gezz

  • 3026
  • 10
  • 9
  • 0
  • 6 gün önce

dede

az önce taze badem gördüğümde durduk yere ağlamama sebep olmuş, toprağı bol olsun dev gibi adam.

küçüklüğümde, kuşadası'nda, üç kızını ve 3 torununu alır, kazım usta adlı balıkçıya götürürdü. malum, damatlar çalıştıkları için katılamazlardı. tepside, buzların içinde taze badem satan adam geçerdi ordan. benim aslan dedem adama seslenir, kocaman bir kesekağıdı dolusu badem alırdı. bana verirdi kesekağıdını, en büyük torunum diye. al bakalım, sen şimdi bunları kardeşlerine (kuzenlerim) dağıt bakalım eşit olarak derdi. tek çocuk olduğum için kuzenlerim kardeşlerim olurdu. ben de aşırı bir özenle, tek tek paylaştırırdım.
en küçüğümüz (ki kendisi tek erkek torundur) kendisi soyamazdı zarını, dedem paşasını kucağına oturtur, tek tek soyar elleriyle yedirirdi.

hayatında en ufak bir falsosu olmamış, tek hatası 100% iyi niyeti olduğu için kendi kardeşinden bile kazık yemiş, örnek alınacak devdi, kraldı, birtaneydi, ulaşılmazdı.

her pazar sabahı televizyondaki sirkleri seyreden, şehre gelen her sirke torunlarını, hergün götüren, sirk yoksa da lunaparka götüren, sanırım bazı şeyler içinde kalmış bir adamdı.
en büyük torun olmanın sefasını az sürmemişimdir sayesinde. ne şanslıymışım ki onunla bilinçli olarak vakit geçiren, en çok zaman geçirebilmiş tek torun da benim.
(bkz: topragi bol olsun)

devamını okuyayım »
15.04.2006 11:45