şükela:  tümü | bugün
 • çift turbolu araç
 • asus marka notebookların performans ve oyun için olan g serisinde bulunan twin turbo modunun türkçesi.
  bu moda notebookda bulunan tuşa basarak geçtiğinizde oyun vb 3d uygulamalarda daha iyi performans elde etmek mümkündür ama sanmayın ki notebook'u şaha kaldıracak test verilerine göre yüzde 8 ila 10 performans artışı sağlamaktadır.
 • turboların açılıp kapandığını sanan bildiğini sanan bilgisizlerin hakkında atıp tuttuğu motorun iç basıncını değiştirmeye yarayan mekanik aletlerdir. turbolar salyangoz şeklinde borulardan oluşur ve gücünü değişik birkaç şekilde alır. krank mili ya da egzos bunlardan bazılarıdır. arabanın çalıştığı her an turbolar da çalışır, devir önemli değildir. devirin değiştirdiği tek şey turbo verimidir. aşağıdaki görsel de size turbonun şekli hakkında bilgi verebilir.

  https://ddalpra.files.wordpress.com/…-for-deutz.jpg

  ekleme: linki unutmuşum
 • twin turbo diye bilinir gavur ellerinde, tandem** yerleşimi olanı farklı devirlerde devreye girerek çalışır. twin dendiğine bakmayın, genelde bir büyük, bir küçük olacak şekilde kullanılır.
  asimetrik tandem olanında kullanım amacı düşük devirlerde de turbo verimliliğini sağlamak ve turbo lag'ı azaltmaktır. bir küçük turbo ve onun arkasında da büyük bir turbo saylangozu vardır ve verilen gazla beraber olaylar gelişir.
 • performansa etkisi, motora bağlanış şekliyle ilgili olan turbo tasarımı. v8 motora paralel olarak bağlı olan turbo, motora olağanın dışında ekstra bir performans vermezken; seri olarak bağlanan kademeli devreye giren tipi performansı arttırıyor. ayrıca süperşarj + egzoz turbo şarjı olan tasarıma da çift turbo denmektedir.
 • birde supercharger vardır. turbodan farklı olarak kranktan tahrik alır. bu nedenle alt devirlerde turbo mili gibi yavaş dönmez, yetersiz gelmez (arabadan anladığını sanan herkesin turbo kapalı dediği durum) bu nedenle gaza az bastığınızda bile torku hissedersiniz. turboda ise gaza yüklenildiğinde hem egzoz gazı sıcaklığı hemde debisi değişeceğinden supercharger a göre daha farklı bir karakteristikte çalışır, araç bir anda atağa geçer. supercharher ise krank mili devrine göre hareket eder.
 • biturbo ile farklı şeylerdir. twin turbo da, biturbo da çift turbodur evet ama twin turbo'da turboların ikisi de aynı anda açılırken, biturbo'da turbolar sırasıyla açılır.

hesabın var mı? giriş yap