• akla isvicre'yi getirse de, daha cok almanya'daki gurbetcilerin aliskanligidir*** onceleri, "bu adet, sadece bizim ailede var galiba," diye dusunmusumdur; ama daha sonra gormusumdur ki cevremdekiler de ayni dertten muzdarip...

nedir anlamadim ki? eskiden guzel denebilecek bir jestti, evet. "orada daha ucuz," deniliyordu, burada o kadar cesit yoktu, varsa da her yerde bulunmazdi vs.. ama hic bi' esprisi kalmamistir artik... ha, "yegen sana aiwa mp3 player getirdim" dersin, karsiliginda "ver o mubarek elini opeyim" der miyim? demem; cunku sony, philips ya da thomson olmasini tercih ederdim. yine de tesekkur etmeyi bilirim hani. biz turkiye'de yasayanlar da o kadar avrupali olduk en azindan (-da siz yozlastiniz gibi..)*.

ps: yengecim, olur da bu entryi biri sana ispiyonlarsa, bil ki bunlari yazarken ruhsal acidan pek iyi degildim. ayrica hazir patladim, tam olsun.. schauma sampuan da istemiyorum yenge, bilesin... var burda. oyle matah bi' sampuan da degil. simdiye kadar getirdiklerini hep baskalarina verdim zaten..
  • yaninda kutu kola da getirirlerdi buralarda olmadigi yillarda. oha bu ne lan derdik, icerdik...
  • cok sasirtici, cok buyuk hediyelerdi o zaman o tuhaf paketli cikolatalar... ne zaman ki bu cikolata denilen nesnenin, o memleketlerde kosedeki markette satildigini, yani hic bi ozelligi olmadigini ogrendik, o zaman gicik olduk o akrabalara... parasal degeri deil, dusunup alinmis hediye degeri sifirlandi gozumuzde... neyseki sonraki yıllarda, o ailelerin yeni kusaklari, ucuz da olsa dusunulerek hediye alinabilecegini gosterdi bize, biz de baristik o ailelerle...
  • değişik bir versiyonu için (bkz: gegen die wand)

(bkz: birol ünel)
    (bkz: meltem cumbul)
  • cem yılmaz, almanya turnesinde konuya değinmiş ve hatta beni yarmıştır;
    - tatillerde getirdiğiniz çikolatalar sayesinde bu hale geldim!
  • bizim koydeki yobaz bi dedenin yaydigi soylenti yuzunden genelde reddettigim kisiler statusune girerlerdi.
    dedenin teoremine gore
    1-alamancilarin cocuklari ayi gibindi(ki bu dogru bi tespitti,13 yasindaki alamanci cocuklari 1.80 boy 80 kiloyla ortamda mafya babasi gibin dolasirlar,yol verirsin tirsip,asiri kilolu,enine gelismistir alamancilarin cogu,ozellikle hatunlarda igrenc durur bu)
    2-niye iri yariydi bu alamanci cocuklari,orda yedikleri bazi seyler yuzunden(dogrudur),peki neydi bu yedikleri sey,cikolata,sutlu urunler,alaman bilmemenesi ama en cokta cikolata
    3-cikolata,sutlu urunler turkiyedede yok muydu(vardi,hemde suruynen,boyuna lokum cikolata yerdi bizim koyun cocuklari,sut desen her evde inek vardi,iki gune bir sutlac yeme,gece yatarken sut icme hepsi mevcut)
    4-o zaman baglantiyi kurduydu hakli olarak dede
    domuz,domuz yagi,domuz yagi iceren mamuller olay buydu
    alamanci bebeler boyuna bunlardan lupletiyodu,cikolatalarda da onlardan vardi,yedin mi sisoyudun,almanlarda iri yari kisiler olarak bilinirdi zati
    domuz yedinmi de dinden cikiyodun ,yasak muslumanlikta
    valla dede bu fikrini herkese benimsetti,zaten cikolatalarin icerigi bilmemneside almanca oldugundan anlasilmiyodu.tum buyukler desteklediydi bu gorusu.biz dinlemiyoduk gerci,yiyiyoduk gizli gizli.hatta cebinden asiriyoduk alamanci cocuklarin,oyunda utup cikoltayi istiyoduk.
    ama dedenin hakkini yemeyelim simdi.
    ne oldu sonra ugur dundar in arena programi basladi.sucuklarin et,kopek,kedi etinden,donerlerin marti etinden yapildigini ogrendik,yiyecek sektoru igrenc bi haldeydi turkiye de(hala oyle)
    turkiyedeki domuz ciftlikleri cikti meydana.e harfiyle baslayan maddelerin cogunda domuz yagi oldugu.
    eee yani
    nolcak turk cikolatasida yedirtmedi dede sonra eesi o anasini satim.
  • genelde milka,kinder veya azcik comertlerse merci getirirler.sanki turkiye'de birsey yokmus sanmakla beraber,yukaridakileri ucuzluklarindan secerler

insan lindt getirir de mi ya da hic getirmez
hesabın var mı? giriş yap