• rob marshall imzası taşıyan 2002 yapımı müzikal film. başrollerde renée zellweger, catherine zeta-jones ve richard gere yer almakta.

--- spoiler ---

cinayetten tutuklanmış güzel iki kadın ve onları hapishaneden çıkartıp ününe ün katmak isteyen yolsuz bir avukat. başlangıçtan finale kriminal bir vakayı müzikal bir şölene dönüştüren bu başyapıt her türlü övgüyü fazlasıyla hak ediyor.

--- spoiler ---

notlar:

filmin toplam bütçesi 45 milyon dolar olup, tüm dünyada ki gişe hasılatı 306 milyon dolardır.

richard gere üç ay boyunca step dansı dersleri almış olup, step dansı sahnesi yarım günde çekilmiştir.

yönetmen rob marshall, catherine zeta-jones'un saçlarının uzun olmasını istemektedir. ancak jones uzun saçlı halinin gerçekten dans eden kendisi olduğu halde dublör kullandığı iddialarına neden olacağı gerekçesiyle kabul etmez ve yüzünün net bir şekilde görünmesini ister.

roxie hart rolü için başlangıçta charlize theron seçilir, ancak yönetmen koltuğunda değişiklik yapılıp rob marshall koltuğa oturunca tekrar seçmeler yapılır ve rolü renée zellweger kapar.

avukat billy flynn karakteri önce john travolta'ya teklif edilir. teklifi geri çevirdiğinde rol richard gere'e gider ve bu john travolta'nın reddedip richard gere'e giden 4. roldür. bundan önceki 3 film days of heaven (1978), american gigolo (1980) ve an officer and a gentleman (1982)'dir.

yönetmenin kafasında avukat billy flynn karakterini oynaması için michael jackson yer almaktayken yapımcılar buna itiraz eder. nedeni catherine zeta-jones ve renée zellweger'in geri planda kalıp michael jackson'ın tüm filmi domine etmesinden çekinmişlerdir.
  • en sevdiğim müzikallerden biri. özellikle cell block tango, we both reached for the gun ve tap dance kısımları muhteşem.

--- spoiler ---

film, adalet sisteminin ve medyanın esen rüzgâra göre hemen yön değiştirdiğini anlatıyor. bunun başarısını da eğlence sektörünü akıllıca(!) kullanmaya bağlıyor. işte filmin başarısı da bu. eğlence sektörününün kokuşmuşluğunu, yine eğlence sektörünü kullanarak* gösteriyor.

aldatılmış bile olsa kesinlikle masum olmayan roxie*** kendine yarattığı maskeyle insanları masum olduğuna inandırıyor. ama bu arada tek masum olan macar kadın hunyak, kendisini ifade edemediği için ipe gidiyor. hunyak'ın ölümü filmin zirve anlarından birisi.

filmin zirve yaptığı bir diğer yer ise avukat billy flynn'in mahkemede savunmasını yaptığı anlar.

filmin çekimleri sırasında catherine zeta-jones hamileymiş. cell block tango sekansında "they had it coming" diye bildiğin kükrediği sahnede aklımı aldı. filmi izlerken zaten geri alıp alıp sahneyi izledim, bağımlılık yaptı şarkı. *

--- spoiler ---
  • politik olarak muhalif duruşu ve ikliminden dolayı windy city olarak adlandırılan şehir
  • bir süre yaşadığım şehir, güneyi sıkıntıdır, güney tarafına işiniz düşmesin.
  • belediye baskani olacak beyinsiz her hafta yasanan onlarca silahli saldiriyla ilgilenme yerine trumpa, sozcuye laf yetistirmekle mesgul. cok acayip. hadi trump ergen troll neyse de isini yap sehir gta alanina dondu.
  • 2002 yapımı, başrollerinde richard gere, catherine zeta-jones, nicole kidman ve renee zellweger 'ın olduğu, sanıyorum sinema dünyasında müzikal tarihinin en farklı filmlerinden birisi. hikayesi ile bağlantılı ilerleyen müzikler ve danslar şahane ve izleyiciyi hiç sıkmıyor. bir suç filmi olmasına rağmen bir eğlenceye dönüştürülmüş olması da filme bağlanmanıza neden oluyor.

https://www.planetdp.org/title/chicago-dp8543#1
  • yıllar oldu görmeyeli. hala hayallerimde yaşar. muhteşem ,temiz şehir. yaşamak istediğim yer.
  • renee zellweger, catherine zeta-jones ve richard gere’in başrollerde olduğu nostaljik ve eğlenceli müzikal film.
  • maraton koşmak için ya 2021 ya da 2022 yılında gideceğim şehir. büyük ihtimalle pandemi önlemleri devam edeceği için eski maratonlar kadar kalabalık olmayacaktır.

chicago'da yaşayan, yaşamış ve gezmiş herkesin tavsiyelerine açığım. kendim bir liste yapıyorum ama gözden kaçırdığım yerler olsun istemiyorum. yeme-içme, görülecek yerlerden, ot kullanımına kadar bilgilerinize ihtiyacım var. chicago'da belirli kurallar dahilinde ot satışı ve kullanımı serbestmiş. kafalarımız biraz uçsun. koşudan sonra lazım olacak.

bunun dışında chicago bölgesine yakın başka nereleri gezebilirim bilgisi olan yeşillendirebilirse sevinirim. böyle günü birlik veya 1 gece kalmalık olursa çok makbule geçer.
  • bir isim dolayisiyla yarim gunlugune ugrayacagim sehir. turk usulu kaliteli bir kebap yemeyeli cok oldu. onerisi olan varsa yesillendirsin lutfen

edit: oneri sunanlara tesekkurler, baya mesaj geldi. herkesin ortak tavsiyesi olan cafe istanbul'a gittim, memnun kaldim

edit: antepli 10 numara mekanmis, yeni favorim orasi!
hesabın var mı? giriş yap