• guillaume ivernel ve arthur qwak tarafından yönetilmiş olan 2008 yapımı bir animasyon film. hikaye hiç görülmemiş, duyulmamış bir şey değil. bir grup işe yaramaz insanın, ejderha avlamaya gitmesini anlatıyor. yazılı ve görsel pek çok hikaye bu şekildedir, o nedenle bi orijinalliği olduğunu savunamam. fakat ne var ki, bu animasyon izlediğim diğer pek çok şeyden çok farklı. bir kere mekan ve yaratık tasarımları inanılmaz başarılı, ve bu tasarımları olabilecek en iyi 3 boyutlu şekilde hayata geçirmişler.

uzun uzun anlatmaya gerek yok aslında görselini, tek bir ekran görüntüsü demek istediğimi özetleyecektir :
    http://www.cinemotions.net/…s-de-dragons-2006-4.jpg

kısaca animasyon seven herkesin izlemesi gereken olabildiğince başarılı bir filmdir. ayrıca hector adında mavi çok enteresan bir karakter de barındırmakta, peluşu yapılsa alırım, o derece!
  • grafikleri mükemmel bir animasyon filmi.
    ama konusu hiç tatmin etmiyor, hatta film bitince 'bu ne be! çocuk filmi mi izledim ben şimdi' dedirtiyor insana.
    filmin sonundaki yaratığın (kimileri buna ejderha da diyebilir ki bence alakası bile yok) tasarımı ise berbat ötesi bir şey.
    vakit öldürme amacıyla izlenebilecek filmlerden birisi.
    bir de şunu belirtmeden geçemeyeceğim: filmde nerdeyse hiç ejderha yok, ismine bakıp aldanmayın sevgili okurlar.
  • görsellik-konsept muhteşem, hikayenin klişe olması-karakterlerin de pek içinin doldurulamamasını bile hoş kılacak derecede güzel. müzikler de çok iyi zaten, filmin olayı sunumu. filmdeki ejderha gibi bazı şeyleri bilerek sembolik bırakmayı tercih etmişler gibi geldi bana, hani film kendi evrenini çok canlı tutamıyor belki ama zaten tek bir noktaya odaklanıp onun üzerinden mesajını veriyor. bir pixar filmi değil her yaşa hitap etme konusunda ama çocuk kalanları üzecek derecede bebe filmi de değil.
  • sabahları tv 2'de yayınlanan çizgi film. normal film halini bilemiyorum, ama sabahın körü için gayet eğlenceli sayılabilir. evet, ejderler pek ejdere benzemiyor, neredeyse her tür yaratık ejder olarak adlandırılıyor.
  • beceriksiz ve üçkağıtçı gwizdo, iyi niyetli ve güçlü lian-chu ve de küçük bir ejder olan hector'un serüvenlerinin anlatıldığı çizgi roman, tv dizisi ve animasyon film olarak üç farklı şekilde takipçileriyle buluşan fransız yapımı.

tv dizisinde bariz bir şekilde, fiziksel ve çizgisel olarak hayao miyazakinin tenkuu no shiro laputa animesinden esinlenme vardır. konu ve içerik olarak yanından geçmemektedir.

edit: imla
  • jenerik müziği the cure tarafından icra edilen ve tam adı "la chasseurs de dragon" olarak geçen hoş çizgi dizi.
hesabın var mı? giriş yap