• buraya gitmeden önce biraz düşünmenizi tavsiye ederim , girişten çıkışa kadar bu kadar sıkıntı çıkaran başka bir ülke görmedim. vurgulanması gereken kısımların başında ülkede ki baskı gelebilir. herhangi bir yolda elinde otomatik silahlı asker veya polislere çok rastlarsınız . bu sizi alışık olmadığınız için değişik etkileyebilir fakat bir-iki gün sonra alışıyorsunuz . kaldığım otel mercure olmasına rağmen hiç memnun kalmadık fakat sabah kahvaltıda sıcak nutella ve muz muhteşem bir damak tadı bıraktı bende. dışarıda herhangi bir yerde ızgara veya kebap yemenizi tavsiye etmem. bir kaç tane güzel türk restoranı var pahalı fakat verdiğiniz paraya değer. dolar kara borsada banka veya döviz bürolarından % 20 daha iyiye bozduruluyor . kesinlikle korkmayın ve dövizinizi azar azar karaborsa da bozdurun. cebiniz de çok fazla para taşımamanızı öneririm. ülkeden çıkışta uçağa binene kadar tam olarak 7 kere arama yapıldı. uçağa bindikten sonra gerçekten derin bir nefes çektiğimi hatırlıyorum . bu aramalar kesinlikle kişi özelinde değil , bütün yolculara yapıldı. fransa sömürgesi olmasına rağmen halkı fransızları sevmiyor fakat arapça yerine hala herkes fransızca konuşuyor . çokta gidilmesi gereken yerlerden biri değil , ben bu tarz maceraları seviyorum diyorsanız gitmeniz de fayda var...
  • yaklaşık 10 dk önce deprem yaşamış ülkedir. kısa sürdüğü için çok yıkıcı olmadığını umuyorum.cezayir'deki nişanlımla konuşurken olmuştur, sevdicek uzaklardayken en küçük şeyden endişelen bünyemi alt üst etmiştir.
  • 17 nisan'da yapılacak başkanlık seçimlerinde devlet başkanı abdelaziz bouteflika'nın yolsuzluk iddialarına rağmen 4. defa seçilmesi beklenen ülke.

http://www.aljazeera.com/…a-201432342150576634.html
  • bugün başkanlık seçimlerinin yapıldığı ülke. mucizevi bir gelişme olmazsa, 77 yaşında ve sağlık sorunlarıyla boğuşan abdelaziz bouteflika 4. kez başkan seçilecek.

http://aljazeera.com.tr/…ber/cezayirde-secim-gunu-0
  • başkanlık seçimleri sonucu mevcut cumhurbaşkanı abdülaziz buteflika tekrar seçilmiş. seçimler ve bu ülke hakkında bir dosya için; http://tr.euronews.com/…en-cumhurbaskani-buteflika/
  • neredeyse hiçbir yerinde kredi kartı geçmeyen
    havaalanında ülkeye giriş yaparken ve ülkeden çıkarken "bilgi kartı" doldurmak zorunda olduğunuz
    ülkede artan inşaat sektörü ve türk müteahhitlerinin çoğalmasıyla thy'nin başkent dışındaki diğer şehirlerine ek seferler koymaya başladığı

kuzey afrika ülkesidir
  • eğer bugün turu geçerse 5 temmuz'da fransa ile karşılaşacak olan ülke.

5 temmuz aynı zamanda cezayir'in fransa'dan bağımsızlığını kazandığı gün.

aylar sonra gelen edit:geçemedi:(
  • ramazan bayramı'nı ne zaman kutlayacağının kararını bu akşam verecek ülke. din alimleri akşam ay'a bakacakmış, öyle karar verilecekmiş. **
  • fransa'nın geçmişte yaptığı katliama rağmen gençlerinin fransız milli takımı formasıyla gezdiği ülke. arabaları trafik kazası vs darbe aldığı zaman tamir ettirme gibi bir zahmete girmiyor adamlar, öyle yamuk yumuk aynı arabanın üzerine filin oturduğu pejo 206 reklamı gibi kullanıyorlar yolda. yemekler bizimkilere benziyor ancak baharat kültürü pek yok. exodussian arkadaşın bahsettiği "taşak" olayına ben de rast geldim. restoranda otururken garson yanımıza geldi "abii dana vaaa,şiş vaaa,davuk vaaa,daşak vaaa" diye bize bağırarak menüyü saydı ve sonra hiç komik bir şey söylememiş gibi ciddi ciddi yüzümüze baktı. bu hareketi olayı daha komik hale getirdi orası ayrı.
  • 10 gündür yaşamımı sürdürmeye çalıştığım gariplikler ülkesi. avrupa ülkelerine bu kadar yakın olması ve mental olarak bu kadar uzak kalabilmesi gerçekten araştırılması gereken bir konu. ülkede aradığınız hiç bir şeyi bulamazsınız, bulamadığınız bir şey yüzünden cezalandırılırsınız. sosyal olarak yapılacak hiç bir şey olmaması adının neden cezayir olduğunu açıklıyor gibi. ingilizce konuşabilen insan bulmak uganda da kuzeninize rastlamak kadar zor bir ihtimal. kısaca özetlemek gerekirse ''kısıtlı malzeme sınırsız hayal gücü''
hesabın var mı? giriş yap