• ks. complete blood count. (bkz: tam kan sayimi)
  • kanada'nin devlet televizyonu olan cbc'nin sabah haberleri sunucularindan biri de turkmus:
    http://www.cbc.ca/morning/nil_koksal.html

televizyonda ilk gordugumde kendi kendime ne kadar turke benziyor bu demistim. haberlerin sonunda ekranin altindan adi cikinca baktim ki hakikaten turkmus. dunya turk olsun diyoruz ve tum ictenligimizle o kel kafa peter mansbridge'nin (cbc'nin chief correspondent ve anchor'u) koltugunu tez zamanda alabilmesini umuyoruz.
  • radyo olanı dünyanın sınısız bir yer olduğunu anlayamıştır. webradio hizmetlerini ülke dışına vermeme gibi bir yol izlemektedir.
  • aynı zamanda canadian broadcasting corporation'in kısaltması.
  • tam adi cbc radio-canada olan, kanada'nin bbc tadindaki en buyuk kamu yayinlari kurulusudur ve kanada hukumetinin sahibi oldugu bir "crown corporation"dir. cbc (canadian broadcasting corporation) kanallari ingilizce yayin yapmakta olup, radio-canada kanallari ise yayinlarini kanada'nin diger resmi dilinde, fransizca surdurmektedir.

edit: acilimini da eklemeden olmaz ama.
  • cape brewing company isimli güney afrika birası. özellikle cbc amber weiss denk gelirse mutlaka denenmeli.
  • schitt's creek, kim's convenience gibi popüler kanada dizilerinin arkasındaki kanal.

özellikle schitt's creek'in yazıldıktan sonra kanallarla sorun yaşadığında diziyi yayınlamayı kabul etmeleri takdir edilesi.

dizileri cbc gem üzerinden ücretsiz olarak izlenebilir.
  • cbc bir çeşit kan testidir. kan içerisindeki hücre tiplerini ve hücrelerin sayısını yansıtır. özellikle kırmızı hücreler ve beyaz hücreler hakkında önemli bilgiler verir. hekiminize anemi, enfeksiyon ve daha birçok hastalık için tanı hakkında yardım eder.
  • complete blood count (tam kan sayımı) için kullanılan kısaltma. kanın bir milimetreküpündeki eritrosit, lökösit ve trombosit miktarlarının sayımı
hesabın var mı? giriş yap