürecek şekilde kokmasını sağlayan, o bölgelerdeki bakterilerdir.

bakteriler ter ile birleştiklerinde bir gaz ortaya çıkarırlar ve işte o kötü kokunun kaynağı da bu gazdır.

ayak ve ter kokusu ile mücadele ederken, hep terlemenin önüne geçmeye çalışıyoruz. oysa ki terlemek sağlıklı olandır ve aslında insanın kötü kokmasında da pek bir suçu yoktur. asıl amaç kötü kokan bölgelerimizdeki bakterileri yok etmek olmalıdır.

burada devreye çay ağacı yağı giriyor, çünkü antiseptik, anti-bakteriyel, anti-viral ve anti-fungal etki ve özelliklere sahip bir yağdır. böylece de virüs, bakterileri öldürür ve de kötü kokuların giderilmesinde de oldukça etkili olur.

çay ağacı yağı, doğal bir antiseptik ve anti bakteriyeldir. bu nedenle de kötü
    kokudan kurtulmak için kullanabileceğiniz güzel bir doğal bitkisel kaynaktır, etkili bir çözümdür.

ancak dermatologlar pek direk cilt ile temasını tavsiye etmiyor, çünkü oldukça güçlü bir yağ. daha çok içeriğinde çay ağacı yağı olan sabun, likit jel temizleyicileri günlük temizliğimizin parçası yapmak daha doğru olur.
  • banyo suyuna konulduğunda yarattığı mentol etkisiyle bronşlarda ferahlama yaratan yağ. ayrıca suya antiseptik özelliği katar.
  • çeşitli forumda bazı arkadaşlar zeytinyağıyla, bademyağıyla karıştırıp seyreltin gibi akla mantığa aykırı tavsiyelerde bulunmuşlar. lakin, kanaatimce bu yağlarla karıştırmak sivilceleri azaltmak yerine artmasına neden olur. çünkü bu yağlar uçucu yağlar olmadığı için gözeneklerde birikip akne yapabilir. yani sivilcelerden kurtulayım derken tam tersi de olabilir, aman dikkat. ayrıca zeytinyağı ve badem yağı tüyleri besler. onun yerine yine çay ağacı yağı gibi uçucu olan ama tahriş edici olmayan başka bir yağ bulup onunla karıştırmak daha mantıklı. derişimi azaltma yöntemleriyle ilgili önerisi olan varsa mesaj kutumu yeşillendirebilir.
  • mucizeliğini bir tek bana göstermeyen yağdır.
    burada okuduklarımdan yola çıkarak ben de kullanmaya başladım, millete 3 günde mucize yaşatan yağ bana gelince 1 haftadır tık yok. anca kötü kokusunu yaysın (yorumların aksine ben kokusunu sevmedim).
    şişe bitene kadar kullanmaya devam edeceğim, para verip aldım neticede, gelişmeleri de yazarım.

edit: tabii ki de hiçbir faydasını görmedim. kötü kokusunu çektiğim de cabası. yeni önerilere açığım.
hesabın var mı? giriş yap