şükela:  tümü | bugün
 • cryptic studios tarafından hazırlanan, sadece internet üzerinden oynanabilen, süper kahraman temalı rpg oyunu
 • herkesin kendi kostumunu, ozel guclerini, yeteneklerini ayarlayip yarattigi super kahramanla bir $ehri korumaya cali$tigi mmorpg.. eger oyun duzgun kotarilmi$sa cogu cizgi roman hayraninin hayatinin oyunu olmaya aday.. grafiklere diyecek laf da yok..

  http://www.cityofheroes.com/
 • yapımcıların dediğine göre oyuncuların 2.24 x 10^24 (bir kaç milyon hata payı ile) adet farklı karakter yaratabileceği oyunmuş. burada farklı karakterden kasıt farklı renk bot giyen eküri kaslı adamlar değil, en az 3 kostüm parçasının farklı olduğu tiplermiş.
  oyunda pvp olmayacakmış, yani bir süper-kötü oynatmak mümkün değilmiş (henüz), herkes halkın yanında, kötülerin karşısında olacakmış.
  tamamiyle dövüşe dayalı bir karakter geliştirme sistemi olacakmış, kötüleri pataklayıp vergisini ödeyen vatandaşları kurtardıkça hem tecrübemiz hem de namımız artacakmış. oyunda para olmadığı için oyuncular namları oranında kendilerini geliştiren alet edavat satın alabilecekmiş.

  gamespydaki ilk bakış yazısından anladığım kadarıyla oynaması kolay, 70 kişilik oyuncu gruplarının ancak başarabileceği derecede boru görevler içeren, dur durak bilmeksizin kapışmalı dövüşmeli bir oyun olacakmış. (bkz: hadi bakalım hayırlısı)
 • beta test ba$vurumun kabul edildigi yuklemeye sabirsizlandigim oyun.
 • 735mb'lik bir kurulum dosyasini download ettikten sonra heyecanla daldim. sistem konfigurasyonuyla ilgili hic bir sorun cikmadi.

  karakter yaratma hikayesi super. boyle super kahraman hikayelerinden keyif alanlarin hastasi olacagi cinsten. once karakterin orjinini (magic, mutant, science, natural) seciyorsunuz. buna gore karakterin sahip olabilecegi gucler farklila$iyor. bir de archetype diye bi$ey var karakterinizin guclerinin saldiriya mi odakli yoksa defansif mi olacagina dair bir skala. arkasindan bir primary bir de secondary power secip kostum tasarlama a$amasina geciyorsunuz.

  kostum tasarlamak cok eglenceli hemen hemen her marvel tiplemesini yaratmak mumkun. yanli$ anlamadiysam kostum yaratmada tek eksiklik pelerin olmamasi. gerisinde secenekler cok fazla tatmin olmamak mumkun degil.

  karakter yonetimi star wars galaxies'e ali$mi$ olanlar icin biraz garip gelebilir en ba$ta invert mouse oldugundan. diger yandan kontroller cok basit ko$ zipla saldir $eklinde. konsol monsol da yok. boyle shoot em up gibi dolaniyorsunuz. oynadikca xp kazanip level atliyorsunuz ve level atladikca yeni super guclere sahip olabiliyorsunuz.

  oynadikca diger izlenimlerimi bildirecegim.
 • oyunu oynayan diger turklerle iletişime geçmek isteyenler paticik.comun forumlarini kullanabilir.
  http://www.paticik.com/forum/area.php?id=91
  (benim paticikteki nikim: tunca)
  oyunu satin alma yollari: http://www.paticik.com/forum/view.php?id=74953
 • oyunda 5 tane class var
  (bkz: scrapper) melee damage dealer - örnek x-menden wolverine
  (bkz: tanker) adı üstünde tanker bol bol damage emiyo böylece takımdaki diğer oyuncnular moblara hasar almadan damage verebiliyo melee olarak saldirir
  (bkz: controller) controllerlari city of heroesdaki mageler gibi dusunebiliriz. gruplarda dah açok healer olanlar tercih ediliyo. bu classa örnek: x-menden storm ve jean.
  (bkz: blaster) bunlarda ranged damage dealer örnek x-menden cyclops spiderman şokçu
  (bkz: defender) defender hakkinda fazla bilgim yok tek bildigim gruplarda heal ve buff ozellikleri nedeniyle cok arandiklari. atackları ranged.
 • ayrica simdiye kadar oynadigim mmorpgler arasinda -anarchy online, dark age of camelot, ultima online, star wars galaxies, lineage- en iyisi.
 • aldım, oynadım, o halde neden izlenimlerimi aktarmıyorum?

  efendim, bu city of heroes temposundan zerre ödün vermeyen bir oyun öncelikle. süperkahramanımızı yaratıp kendimizi şehrin sokaklarına saldığımız anda aksiyon başlıyor. köşebaşlarında yaşlı kadınların çantasını almaya çalışanları soyguncular, kurbanlarını kuytuya çekip organlarını çalmaya(sökmeye) çalışan zombiler, ordu kurup güçlenmeye çalışan naziler, robotlar, büyücüler, uzaylılar ve henüz görmeye muvaffak olamadığım çeşit çeşit düşmanlar geziyor ortalıkta. biz bu kötü kalpli varlıkları aldığımız görevler dahilinde veya haricinde patakladıkça tecrübe kazanıyoruz, seviye atlıyoruz.

  5 ana süperkahraman çeşidi var:
  - manda gibi dayanıklı tankerler
  - koydu muydu oturtan scrapperlar
  - uzaktan kurbanları patlatan, yakan fakat yakından iki tane çakınca geberiveren blasterlar
  - tüm takımı coşturan* veya düşman gruplarının özelliklerini yamultan defenderlar
  - ve düşmanı tek kelimeyle maymun eden controllerlar

  bu türlerin hepsinin kendi avantajları ve zayıf yanları var, bu yüzden de görevlerde ve meydan savaşlarında tam performans alabilmek için takım çalışması gerekiyor. takım kurmak ise çok kolay, yaklaşık 10 tıklamayla falan 8 kişilik bir takım kurup görevden göreve sekmek mümkün oluyor.

  diğer mmorpglerin aksine, city of heroes da pvp henüz yok (city of villains eklentisiyle bu özellik eklenecekmiş) fakat npclerin başarılı yapay zekası da insan rakip eksikliğini pek hissettirmiyor.
 • yeni eklenen patchle artik süperkahramanlarin pelerin de giyebildiği oyun olmuş. pelerinsiz sk olunmaz diyenlere duyrulur.