şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hz.isa'nın pek çok mucizesini gerçekleştirdiği, şu anda israil sınırları içinde bulunan knesset gölüne verilen isim. ingilizce kaynaklarda sea of galilee olarak bilinir.
 • bildiğin insan bu..
  yanımda oturuyo şu an..
  "kıh kıh kıh" diye gülüyo..
  "süper birisiyim yaz oraya" dedi şimdi..
  "hahahaha" yaptı..

  uzatmıyorum..
  bildiğin insan işte evet..

  edit: "benimde kankam yaz oraya.. yazsana pislik!" diye hakaret etti..
  karar değiştirdim.. insan değil bu..
 • suat derviş’in "çılgın gibi" adlı romanının kadın kahramanı. romanın başında celile’nin muhsin’e sorduğu “bu gece niçin böyle mahzunsunuz?” sorusuna aldığı “sana bu kadar yakın ve senden bu kadar uzak olduğum için” cevabı romanın sonunda muhsin’e kendi vereceği cevap olacaktır. bu cümle aslında celile’nin yaşadığı büyük değişimin en önemli göstergesidir.

  nişantaşı’nda doğduğu eski sadrazam konağında sadece 4-5 yıl göreceği ve pembe cibinliğine işlenmiş mai kuşların arasından bir yıldız gibi parlayan yüzünü hiç hatırlayamadığı annesinin tatlı hatırasından, duygularını gizlemeyi hatta yok saymayı öğreneceği anneannesinin anadolu yakasındaki yalısına geçişi hayatının akışını büsbütün değiştirecektir. çıplak ayaklarını yere basma fobisini de, müşterek hayattan kaçışı da, kimseyle gereğinden fazla konuşmamayı da, hayatın içine fazla girmemeyi de burada öğrenecektir.

  ancak hiç beklemediği bir anda gelen aşk onu “hiçbir ahlak kaidesi tanımamış, bu dünya hakkında, yaşadıkları muhit hakkında hiçbir düşüncesi olmayan bir başka kadın” a dönüştürür. “tıpkı bir hayvan gibi, şuuru ve idraki olmayan, tıpkı bir hayvan gibi insiyaklarıyla hareket eden, insiyaklarına zebun olan acayip bir mahluk, celile’nin sakin, terbiyeli ve uyuşuk varlığı içinde” diriliverir.

  susarak ve tepki vermeden kendini anlatmaya çalışmanın belki de en güzel örneklerinden biridir celile.
 • bi gün okulda hep can sıkıntısından yaptığımız isim tahmin etme oyununu tekrarlarken hedefe kestiğimiz kurbanımız sarışın kızın ismini tahmin etmeye başladık 3–5–9–1326–27926 tahminler geliyordu ama hiç biri oturmuyordu duru yüzüne , e–gidipte soramadık tersler belki diye yada daha da önemlisi yanlış anlar üzülür diye neyse efendim aradan zaman geçti feysbuktan bölümden okuyan kişilerin üye olduğu gruba girip kişi listelerini tararken (700~ ağır işsizlik) bulamaya bulamaya kapandı gitti konu neyse efem uzatmadan ki uzatmış olunan bu yazının sonuna gelindikçe şans eseri bir videoda etiketlenmiş ,sonrasında teyit ettikten sonra öğrenmiş olduk ismini celile k. derin bir rahatlamanın sonrasında kulağa garip gelen bu isim, fotoğrafına –resmine (hangisi doğruysa) bakılıp 2–3 tekrardan sonra cık diye oturduğunu gördük çokda güzel olmamakla birlikte sarışın ve renkli gözlü olması ile t.s (türkiye standartları) üstüne çıkması ile sonuçlanmıştır.
  #davakapandı