• eğer derdiniz türkiye'yi kimin yönetmesi gerektiğiyse yanlış soruyu soruyorsunuz. çünkü, chp'nin başındaki adam, türkiye'yi hiç bir zaman yönetmeyecek.

bunu hala anlayamadıysanız, siz yobaz bir chp'lisiniz demektir. sizinle konuşacak pek bir şeyimiz yok.

şu an sorulması gereken asıl soru şu:

"türkiye'deki muhalefeti, chp denilen kokuşmuş partiden nasıl kurtarırız?"

sizin istediğiniz lider chp'den çıkmayacak. chp'nin kokuşmuş iç düzeni, partiyi ait olduğu siyasi mezarlıktan çıkaran ekip tarafından böyle bir liderin çıkmasını engellemek üzerine dizayn edildi. partinin yönetimine gelen her hizipbaşı, koltuğunu korumak için bu kokuşmuş düzenin savunucusu haline geliyor. yarın, muharrem ince genel başkan olursa, o da aynısını yapacak. siz, umutlarınızı chp'ye bağladığınız sürece, ülke daha boktan bir yer olmaya devam edecek.

vakit, artık chp'yi terketme vakti. "ama kime oy vereceğiz" diye sormayın, siz chp'yi terk ederseniz, o oylara talip olacak birileri çıkacaktır.
  • devlet bahçeli, recep tayyip erdoğan ve karakter kelimesini bir arada kullananları mutlu etmesede olur dediğim herhangi biri.
  • ince biri
  • bu aralar çevremdeki siyasi sohbetlerde sıkça duyduğum soru cümlesi. evet, chp’nin başına nasıl biri geçmeli?

-şahsi fikrim öncelikle genç olması yönünde. tabi ki çok genç değil, ama mevcut siyasetçilere göre daha genç olmalı. maksimum 45.

-pkk ve hdp konusunda taviz vermeyen, hiçbir şekilde bu gruplarla yan yana görünmeyen ve chp’yi bu pisliklerden arındıran biri olmalı. hdp, pkk ile olan ilişkisini sonlandırır ve gerçekten bir türkiye partisi olabilirse hdp’yle uzlaşılabilir. aksi taktirde asla.

-kürt vatandaşların isteklerini göz ardı etmeden, hdp’yi değil hdp seçmenini dinleyerek ortak yol bulma girişiminde bulunmalı. bu seçmene hdp’nin kaostan başka bir şey istemediğini anlatmalı.

-bilim ve sanata ileri derecede önem vermeli. havada kalan laflar etmek yerine, güzel projelerle gelmeli. çocukların okul-dershane-ev üçgeninden kurtulup başka ilgi alanları edinmesini sağlamalı.

-eğitim de apayrı bir mevzu. güzel bir proje sunmalı, tüm detaylarıyla anlatmalı. eğitimi düzelteceğiz demek yetmez, nasıl düzelteceğinizi anlatmak önemli.

-oy toplamak için türlü türlü şaklabanlıklardan uzak durmalı. chp seçmeni için sempatikken, karşı taraf için antipatik bir durum oluyor. ağırbaşlı ve soğukkanlı olmalı. konuşurken boş yere ses yükseltmemeli. iyi hitabet dediğimiz şey bu değil.

-üretim planlamaları yapıp bunu halka sunmalı. iktidara bok atmaktansa ciddi projelerle söz sahibi olunabilir. kabul edip etmemek iktidara kalmış.

-ekonomiyi iyi bilmeli. atıp tutmak yerine içi dolu cümleler kurmalı.

-mümkün olduğunca tartışmalardan uzak durmalı. chp’nin üzerinde müthiş bir önyargı var ve bu önyargının yok edilmesi gerekiyor. uyumlu bir siyaset izlemeli, ciddi ve ahlaksızlığa varan sataşmalar olmadığı sürece he diyip geçmeli.

-her şeye muhalefet olmamalı. arkadaş muhalefete o kadar alışmışlar ki, konu ne olursa olsun düşünmeden karşı çıkar olmuşlar. bazı konularda direkt karşı çıkmak yerine orta yol bulabilmeli.

-ve en sonuncusu vizyoner olması. bu vizyonu gerçekleştirebilmek için elinden gelen her şeyi yapması. vizyonunu anlatırken onu dinleyen kişilerin mest olduğunu görmek isterdim.

-bakın sağ kesimin oylarını almak için türlü türlü şekillere girmeye gerek yok, sempatik olmaya gerek yok. aksine dobra olup her şeyi söylemeli, rakibini çirkeflikle değil zekasıyla alt etmeli. varsın iktidar olamasın. en azından siyasete yeni bir soluk getirecektir. çirkef siyasetçilerle bu iş yürümez, akıllı siyasetçilerle yürür.

tabi böyle bir kişiyi chp’nin başına geçirirler mi? hiç sanmıyorum...
  • şu saatten sonra chp'nin başına ben de geçsem sonuç aşağı yukarı aynı olacağı için cevabı pek de mühim olmayan sorudur. siyasi çözüm diye bir şeyin mümkün olmadığını son seçimle birlikte gördük nitekim.
  • şahsım adına kaslı birinin geçmesini isterim.bari görselde beni mutlu edebilsin
  • atatürkçü biri olması kafi.

6 oktan birininde milliyetçilik olduğunun farkında olan biri olmalı aynı zamanda.

k.kılıçdaroğlu kesinlikle partiden uzaklaşmalı.
  • recep tayyip erdoğan’ın kendisi geçmeli. adam valla bugün amerikada seçime girse orda bile kazanır.
  • tr 705 cia kodluları partiden siktir edecek biri kâfi.
  • özgür özel diyorum. ondan daha fazla hak eden birini tanımıyorum.
hesabın var mı? giriş yap