• (bkz: çiğ börek)
  • türkiyede ismi yanlış bilinen bir tatar yemeğidir. aslı ise çibörek veya şibörektir

edit: sözlük çok fena kırdın kalbimi aşkolsun
  • ekşi sözlük'ün çok yanlış bir hareketle çiğ börek başlığına taşıdığı yiyecektir. doğrusu çibörek'tir. ille bir taşıma olacaksa tersi olmalıydı.

du bakalım, taşınmış başlığı zorlamaktan ceza yer miyiz.
  • annemin "ben çok severim ama çok yağlı yapıyorlar keşke yağsız olsa" diyerek köklü bir tadı yok etmeyi başardığı muhteşem tatar lezzeti.
  • eskişehir'de bunu en iyi yapan yer kırım çibörekçisidir (en son gittiğimde odunpazarı evlerinin oradaki epey övülen arasta kırım tatar çibörek ev'ini de denedim orası da epey güzeldi) lütfen papağan'a falan gitmeyin. kullandıkları yağ mideyi rahatsız eden kalitesiz/ucuz bir yağdır, şubeleri (özelikle ana şubesi) sürekli kalabalıktır ve hizmetleri kötüdür.
  • *bu entry zack'e adanmistir.

arda'nın mutfağı tarifi icin sizi soyle alalim:

hamuru için malzemeler
    3 su bardağı un
    tuz
    1 su bardağı su
    1 yemek kaşığı sirke
    2 yemek kaşığı zeytinyağı

iç harcı için malzemeler
    250 gr. az yağlı kıyma
    1 adet soğan – rende
    tuz
    karabiber
    4-5 yemek kaşığı su

----------------------
    geniş bir kapta un, tuz, sirke, zeytinyağı ve su ilave ederek hamur kıvamına gelinceye dek yoğurun.
    sonra 15-20 dakika üstüne nemli bez örterek dinlenmeye bırakın.
    bu arada kıymaya tuz ve karabiber ekleyin.
    rendelediğiniz soğanı da kıymaya ilave edin ve yoğurun.
    kıymayı yoğururken eklediğiniz suyla yumuşak bir kıvam elde edin.
    dinlenen hamurdan cevizden biraz iri bezeler yapın.
    bezeleri ufak tabak büyüklüğünde açın.
    açtığınız hamurun bir tarafına 1 yemek kaşığı kıyma koyun ve kaşığın tersiyle yayın.
    diğer tarafını yarım ay şeklinde üstüne kapatın.
    kenarını iyice kapatın.
    börekleri çok bekletmeden kızartırsanız daha iyi sonuç alırsınız.
    bir tavada bol sıvı yağı kızdırın.
    iyice kızınca börekleri arkalı önlü kızartarak sıcak olarak servis edin.

videosu
  • bir kez türkiye'de bir kez de rusya'da yediğim ve rusya'dakini daha çok beğendiğim yiyecek. ikisinde de aşçıyı görmedim, ancak türkiye'de servis yapanlar normal esmer türk gençleriydi, rusya'dakindeyse rusça'yı bariz aksanlı konuşan hafif çekik gözlü insanlar. içimden bir ses lezzet farkının bununla bir ilgisi var diyor.
  • tatar babaannem tarafından 'şırbörek' denilen, en iyisini babaannem sonra annemin yaptığı, eski zamanlarda derin döküm kazanlarda kızartılan efsane tatar börek işi.
  • lezzeti çi kökünden gelen kırım yemeği. kıpçak boyundan olan kırım tatarlarının kullandığı eski kıpçak lehçesinde çi kökü enfes, leziz anlamını vurgulamak için kullanılır. dolayısıyla çibörek enfes leziz börek olarak tanımlanır. kızgın yağda pişen böreğin çiğ olması teorik olarak mümkün değildir.
  • eskişehir’e iş seyahati için gittiğimde, yöresel yiyecekten tüketmek üzere bir mekana gittiğimde önüme 1 porsiyon 10 tane getirilmişti. 5 kıymalı, 5 peynirli çibörek.

hani dedim ben bunları yiyemem şişerim ölürüm filan derken yedikçe ne kadar hafif bir hamur kızartması olduğunu farkettim. ağırlık yapmadı, tadı da unutulmazdı açıkçası :)

sonrasında başka hiç bir yerde o tadı bulamadım değil yemedim. ki daha eskişehir’e tekrar gitmedim. yerinde yemeli özel tatları.
hesabın var mı? giriş yap