• bilmem kaçıncı yap işlet devret projesi ?
  • yeni haber değildir. (bkz: one belt one road) ayrıca tüm projelerin maliyeti olarak hesaplanmıştı yamulmuyorsam

editoryal hatırlama: şöyle bir fikrim vardı bu kuşak yol projelerinin getirisi ve götürüsü ihtimallerine dair (bkz: (bkz: #64391869) her neyse arttırayım, kuzey buz denizi rotası açılınca (küresel ısınma bu hızda devam ederse yakın gelecekte) çin’in bu hamlelerinin önemli bir kısmının işlevsiz kalma riski var. çünkü dünyanın şekli sayesinde bu deniz rotası klasik ekvatoral okyanus rotalarından çok daha kısa olacak. peki arktik kuşaktaki bu rotanın sahipleri, denizin kıyıdaşları kim? başta rusya ve abd olmak üzere izlanda, norveç, kanada ve grönland hasebiyle danimarka. kim etkisiz eleman: çin, japonya, almanya ve fransa. cidden tesadüfün böylesi. her neyse, demiryolu taşımacılığı karada en iyisidir, rakipsizdir. yapılmalı elbette ama riskleri doğru yönetmeli.
  • çin'in dolar rezervi daha yeni yaklaşık 3,101 trilyon dolara erişmişken hangi akla hizmet böyle bir sayı atıldığı anlaşılamayan manşettir: tradingeconomics

ek: cahillikle suçlanmışım gecenin köründe...

yahu habere kaynak verilen clickbait başlığa sahip tweet'i atan sözde gazete, xi jinping'in 2013'den beri planladığı malum projenin en azından adını veriyor mu? hayır.

bizim ülkenin 2017'den beri bu fikre sıcak bakarak ilk adımları attığı orta koridor girişimi'ninden bahsediyor mu? hayır.

peki tweet'de ne yazılmış? 21 trilyon dolarlık proje!

haberi açıp bakıyorsunuz; bahsedilen projenin gerçek maliyeti 40 milyar dolara yakınken. tweet'de clickbait manşet için kullanılan değer projenin kapsadığı 65 ülkenin toplam ekonomik büyüklüğü.

eh, dolayısıyla insanları kandırmaya yönelik yalan manşet içeren tweet atan sözde gazetenin suçu yok; lakin hangi akla hizmet böyle bir yalan başlık atıldığını sorgulamak cahillik öyle mi?

bu, clickbait olsa dahi yalan manşeti atan haberciler gerçekten size müstehak!

ek2: ayrıca projenin maliyetinin belki de 21 trilyon dolar tutabileceğini yazmış aynı yazar. güler misin, sabaha mı bırakırsın?
  • dört işlem bilmeyen haberci zırvası olabilir.
  • ben bunu troll sanıp masadaki arkadaşlarıma göstermekten ar ettim. adamlar haber yapmış.
  • avrupa’da bir şirkette çalışıyorum. çin’e toplantıya gitmem gerekti ve gidemiyorum. sebebi de türkiye’nin, çin’in zor vize verdiği kara listedeki ülkelerden birisi olması. bizden “çin’deki yetkilendirilmiş devlet makamlarından ıslak imzalı davetiye” getirmemizi istiyorlar ki, bu haftalar alan ve bürokrasisi olan uğraştırıcı bir süreç.

şirketteki hollandalılar pasaportlarını verip, 1 haftada vizelerini aldılar.

21 trilyonluk projeden önce şunu çözseler de, biraz inandırıcı olsa.
  • projenin toplam değeri 21 trilyon dolar olabilir.

ama bundan "birileri gelip türkiye'ye kamyonla 21 trilyon dökecek" çıkarımı yapan arkadaşlara tez zamanda akıl sağlığı diliyorum.

kimsenin 5 kuruş bile verdiği yok. ortada bir proje var. biz de bu proje kapsamında para harcayacağız, yatırım yapacağız (örneğin ; çin'den londra 'ya uzanacak demiryolu hattının türkiye 'deki bölümleri gibi). ve günü gelince de buradan kazanımlarımız olacak.

çin 'de bile o kadar para yok diyen arkadaşlar da ayrı bir cahil. bu projenin gerçek mimarı abd 'den topuklamak zorunda kalan rotschild ailesi.

rostchild ailesinin etkili olduğu ülkeler : çin, rusya, ingiltere

ve bu ailenin dolar bizzat basan ve fed 'in (abd merkez bankası) resmi ortağı olduğu da hesaba katıldığında, bu devasa miktarın bile kendileri için çerez parası olduğu anlaşılabilir.
  • cin'in gdp'si 13 trilyon dolar civarinda.
    sanirsam lira'dan atilan sifirlar bu haberde kendine yer buldu.
  • buna turgay bile güler
hesabın var mı? giriş yap