• çayın abartılmış bir balon olduğunu ilan ediyorum. çay denen bir bitki var. onun kurutulmuş yapraklarını suda haşlıyorsun. al sana çay var içersen ben var seversen vs. abi mercimek de aynı işlevi görüyor. neden mercimek var yersen yol var gidersen demiyorsun. ayrımcılık çok ayıp bir şey.
  • çay pişirilirken bilimum salça, yağ, tuz vb. komponentler süreç içerisine dahil edilmediği için katılmadığım önerme.

demlik yerine tencere kullanılsa bir nebze olsun fikrim değişebilirdi.
  • çok farklı bir konuya değinilmiş başlık. buna benzer yüzlerce çay ile ilgili başlıktan farkı bu başlıkta çorbaya benzetilmesi. söylemiş miydim çorba. çorba önemli.
  • beynini siktigimin japon askeri. amk google da mi yok pc de yazip baksana cay nasil uretilir diye. findik mi la o kurutulsun. cay once soldurma unitelerinde soldurulur ki bu islem sonrasinda bile daha onlarca islem vardir ama hic bir islemde kurutma diye bir kisim yoktur. kuru yaprak demis allasen...

(bkz: az daha zeki olsa geri zekalı olacakmış)
  • sıradan bir çorba değil, vegan ve gluten freedir. lütfen.
  • arkadas demis ki oyle bisey olsa salça atarlardi yağ atarlardi en onemlisi tencerede pişirilirdi.
    eee zaten de yazar bu entry i bunun ici acmis neden boyle degil diye:)) öyle olsa zaten çay olmaz çorbası olurdu.
  • hayatında hiç mercimek çorbası içmemiş kişi beyanı.
  • ben de çayın tadı niye garip diyordum. meğersem tuz diye şeker atıyormuşum. baştan söylesenize çorba olduğunu. içmeden önce hemen tuzluğa uzanır 2-3 fiske tuz dökerim artık.
  • her ikisinden de bihaber birisinin tespitidir. öncelikle çayı demlemek, incelik isteyen bir iştir. otu suda haşlamak ile yakında uzaktan alakası olmaz. sadece bir içecek değil, başlı başına bir kültürdür. kendi ritüelleri vardır. zamanında gümüş ile satılmış, uğruna savaşlar çıkmış, kadim bir içecektir. çaya abartılmış bir balon demek, don kişot'un yel değirmenlerine saldırmasıyla, aynı kefeye konur.

aynı şekilde, çorbada sebzenin haşlanması değildir. türüne göre hazırlanması uzun ve itina gerektiren bir iştir.(tabi tek tecrübesi, hazır çorba pişirmek olanlar, anlayamaz.) çayı kalitesi berraklığına bağlıyken, çorbanın ki kıvamıdır.
hesabın var mı? giriş yap