şükela:  tümü | bugün
 • hz.isa'nın pek çok mucizesini gerçekleştirdiği, şu anda israil sınırları içinde bulunan knesset gölüne verilen isim. ingilizce kaynaklarda sea of galilee olarak bilinir.
 • bildiğin insan bu..
  yanımda oturuyo şu an..
  "kıh kıh kıh" diye gülüyo..
  "süper birisiyim yaz oraya" dedi şimdi..
  "hahahaha" yaptı..

  uzatmıyorum..
  bildiğin insan işte evet..

  edit: "benimde kankam yaz oraya.. yazsana pislik!" diye hakaret etti..
  karar değiştirdim.. insan değil bu..
 • suat derviş’in "çılgın gibi" adlı romanının kadın kahramanı. romanın başında celile’nin muhsin’e sorduğu “bu gece niçin böyle mahzunsunuz?” sorusuna aldığı “sana bu kadar yakın ve senden bu kadar uzak olduğum için” cevabı romanın sonunda muhsin’e kendi vereceği cevap olacaktır. bu cümle aslında celile’nin yaşadığı büyük değişimin en önemli göstergesidir.

  nişantaşı’nda doğduğu eski sadrazam konağında sadece 4-5 yıl göreceği ve pembe cibinliğine işlenmiş mai kuşların arasından bir yıldız gibi parlayan yüzünü hiç hatırlayamadığı annesinin tatlı hatırasından, duygularını gizlemeyi hatta yok saymayı öğreneceği anneannesinin anadolu yakasındaki yalısına geçişi hayatının akışını büsbütün değiştirecektir. çıplak ayaklarını yere basma fobisini de, müşterek hayattan kaçışı da, kimseyle gereğinden fazla konuşmamayı da, hayatın içine fazla girmemeyi de burada öğrenecektir.

  ancak hiç beklemediği bir anda gelen aşk onu “hiçbir ahlak kaidesi tanımamış, bu dünya hakkında, yaşadıkları muhit hakkında hiçbir düşüncesi olmayan bir başka kadın” a dönüştürür. “tıpkı bir hayvan gibi, şuuru ve idraki olmayan, tıpkı bir hayvan gibi insiyaklarıyla hareket eden, insiyaklarına zebun olan acayip bir mahluk, celile’nin sakin, terbiyeli ve uyuşuk varlığı içinde” diriliverir.

  susarak ve tepki vermeden kendini anlatmaya çalışmanın belki de en güzel örneklerinden biridir celile.
 • (bkz: cemile)