şükela:  tümü | bugün
 • çaykur tarafından üretilen, bu topraklar üzerinde satılan en güzel çaydır.

  (bkz: çay kokusu/#26909934)
  (bkz: sözlük yazarlarının şiirleri/#26574562)
 • hiç çay içmemiş birinin "çay nedir" sorusuna cevap veren, çay içenlere de "içtiklerim çay değilmiş sanki" dedirten, koku-renk-tat olarak "çay gibi çay"dır. gerisi yalandır.
 • monde selection ödüllü bir çaydır.
 • çayların kralı.
 • gerçekten çay gibi çaydır. severek tüketiyoruz.
 • ödenen parayı sonuna kadar hak eden gerçekten güzel bir çaydır. ben yeni keşfettim, bu zamana kadar keşfetmediğim hataymış.

  bakalım bir de kaçak çayla karışım yapacağım. o zaman nasıl olacak. ama bu hali de son derece iyi. son derece lezzetli.

  not: çayı lütfen şekersiz içiniz.
 • deneyimlerime göre, demlik poşet çayı piyasada bulunan benzer ürünlerin en iyisidir.

  demlik poşet çayda kaliteli olarak aradığım ilk kriter, firmanın aynı isimde ürettiği dökme çayın tadına ne kadar yaklaşabildiğidir.
  ilk önce şunu belirtmekte fayda görüyorum. poşet çay vb. ürünler hiçbir zaman dem ve tad kalitesi olarak dökme çayın seviyesine çıkamazlar. onun için tam tadında çay içmek isteyenlerin demleme aşamasında ilk tercihi her zaman dökme çay olmalıdır.

  ancak zaman kısıtlığı yaşanlar ve pratik yöntem arayanlar için en iyi yöntem demlik poşet çaylardır. bende yaklaşık olarak bir senedir piyasada bulunan pek çok firmanın poşet çaylarını deneyerek en iyisini bulmaya çalıştım. sonuç olarak dem kalitesi ve tad olarak dökme çay lezzetine en yakın çayın bu marka olduğunu net şekilde söyleyebilirim.

  diğer firmalara gelirsek;
  lipton: birçok çay çeşidini ithal çaylarla harmanlayarak piyasaya sürdüğü için demin yoğunluğu piyasadakilerin en üstündedir. çünkü ithal çaylar ülkemizdekilere göre daha dem vermektedir. ancak bu durum çayın tadını etkileyip azda olsa acı olmasına neden olduğundan alıştığım çay tadını alamıyorum. firma bir süredir sadece doğu karadeniz çaylarından ürettiği demlik poşet çayı piyasa sürmüştür. bu çay diğer çaylarına göre lezzet olarak iyi olsa da altanbaş'ın yanına yaklaşamamaktadır.

  doğadan: bundan üç dört yıl önce bu yazıyı yazsaydım ürettiği çaya methiyeler dizebilirdim. ancak şimdi aynı şeyleri söylemek münkün değil. rize'de üretim yapan fabrikalarından biri bizim köyün sınırlarında olduğu için ürettiği çayın kalitesi hakkında net bilgi sahibi olabilmekteyim. ilk üretime başladığı ve ondan sonra ki birkaç yıl belkide piyasanın en iyi çaylarından biriydiler. çünkü üreticiden birim fiyatın üzerinden kaliteli çay alımı yapıp, fabrikadında yüksek teknoloji ile işliyordu. koyduğu kurallara neticesinde ksliteden ödün vermiyordu. ancak son yıllarda artık diğer özel firmaların yaptığı gibi kaliteli çay yerine çay olsunda ne olursa olsun politikasına geçmesiyle kalitede birkaç sınıf aşağıya indiğinini söyleyebilirim. denediğim poşet çayın tadıda bunu kanıtlar nitelikte olmuştur.

  doğuş, ofçay, karali çay vb.: ayrı ayrı yazmadım çünkü kalite olarak bu firmalar çay piyasasının dibidir. çayı alım aşamadında olsun, üretim aşamasında olsun hiçbir kaliteye önem vermeden çay üretimi yaparak ucuza piyasaya sunarlar. amaçları kalite çay değil daha nasıl ucuza mal etmekdir. onun için nereden ithal ettikleri belli olmayan çayları ürettikleri çaylarla karıştırarak harman çay etiketiyle ucuza piyasaya sunarlar. onun için size tavsiyem çaykur ve lipton'un bazı çayları dışında hiçbir firmanın çayını evinize sokmayın. poşet çaylarını gelirsek deneme amaçlı bile almadım. sadece dökme çaylarına göre yorumladım. dökme çayın kalitesi bu kadar düşük olursa demlik poşet çayı hayal bile edemiyorum.
 • çaykur filiz çayı ile beraber piyasadaki en iyi iki çaydan biridir.
 • kanaatimce piyasadaki en güzel çay.

  biz evde küçük iki kişilik demlikte 3 çorba kaşığı ölçüsüyle kullanıyoruz. demlik tam dolu yaklaşık 2 su bardağı su alıyor. önce taze kaynamış kaynak suyunu döküyoruz demliğe, sonra 3 çorba kaşığı çaykur altınbaş. yarım saatten fazla demlendiğinde muazzam bir lezzet.
 • lipton bardak poşeti bırakıp geçtiğim marka. bir büyük kupaya iki adet bardak poşet çayı sallıyorum enfes oluyor.
hesabın var mı? giriş yap