• frederic chopin'in solo piyano eserlerinden kanımca en güzeli. duygusal bir romantizm parçasıdır.
  • bir yerlere gitmek ya da gidememek arasında kalındığında zihnin farklı yerlere akışını arttırır.
  • zamanin onu dinlediginiz bir dilimde sikisip durmasini, ve o an boyunca yasaminizda karsilastiginiz tüm acilari tekrar tekrar hatirlamaktan cekinmeyeceginiz kadar güzel bir eser.
  • dinledigi zaman seytanin bile bir an durup ic cekebilecegi guclu, issizlastirici eser.
  • uykusuz geçecek bir geceye başlıyorum. zehirim bitmek üzere, bir koşu alıp gelmeliyim belediyenin 12'den sonra açık olmasını yasakladığı büfeden. hayda! evin önündeki kapanmış bile. otobüs duğrağındaki kapalı olamaz diye düşünerek yönümü veriyorum o tarafa. çarşamba günü etkisini hissettirecek diyorlar sibirya soğukları için ama bu geceden başlamış. daha yolun yarısında bacaklarım soğuğun etkisiyle uyuşmaya başladılar. alıyor zehirimi dönüyorum eve elim tetikte kulaklarım ve burnum düşerse diye. son admlarım titrek. ciğerlerime işlemiş soğuktan nefes almak istemiyorum. beş dakika içinde oluyor bunlar.
    artık su niyetine içtiğim diet kolam zehrim biraz da beyaz leblebi. chopin dinliyorum, dinleniyor ruhum hüznüne karışarak biraz umut dolarak ve huzura yol alarak.
  • ortasındaki ilkbahar hissinin yerini sonlarda acısını çıkaran bir eser. oldukça sürükleyici ama nocturne 13 gibi çarpıcı olmaktansa suyun altından devam ediyor. kendisi bir piyano eseri olmasına rağmen iyi bir transkripsiyonla soğuk bir sabahın ortasında kemandan dinleme şansına eriştiyseniz, adını bir daha hiç unutmazsınız.
  • si bemolden çalınır, tam oturur.
  • benim yeni keşfettiği chopin şarkısı. o yaylıların bir yerinde acı bir nağme var. (bkz: tam orası işte)
  • şopen'in karmaşık, dalgalı ruh halini en iyi anlatan bestelerinden biridir.
hesabın var mı? giriş yap