şükela:  tümü | bugün
 • beyefendilik
 • bir kız ne kadar red etse de onu evine kadar bırakıp, eve girdiğinden emin olmak
 • centilmenlik işin özüne inildiğinde bir aşağılamadır. erkek kadının elinden ağır çantayı almak aynı zamanda onun taşıyamayacak kadar aciz olduğunu belirtmez mi? ya da kapının önünde durup bir bayana yol verrrek onun yavaşlığını yüzüne vurmaz mı? gemi batarken bile kadınlar ve çocuklar olayı vardır ki tadından yenmez. erkekler ölmez mi? centilmenlik bir anlamda güç gösterisi, erkeklerin kadınlara karşı üstünlük şovudur. trafikte bile kadın şoför hata yapınca fazla gerginlik yaratmaz erkek şoförler.

  (bkz: bacım bir yol ver de geçelim)
  (bkz: feminizm)
 • spor karşılaşmaları dışında hemen hemen kullanılmaz hale gelmiş ifade.
 • guzel ulkenin birinde ne yazik ki artik basiretsizlik olarak algilanmaya baslanmis olgu.
 • anglosakson milletinin takdir edilesi tek vasfi.
  (bkz: #13162435)
 • bazı kadınların, daha doğrusu ülkemizdeki çoğu kadının kesinlikle haketmediği davranış biçimi. mesela kapıyı açıp yol veriyorsun hanımefendiye, suratında sanki sen yapmaya mecbur olduğun bir şeyi yapmışsın gibi bir ifadeyle yüzüne bile bakmadan haldır huldur geçip gidiyor. ne bir teşekkür, ne bir tebessüm.. ve bu durum gözlemlediğim kadarıyla giddikçe fazla rastlanılır hale gelmekte. üstüne üstlük biliyorum ki o yol verdiğim suratsız daha sonra yeri gelince kadın erkek eşitliği konusunda bol keseden sallayacak. eşitlik kavramını nasıl işine geldiği gibi şekillendirmişse kafasında artık..?
 • bildiğin amsalaklıktır bu.
 • toplumumuzda bazı hanımlarca "erkekler durmadan bizim g.tümüzü yalasın" tarzında anlaşıldığı için can sıkan beklentiler oluşturabilen sıfattır.

  şahsen benim bu sıfat altında değerlendirilebilecek hareketlerim tamamen içimden yapma dürtüsü hissettiğim davranışlar olur. en genel örnek diye sunuyorum, ayaktaki hanıma yer verirken aklımdan "ahanda skor" değil elbet "lan kadın mens döneminde falandır" "etraf erkek dolu şimdi bakışlardan rahatsız olur" "biz gencik dayanırız o otursun" gibi düşüncelerdir ki bence olması gereken de budur, sıfatın niteliği de budur. ya da bunun burjuva süslüsü diyelim, her neyse işte.

  fakat anladığım kadarıyla bizim kadınların anlayışı çok daha farklı olabiliyor. tanımda bahsi geçen can sıkıcı beklenti, açık ve net mastürbasyon. hemen olgu sunayım;
  hanımlık namına bir vasfı bulunmayan ve bu yolda yediği 40 fırın ekmeği bir an önce bırakıp diyete başlaması gereken, boynuna şal atınca zerafete kavuştu zanneden fakat hala ancak bir fil kadar zarif olan bu şahsiyetlerden biri masada beraber yemek beklerken gelen erkenden getirilen ayranını çalkalamamı istedi. grup halindeyiz, ekstra bi yakınlığımız yok, severim diyeceğim veya demeyeceğim biri falan değil şeklinde sıradan benim için ama ayranını çalkalamamı istiyor. şaşkın bakışlarım üzerine de buyurdu ki "bu gayet bir centilmenlik işi" imiş.
  valla deliricem.
  yarım ekmek köfte+ayran yiyecek birazdan ama elinde kırmızı oje, belinde çanta kafasında * gözlük olunca leydi oluyor bana.
  tamam la tamam, sen de kadınsın senin de amın var tamam.
 • budur; http://g.mynet.com/i/135/242429-arikusu2.jpg

  tüm atp'sini yumurtlama için harcayan arı kuşu dişisine erkeğinin yemek getirmesi, kibarca takdim etmesi. hayvanlar için hiç de alaturka olmayan davranış.

  kaynak: http://aktuel.mynet.com/…bir-centilmen/9548/242432/